SME
Utorok, 9. august, 2022 | Meniny má Ľubomíra

Riaditeľov mestských organizácií dnes nezvolili

SDKÚ a Most spochybňujú víťazov konkurzov. Poslanci aj preto neodvolali šéfa BKIS a šéfa STaRZ-u.

Konkurzy, ktoré prišli po tom, čo si strany podelili šéfov mestských podnikov, rozhádali poslancov.Konkurzy, ktoré prišli po tom, čo si strany podelili šéfov mestských podnikov, rozhádali poslancov. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

Poslanci neodvolali šéfa BKIS Vladimíra Greža a šéfa STaRZ-u Jozefa Chynoranského, primátor preto ďalšie výmeny stiahol.

BRATISLAVA. Mestskému zastupiteľstvu sa dnes nepodarilo vymeniť riaditeľov piatich príspevkových organizácií mesta. Noví riaditelia vyšli z konkurzov, ktoré však spochybnili poslanci SDKÚ a Mosta-Híd. KDH a OKS zase výsledky nerešpektovali, lebo im to vraj zákon nekáže. Nenašlo sa tak dosť hlasov, potrebných na odvolanie súčasných riaditeľov.

Primátor však návrhy na odvolanie súčasných riaditeľov a vymenovanie nových na úvod nestiahol, aj keď vedel, že nebudú mať dostatočný počet hlasov na schválenie. "Treba si to vydiskutovať, vzhľadom na tú odozvu, ktoré vyvolali vo verejnosti i medzi nami," povedal ráno Milan Ftáčnik.

Nezvolili tých pravých?

SDKÚ v diskusii spochybnila víťazov konkurzov a žiadala nové výberové konania. „Životopisy tých ľudí otvárajú otázky o ich vybavenosti,“ hovorí šéf klubu SDKÚ a Mosta-Híd Ivo Nesrovnal.

Komisie podľa neho vyprodukovali pomerne sporných kandidátov v prípade BKIS, pohrebníctva Marianum, mestského investora pamiatkovej ochrany - Paming-u. "Chce pán primátor skutočne, aby BKIS viedli ľudia z prostredia vojenskej prokuratúry alebo priemyselného parku?" pýtal sa Nesrovnal. Víťaz konkurzu na šéfa BKIS Tomáš Szabo však nikdy vojenským prokurátorom nebol. Podľa zverejneného životopisu sa len o miesto na prokuratúre uchádzal a v súčasnosti pôsobí ako advokát.

"Do Paming-u navrhuje človeka, s ktorým sa spájajú kauzy prideľovania nájomných bytov, ktoré primátor kritizoval v kampani?"kritizoval ďalej Nesrovnal. Šéfom pamiatok sa totiž má stať exstarosta Starého Mesta Andrej Petrek, ktorý rozdeľoval byty v mestskej časti podľa známosti, napríklad politikom či svojim úradníkom.

Nesrovnal dodal, že na šéfa pohrebníctva je navrhnutý človek, ktorý šéfoval kasínam a nepovedal to výberovej komisii. Jozef Hlušek, ktorého sa výčitka týkala, však povedal SME: "V prípade Casina Sliač nejde o moju osobu." V obchodnom registri tak zrejme figuruje človek s rovnakým menom.

Nominantovi na šéfa rekreačných zariadení zase Nesrovnal vyčíta, že ten nepredložil návrh na reštrukturalizáciu majetku organizácie, do ktorého patrí aj zimný štadión.

Konkurzy SaS obhajuje, KDH nerešpektuje

Poslanec SaS Marián Greksa však rovnako ako zástupcovia mesta hovorí, že Nesrovnalovým problémom je, že neprešiel jeho kandidát na post šéfa BKIS Pavol Murín. "Po prvom kole si na mňa počkal a povedal, aby som rozmýšľal pravicovo," tvrdí Greksa. Murína pozná ako organizátora koncertov, je tiež miestnym poslancom SDKÚ v Devíne.

Nesrovnal však označil za nezmysel, že by za neho loboval. "Nesrovnal je klamár a viacnásobný. Klamal v novinách, že nemá kandidáta a že Murín je kandidát SDKÚ," vyhlásil Greksa. Podľa neho bol víťaz konkurzu Tomáš Szabo jednoducho lepší a preto za neho hlasoval, hoci ho nepoznal. Konkurzy tak podľa neho zmanipulované neboli.

