BRATISLAVA. Tak ako po jeho predchodcoch, aj po primátorovi Ivovi Nesrovnalovi ostane viacero sporných káuz. Súvisia aj s jeho nesplneným sľubom o tom, že nastaví developerom jasné pravidlá.
„Urbanizmus mesta sa stane základnou podmienkou všetkých developerských projektov,“ hlásal Nesrovnal. Tvrdil, že zavedie princíp „mesto určuje pravidlá developerom, nie naopak“.

Podľa poslancov Dany Čahojovej, Lucie Štasselovej, Jána Hrčku a Gábora Grendela však záujmy developerov obhajuje práve primátor. Keď poslanci riešili návrh na udelenie štatútu významnej investície pre projekty developerov HB Reavis a J&T Real Estate v Bratislave, Nesrovnal svoj názor nepovedal. Až keď získali jeho list vláde, zistili, že zámer víta.
„Vyjadril v listoch podporu, súčinnosť, víta zámer a dokonca aj vyjadruje vedomosť o tom, že tieto rozvojové projekty nie sú v súlade s územným plánom,“ povedala Čahojová. Zastupiteľstvo pritom zámer neodsúhlasilo.
Kto manipuluje?
Manipulovať so mnou môže iba moja dcéra. Takýmto heslom lákal voličov Nesrovnal pred štyrmi rokmi. Developerom však mesto ustúpilo aj v prípade PKO. V zmluve o predaji, ktorú poslanci dostali na stôl ráno pred schválením, sa vzdalo svojich regulačných kompetencií na danom území. Mesto súhlasilo s možnou pokutou stotisíc, ak by nevydalo k budúcim stavbám záväzné stanovisko.
“Urbanizmus mesta sa stane základnou podmienkou všetkých developerských projektov.
„
Poslanci v decembri 2015 schválili predaj budov PKO za euro, hoci boli poistené na 2,8 milióna eur. Bez súťaže i znaleckého posudku. V zmluve developerovi Henbury Development odpustili aj štyri milióny eur, ktoré mal investovať do nábrežnej promenády ako náhradu za časť kúpnej ceny za pozemky pod PKO.
Nesrovnal tvrdil, že budovy vymieňajú za pohľadávky v hodnote 43 miliónov eur. Nešlo však o pohľadávky, ale ušlý zisk, ktorého opodstatnenosť aj výšku by musel developer dokázať na súde. Až po hlasovaní o predaji vyšlo najavo, že dva mesiace pred tým mesto súd o búranie PKO s developerom blízkym J&T vyhralo, a tak nemalo prečo platiť odškodné. Spor o odškodné pritom závisel od výsledku procesu o búranie.
Aktivisti voči predaju podali žalobu i trestné oznámenie, kde naznačili aj možnú korupciu pri hlasovaní, polícia ho však odmietla, lebo podľa nej nedošlo k spáchaniu trestného činu a mesto neutrpelo ani škodu.
Za Nesrovnala tiež bazén pod hradom za čudných okolností získala firma, ktorá môže byť prepojená na J&T, lebo mesto v súdnom procese nestihlo načas podať odvolanie.
Strata hárkov a konkurzy
SME upozornilo aj na sporný predaj vyše stotisíc pokút Dopravného podniku za stotinu ich hodnoty. V ďalšom mestskom podniku Odvoz a likvidácia odpadu vzniklo podozrenie, že vytriedený plast a papier odváža na skládku súkromnej firmy, ktorej vedenie je trestne stíhané. Poslanci o tom nerokovali, lebo keď bol tento bod na programe zastupiteľstva, v sále ich nebolo dosť.

Primátor sa prezentoval aj ako bojovník proti hazardu, z jeho úradu sa však stratilo tritisíc z celkového počtu osemtisíc hárkov s podpismi 136-tisíc ľudí.
Nový Čas zase informoval, že primátor ďalej vydával súhlasy pre žiadosti o umiestnenie prevádzok s videohrami a ruletami.
Mesto tiež bez súťaže vybralo správcu lámp v uliciach. Udelenie 1,8-miliónovej zákazky na rok 2018 pre Siemens, ktorý robil údržbu osvetlenia 20 rokov, magistrát odôvodňoval časovou tiesňou. Mimovládna organizácia Transparency International však podotkla, že podľa Úradu pre verejné obstarávanie si časovú tieseň spôsobil magistrát sám, pretože vedel, že sa mu so Siemensom končí zmluva.

Viacerí zamestnanci magistrátu odišli pre šikanovanie, ktoré podľa nich začalo po upozorneniach na podozrenia zo zneužívanie financií či iné nedostatky na magistráte. Jedna z nich, Zuzana Aufrichtová, ktorá dnes kandiduje na starostku Starého Mesta, napríklad poukazovala na fakt, že analýza parkovania, ktorú za sto tisíc pripravila firma Deloitte, ostala pred verejnosťou utajená.
Transparency International kritizovala aj výber šéfov mestských podnikov, kde sa podľa nej hodnotenie kandidátov dialo mimo výberovej komisie. Niektoré mená víťazov unikli do médií už pred konkurzmi.
Podobný problém sa Nesrovnalovi stal už v minulom volebnom období, keď bol vicežupan. Ako predseda finančnej komisie predložil materiál s víťazmi aukcií dva týždne pred ich konaním. Vraj išlo o omyl.
Vtedy tiež ako predseda pravicového klubu v zastupiteľstve čelil podozreniu, že chcel manipulovať výber šéfov mestských podnikov.
„Po prvom kole si na mňa počkal a povedal, aby som rozmýšľal pravicovo,“ tvrdil poslanec Marián Greksa. Napriek tomu Nesrovnala mnohí volili za primátora pre to, lebo ho považovali za novú tvár.