BRATISLAVA. Dotrieďovanie plastov a papiera pre bratislavský mestský podnik Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) naďalej vykonáva spoločnosť Vassal EKO vo svojom areáli v Podunajských Biskupiciach, blízko rozsiahlej nelegálnej skládky odpadu. Informovala o tom TASR.

Ide o firmu, ktorej vedenie je obvinené z korupcie a polícia ju preveruje aj pre podozrenie z neoprávneného nakladania s odpadmi. Od skládky sa firma dištancuje, no objavili sa viaceré podozrenia, že na nej končí aj odpad, vyvezený mestom.
Mesto s firmou naďalej spolupracuje napriek tomu, že jej Okresný úrad Bratislava odmietol predĺžiť súhlas na prevádzkovanie zariadenia na zhodnocovanie odpadov v areáli v Biskupiciach. Firma sa voči verdiktu odvolala.
Zmluva je stále platná
OLO, ktoré vlani zviezlo z bratislavských ulíc takmer 162 tisíc ton odpadu, tvrdí, že v súčasnosti má k dispozícii len všetky platné povolenia predložené Vassal EKO a nedisponuje žiadnym oficiálnym stanoviskom alebo rozhodnutím o tom, že by tieto povolenia neboli v súlade so zákonom.
"Spoločnosť OLO musí striktne dodržiavať zákon, preto pokiaľ má dodávateľ platnú zmluvu, musíme postupovať podľa nej. V prípade získania oficiálneho rozhodnutia sme pripravení okamžite postupovať v zmysle zákona," povedala pre TASR hovorkyňa OLO Beáta Humeniková.
Zber odpadu v roku 2017
- 118 472,9 tony zmesového odpadu;
- 8 533 ton papiera
- 5 043 ton plastu
2 909 ton biologicky rozložiteľného odpadu. (Zdroj: OLO)
Ešte v máji pritom dozorná rada OLO, v ktorej je niekoľko mestských poslancov, rozhodla, že mesto má zmluvu s firmou ukončiť a musí prestať s vyvážaním odpadu do jej areálu.
Vedenie OLO vtedy vyhlásilo, že už "intenzívne pracuje na bezodkladnom nájdení vhodnej alternatívy a uskutočňujú aj právne analýzy možnosti ukončenia všetkých zmlúv s Vassal EKO. Spolupráca trvá od roku 2016.
Na jachte i v biznise
Mestské zastupiteľstvo chcelo o už viackrát diskutovať o výsledkoch kontroly v OLO. Keď však bola téma na stole, nebol v sále dostatok poslancov.
„Je tu veľké podozrenie, že tento bratislavský komunálny odpad zostáva na čiernej skládke, ktorá môže byť zdrojom znehodnotenia pitnej vody na Žitnom ostrove," povedal pre TASR mestský poslanec Ignác Kolek.
Poukázal pritom na fakt, že firma OLO využívala služby Vassal Eko počas odstávky spaľovne a dočasne u nej uskladňovala vyzbieraný komunálny odpad. "Následne sa mal odpad doviezť späť do spaľovne, ale neexistuje o tom žiadne dokladovanie," podotkol Kolek. OLO všetky obvinenia odmieta.
Má ho polícia
Mestský podnik na likvidáciu odpadu riadi Branislav Cimerman. Vybrali ho mestskí poslanci po kontroverzných konkurzoch, v ktorých sa podľa Transparency International potvrdilo uprednostňovanie politických dohôd. Podľa mestského poslanca Jána Hrčku je za nomináciu Cimermana zodpovedný poslanec Martin Borguľa.
Konateľa firmy Vassal Eko Michala Kováča vzali v júni do väzby v súvislosti s obvinením z podplácania. Obvinili aj dvoch policajtov.
Týždenník Plus 7 dní uverejnil fotografie, na ktorých je Kováč spolu s Cimermanom i obvinenými policajtmi na spoločnej dovolenke. Firma podľa týždenníka v zmysle zmluvy za tri roky zinkasuje od mesta cez OLO dva milióny eur.
Úradná šikana
PSpolupráca medzi mestským podnikom a Vassal Eko pokračuje napriek tomu, že podľa Okresného úradu firma nemá aktuálny súhlas na prevádzkovanie zariadenia na zhodnocovanie odpadov na Lieskovskej ceste v Podunajských Biskupiciach.
"Rozhodnutie zo dňa 30. 6. 2008 v znení jeho neskorších zmien stratilo platnosť 31. 7. 2018," uviedol úrad pre TASR. Firma Vassal EKO sa voči rozhodnutiu odvolala. Odbor opravných prostriedkov Okresného úradu Bratislava ešte v tejto veci nerozhodol.
"Naša spoločnosť je zo strany okresného úradu dlhodobo šikanovaná. Úrad nám v poslednom období zamieta všetky žiadosti a žiada predkladanie ďalších dokladov, ktoré nie sú explicitne vyžadované pre jednotlivé konania k nám podávaným žiadostiam," uviedlo Vassal EKO.
Spoločnosť OLO počítala s tým, že Vassal EKO bude pre ňu od júna dotrieďovať plasty a papier na automatizovanej separačnej linke, ktorú súkromná firma postavila v priestoroch dotrieďovacieho závodu OLO vo Vlčom hrdle v Bratislave.
Doteraz sa tak nedeje. Okresný úrad totiž zastavil aj konanie vo veci žiadosti Vassal EKO o udelenie súhlasu na prevádzkovanie tejto separačnej linky. "Bolo to z dôvodu nepredloženia záverečného stanoviska z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) alebo rozhodnutia zo zisťovacieho konania k zámeru," spresnil pre TASR úrad. Firma sa aj voči tomuto rozhodnutiu odvolala. Odvolací orgán ešte nerozhodol.
Konkurenčný boj?
Firma Vassal EKO pre TASR uviedla, že splnila všetky náležitosti vyžadované platnými právnymi predpismi pre vydanie povolenia na prevádzku automatizovanej separačnej linky. Ako tvrdí, zákon pre vydanie povolenia pre jej požadovaný objem triedenia stanovisko EIA nevyžaduje.
Spoločnosť zároveň deklaruje, že splnila aj všetky podmienky na to, aby bol predĺžený súhlas na prevádzkovanie zariadenia na zhodnocovanie odpadov na Lieskovskej ceste.
Firma čaká na konečné rozhodnutie odvolacieho orgánu. Do tej doby je podľa jej slov činnosť spoločnosti obmedzená na využívanie zariadení, na ktoré sú vydané platné povolenia. Spoločnosť je presvedčená, že ide o konkurenčný boj, ktorého cieľom je v súčinnosti so štátnymi orgánmi obchodne aj reputačne ju poškodiť.
Vassal EKO zároveň dlhodobo odmieta akúkoľvek súvislosť medzi jej podnikaním a nelegálnou skládkou v Podunajských Biskupiciach.

Autor: red