Poslanci KDH zase hovoria, že výsledky konkurzov nemusia rešpektovať. "Zákon nevyžaduje od zastupiteľstva, aby urobilo výberové konanie. Mám vlastný rozum a viem si posúdiť, podľa životopisu," povedala viceprimátorka Viera Kimmerlingová. Podobný názor má aj Peter Osuský z OKS. "Komisie sú poradným orgánom, je sloboda poslancov rozhodovať," tvrdí.

"KDH si vymýšľa všetky kľučky, aby udržalo na postoch ľudí, ktorí výberovými konaniami neprešli," reagoval poslanec Smeru Robert Kaliňák, ktorý tiež výsledky konkurzov akceptuje.

"Dohodli sme sa, že vymeníme ľudí, keďže nie sme spokojní, ako sa v nich hospodári," pripomínala poslankyňa SaS Katarína Augustinič.

Poslanci sa hádajú, riaditelia zostávajú

Zástancovia konkurzov nakoniec nemali dostatok hlasov na to, aby odvolali doterajších riaditeľov organizácií. Za odvolanie Vladimíra Greža z čela BKIS hlasovalo len 17 ľudí, proti bolo 22 a dvaja sa zdržali. Keď sa rovnaký scenár zopakoval aj u šéfa STaRZ Jozefa Chynoranského, primátor ďalšie návrhy na výmenu riaditeľov stiahol.

Na svojich postoch tak zostali aj riaditeľ Marianumu Miloslav Hrádek a šéf Pamingu Jozefa Hrabinu. Nemení sa len vedenie Generálneho investora Bratislavy, dočasne ho totiž vedie víťazka konkurzu Dana Zálešáková.

Čo bude ďalej, majú povedať poslanci. „Už vôbec nerozumiem rozhodovaniu poslancov, chápal som diskusiu pri BKIS, kde niektorí poslanci zreteľne vyslovili názor, že by nemal byť vymenený riaditeľ,“ uviedol Ftáčnik. Pri STaRZ-e však podľa neho je výmena riaditeľa potrebná a na tom sa podľa neho zhodli aj poslanci.

Poslanci nechceli akceptovať princíp demokratických výberových konaní, ktoré dávajú šancu každému. Poslanci sa postavili na stranu politického prístupu a bránia tie metódy, ktoré tu boli doteraz. To znamená: my sa dohodneme v zákulísi a potom to v zastupiteľstve schválime," myslí si primátor.

ico

Rozkol pravice je vo vláde i Bratislave

Pohádali sa tie isté strany ako vo vládnej koalícii

Po páde vlády sa koalícia rozbíja aj v bašte pravice – Bratislave. Do vlasov si rovnako ako vo veľkej politike vošli SDKÚ a SaS, ktorej ľudia dnes hlasovali s opozičným Smerom.

Marián Greksa zo SaS i predseda klubu SDKÚ a Mosta-­Hídu Ivo Nesrovnal však popierajú, že by sa medzi nich preniesol konflikt z vládnej koalície. „My sme sa nerozvadili so SaS-om, my sme nikoho nenapádali. To urobil SaS nám," povedal Nesrovnal.

"Ale je súčasťou stredopravej koalície, potvrdili sme si to aj s predsedom regionálneho zväzu aj s predsedníčkou klubov. Myslíme si, že je to strana, ktorá patrí do stredopravej koalície. Ich chovanie a hlasovanie so Smerom nech vysvetlia oni,“ hovorí šéf klubu SDKÚ a Mosta-Híd .

