SME

Riaditeľov mestských organizácií dnes nezvolili

SDKÚ a Most spochybňujú víťazov konkurzov. Poslanci aj preto neodvolali šéfa BKIS a šéfa STaRZ-u.

Konkurzy, ktoré prišli po tom, čo si strany podelili šéfov mestských podnikov, rozhádali poslancov.Konkurzy, ktoré prišli po tom, čo si strany podelili šéfov mestských podnikov, rozhádali poslancov. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

Poslanci neodvolali šéfa BKIS Vladimíra Greža a šéfa STaRZ-u Jozefa Chynoranského, primátor preto ďalšie výmeny stiahol.

BRATISLAVA. Mestskému zastupiteľstvu sa dnes nepodarilo vymeniť riaditeľov piatich príspevkových organizácií mesta. Noví riaditelia vyšli z konkurzov, ktoré však spochybnili poslanci SDKÚ a Mosta-Híd. KDH a OKS zase výsledky nerešpektovali, lebo im to vraj zákon nekáže. Nenašlo sa tak dosť hlasov, potrebných na odvolanie súčasných riaditeľov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Primátor však návrhy na odvolanie súčasných riaditeľov a vymenovanie nových na úvod nestiahol, aj keď vedel, že nebudú mať dostatočný počet hlasov na schválenie. "Treba si to vydiskutovať, vzhľadom na tú odozvu, ktoré vyvolali vo verejnosti i medzi nami," povedal ráno Milan Ftáčnik.

SkryťVypnúť reklamu

Nezvolili tých pravých?

SDKÚ v diskusii spochybnila víťazov konkurzov a žiadala nové výberové konania. „Životopisy tých ľudí otvárajú otázky o ich vybavenosti,“ hovorí šéf klubu SDKÚ a Mosta-Híd Ivo Nesrovnal.

Komisie podľa neho vyprodukovali pomerne sporných kandidátov v prípade BKIS, pohrebníctva Marianum, mestského investora pamiatkovej ochrany - Paming-u. "Chce pán primátor skutočne, aby BKIS viedli ľudia z prostredia vojenskej prokuratúry alebo priemyselného parku?" pýtal sa Nesrovnal. Víťaz konkurzu na šéfa BKIS Tomáš Szabo však nikdy vojenským prokurátorom nebol. Podľa zverejneného životopisu sa len o miesto na prokuratúre uchádzal a v súčasnosti pôsobí ako advokát.

"Do Paming-u navrhuje človeka, s ktorým sa spájajú kauzy prideľovania nájomných bytov, ktoré primátor kritizoval v kampani?"kritizoval ďalej Nesrovnal. Šéfom pamiatok sa totiž má stať exstarosta Starého Mesta Andrej Petrek, ktorý rozdeľoval byty v mestskej časti podľa známosti, napríklad politikom či svojim úradníkom.

SkryťVypnúť reklamu

Nesrovnal dodal, že na šéfa pohrebníctva je navrhnutý človek, ktorý šéfoval kasínam a nepovedal to výberovej komisii. Jozef Hlušek, ktorého sa výčitka týkala, však povedal SME: "V prípade Casina Sliač nejde o moju osobu." V obchodnom registri tak zrejme figuruje človek s rovnakým menom.

Nominantovi na šéfa rekreačných zariadení zase Nesrovnal vyčíta, že ten nepredložil návrh na reštrukturalizáciu majetku organizácie, do ktorého patrí aj zimný štadión.

Konkurzy SaS obhajuje, KDH nerešpektuje

Poslanec SaS Marián Greksa však rovnako ako zástupcovia mesta hovorí, že Nesrovnalovým problémom je, že neprešiel jeho kandidát na post šéfa BKIS Pavol Murín. "Po prvom kole si na mňa počkal a povedal, aby som rozmýšľal pravicovo," tvrdí Greksa. Murína pozná ako organizátora koncertov, je tiež miestnym poslancom SDKÚ v Devíne.

SkryťVypnúť reklamu

Nesrovnal však označil za nezmysel, že by za neho loboval. "Nesrovnal je klamár a viacnásobný. Klamal v novinách, že nemá kandidáta a že Murín je kandidát SDKÚ," vyhlásil Greksa. Podľa neho bol víťaz konkurzu Tomáš Szabo jednoducho lepší a preto za neho hlasoval, hoci ho nepoznal. Konkurzy tak podľa neho zmanipulované neboli.

Poslanci KDH zase hovoria, že výsledky konkurzov nemusia rešpektovať. "Zákon nevyžaduje od zastupiteľstva, aby urobilo výberové konanie. Mám vlastný rozum a viem si posúdiť, podľa životopisu," povedala viceprimátorka Viera Kimmerlingová. Podobný názor má aj Peter Osuský z OKS. "Komisie sú poradným orgánom, je sloboda poslancov rozhodovať," tvrdí.

"KDH si vymýšľa všetky kľučky, aby udržalo na postoch ľudí, ktorí výberovými konaniami neprešli," reagoval poslanec Smeru Robert Kaliňák, ktorý tiež výsledky konkurzov akceptuje.

"Dohodli sme sa, že vymeníme ľudí, keďže nie sme spokojní, ako sa v nich hospodári," pripomínala poslankyňa SaS Katarína Augustinič.

Poslanci sa hádajú, riaditelia zostávajú

Zástancovia konkurzov nakoniec nemali dostatok hlasov na to, aby odvolali doterajších riaditeľov organizácií. Za odvolanie Vladimíra Greža z čela BKIS hlasovalo len 17 ľudí, proti bolo 22 a dvaja sa zdržali. Keď sa rovnaký scenár zopakoval aj u šéfa STaRZ Jozefa Chynoranského, primátor ďalšie návrhy na výmenu riaditeľov stiahol.

Na svojich postoch tak zostali aj riaditeľ Marianumu Miloslav Hrádek a šéf Pamingu Jozefa Hrabinu. Nemení sa len vedenie Generálneho investora Bratislavy, dočasne ho totiž vedie víťazka konkurzu Dana Zálešáková.

Čo bude ďalej, majú povedať poslanci. „Už vôbec nerozumiem rozhodovaniu poslancov, chápal som diskusiu pri BKIS, kde niektorí poslanci zreteľne vyslovili názor, že by nemal byť vymenený riaditeľ,“ uviedol Ftáčnik. Pri STaRZ-e však podľa neho je výmena riaditeľa potrebná a na tom sa podľa neho zhodli aj poslanci.

Poslanci nechceli akceptovať princíp demokratických výberových konaní, ktoré dávajú šancu každému. Poslanci sa postavili na stranu politického prístupu a bránia tie metódy, ktoré tu boli doteraz. To znamená: my sa dohodneme v zákulísi a potom to v zastupiteľstve schválime," myslí si primátor.

Rozkol pravice je vo vláde i Bratislave

Pohádali sa tie isté strany ako vo vládnej koalícii

Po páde vlády sa koalícia rozbíja aj v bašte pravice – Bratislave. Do vlasov si rovnako ako vo veľkej politike vošli SDKÚ a SaS, ktorej ľudia dnes hlasovali s opozičným Smerom.

Marián Greksa zo SaS i predseda klubu SDKÚ a Mosta-­Hídu Ivo Nesrovnal však popierajú, že by sa medzi nich preniesol konflikt z vládnej koalície. „My sme sa nerozvadili so SaS-om, my sme nikoho nenapádali. To urobil SaS nám," povedal Nesrovnal.

"Ale je súčasťou stredopravej koalície, potvrdili sme si to aj s predsedom regionálneho zväzu aj s predsedníčkou klubov. Myslíme si, že je to strana, ktorá patrí do stredopravej koalície. Ich chovanie a hlasovanie so Smerom nech vysvetlia oni,“ hovorí šéf klubu SDKÚ a Mosta-Híd .