„Táto situácia nesúvisí absolútne s dianím vo veľkej politike," hovorí aj Greksa. "Toto sa udialo už pred tým. Ja som pobúrený tým, že pán Nesrovnal tu vypisuje články v novinách, kde vodu káže a víno pije. Hovorí o zmanipulovaných konkurzoch a našej komisií. Pokiaľ viem, je jediný, sa snažil manipulovať, “ dodal.

him

Prehrešky šéfov neriešili

Hoci dnes poslanci debatovali napríklad o tom, či bol Vladimír Grežo dobrým šéfom kultúry, nikto sa nezaoberal tým, ako odvolávaní riaditelia hospodárili. Len niekoľko dní pred konkurzom napríklad mesto zverejnilo správu mestského kontrolóra o hospodárení v BKIS. O tom však na zastupiteľstvo nepadlo ani slovo. Iba poslanec KDH Stanislav Fiala kritizoval denník SME, že údaje zverejnil. Článok označil za nevkusný a nepravdivý.

Podľa primátora Milana Ftáčnika pritom poslanci správu o kontrole prerokovali. "Mali sa možnosť vyjadriť ku správe hlavného kontrolóra v septembri. Ak si dobre pamätám, nebola k tomu žiadna diskusia," vraví Ftáčnik. Poslanci vzali kontrolu na vedomie, hoci ju viacerí ani nečítali.

"Výsledky kontroly hovoria, že najväčšie opatrenie, ktoré máme urobiť, je znížiť osobné ohodnotenie jednému z členov vedenia na 50 percent. Čo považujem, že tak dobré výsledky kontroly v tomto meste neboli," reagoval šéf BKIS Vladimír Grežo, ktorý si dnes udržal svoju stoličku.

Koho dnes mali vymenovať:

BKIS: Tomáš Szabo

- vyštudovaný právnik; najprv bol čakateľom na miesto prokurátora, neskôr advokátom.

- pracoval pre Exportno-importnú banku, Slovenskú konsolidačnú, Fakultnú nemocnicu, Správu služieb diplomatickému zboru.

GIB: Dana Zálešáková

- pre Generálneho investora Bratislavy pracuje od roku 1991, najprv ako technický pracovník, od júla 2005 ako technická námestníčka, od decembra 2010 bola poverená dočasným riadením inštitúcie

Marianum: Jozef Hlušek

- absolvoval Strojnícku fakultu STU, od leta 2003 do februára 2011 pracoval ako prevádzkový manažér Nemocnice Malacky

Paming: Andrej Petrek

- do októbra 1982 do roku 1990 pracoval na Metskej správe pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody, od roku 1991 do septembra 1995 bol riaditeľom Mestského ústavu ochrany pamiatok, potom do leta 1999 bol hlavným architektom Starého Mesta, kde sa vo februári 2003 stal zástupcom starostu.

- starostom mestskej časti Staré Mesto sa stal v decembri 2006, funkčné obdobie mu vypršalo v decembri 2010, potom bol vedúcim oddelenia územného plánu vo Vrakuni

STaRZ: Jozef Pukalovič

- absolvent právnickej fakulty bol od roku 1985 do roku 2008 aktívnym futbalistom, pôsobil napríklad v Slovane, od roku 2006 je riaditeľom Bratislavského mestského maratónu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prehľad a automatizácia
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 4. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 5. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 8. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina
 1. Prehľad a automatizácia
 2. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 3. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 4. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Goralské folklórne slávnosti po prvýkrát priamo v horách
 7. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 8. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 283
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 9 239
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 7 544
 4. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 4 657
 5. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 3 987
 6. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 128
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 1 721
 8. Držanie peňazí na bežnom účte robí Slovákov chudobnejšími 1 679
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 2. Post Bellum SK: Kaviarne: dobrá adresa, politika aj štamgasti
 3. Robert Puk: Sú mestské časti pre Bratislavu nebezpečné?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 5. Róbert Thomas: Zaparkovať auto priamo v parku ?! Pre niektorých ,,žiaden“ problém
 6. Martin Greguš: Team-building za cca 5 899 eur - je to možné? Pozrime sa na počet zamestnancov, ktorý sa opäť raz vymkol z podkontroly - Metropolitný inštitút
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli.
 8. Daniel Bíro: V Bratislave malo byť metro. Aké sú história a súčasnosť tohto projektu?
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 125 770
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 27 163
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 11 132
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 9 238
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 6 490
 6. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 3 943
 7. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 3 730
 8. Ingrid Tkáčiková: Poslanec Kuriak, ďakujem, že viem to, čo na Slovensku nechcem 2 633
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťZatvoriť reklamu