„Táto situácia nesúvisí absolútne s dianím vo veľkej politike," hovorí aj Greksa. "Toto sa udialo už pred tým. Ja som pobúrený tým, že pán Nesrovnal tu vypisuje články v novinách, kde vodu káže a víno pije. Hovorí o zmanipulovaných konkurzoch a našej komisií. Pokiaľ viem, je jediný, sa snažil manipulovať, “ dodal.

him

Prehrešky šéfov neriešili

Hoci dnes poslanci debatovali napríklad o tom, či bol Vladimír Grežo dobrým šéfom kultúry, nikto sa nezaoberal tým, ako odvolávaní riaditelia hospodárili. Len niekoľko dní pred konkurzom napríklad mesto zverejnilo správu mestského kontrolóra o hospodárení v BKIS. O tom však na zastupiteľstvo nepadlo ani slovo. Iba poslanec KDH Stanislav Fiala kritizoval denník SME, že údaje zverejnil. Článok označil za nevkusný a nepravdivý.

Podľa primátora Milana Ftáčnika pritom poslanci správu o kontrole prerokovali. "Mali sa možnosť vyjadriť ku správe hlavného kontrolóra v septembri. Ak si dobre pamätám, nebola k tomu žiadna diskusia," vraví Ftáčnik. Poslanci vzali kontrolu na vedomie, hoci ju viacerí ani nečítali.

"Výsledky kontroly hovoria, že najväčšie opatrenie, ktoré máme urobiť, je znížiť osobné ohodnotenie jednému z členov vedenia na 50 percent. Čo považujem, že tak dobré výsledky kontroly v tomto meste neboli," reagoval šéf BKIS Vladimír Grežo, ktorý si dnes udržal svoju stoličku.

Viac o probléme si prečítajte tu: http://bratislava.sme.sk/c/6112903/plesy-v-pko-mali-nejasne-zlavy.html

Koho dnes mali vymenovať:

BKIS: Tomáš Szabo

- vyštudovaný právnik; najprv bol čakateľom na miesto prokurátora, neskôr advokátom.

- pracoval pre Exportno-importnú banku, Slovenskú konsolidačnú, Fakultnú nemocnicu, Správu služieb diplomatickému zboru.

GIB: Dana Zálešáková

- pre Generálneho investora Bratislavy pracuje od roku 1991, najprv ako technický pracovník, od júla 2005 ako technická námestníčka, od decembra 2010 bola poverená dočasným riadením inštitúcie

Marianum: Jozef Hlušek

- absolvoval Strojnícku fakultu STU, od leta 2003 do februára 2011 pracoval ako prevádzkový manažér Nemocnice Malacky

Paming: Andrej Petrek

- do októbra 1982 do roku 1990 pracoval na Metskej správe pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody, od roku 1991 do septembra 1995 bol riaditeľom Mestského ústavu ochrany pamiatok, potom do leta 1999 bol hlavným architektom Starého Mesta, kde sa vo februári 2003 stal zástupcom starostu.

- starostom mestskej časti Staré Mesto sa stal v decembri 2006, funkčné obdobie mu vypršalo v decembri 2010, potom bol vedúcim oddelenia územného plánu vo Vrakuni

STaRZ: Jozef Pukalovič

- absolvent právnickej fakulty bol od roku 1985 do roku 2008 aktívnym futbalistom, pôsobil napríklad v Slovane, od roku 2006 je riaditeľom Bratislavského mestského maratónu

Autor: him

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 6 876
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 168
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 857
  4. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 3 855
  5. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 373
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 798
  7. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 2 476
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 139
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 26 803
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 19 179
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 17 942
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 231
  5. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 252
  6. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 6 303
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 982
  8. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 369
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  2. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  3. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  4. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  5. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  6. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  7. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  8. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
SkryťZatvoriť reklamu