BRATISLAVA. Úrady dnes začali preverovať, či pri sobotnom búraní budov Cvernovky na Mlynských Nivách mohol uniknúť zdraviu škodlivý azbest. V sobotu totiž na miesto dorazil len starosta Ružinova Dušan Pekár so šéfkou stavebného úradu, ktorí požiadali o prerušenie búracích prác.
"V súčasnosti mestská časť Ružinov iniciuje ďalší štátny stavebný dohľad v súčinnosti s Obvodným úradom životného prostredia a Regionálnym úradom verejného zdravotníctva, ktoré sú oprávnené skontrolovať, či a akým spôsobom stavebník likvidoval nebezpečný odpad," povedala ružinovská hovorkyňa Miroslava Strosová.
Firma Hamilton Group, ktorá areál vlastní, odmieta, že by sa budovy, ktorá má strechu z azbestu, niekto dotkol. Polícia zase tvrdí, že sa v areáli žiaden azbest nenachádza. "Fámy v tejto súvislosti vážne poškodzujú dobré meno našej spoločnosti,“ vyhlásil výkonný riaditeľ Hamilton Group Jeremy Cristau.
Viac si prečítajte tu: Cvernovka končí náhle
Platné, či neplatné?
Podľa občianskych aktivistov z Bratislava otvorene a Klubu ochrany technických pamiatok sa Cvernovka začala búraž nezákonne. Investor podľa názoru klubu postupoval na základe neplatného predĺženia búracieho povolenia, keďže pôvodné búracie povolenie z roku 2008 bolo v roku 2010 predĺžené obyčajným listom vtedajšieho starostu Slavomíra Drozda, teda mimo správneho konania.
"Mestská časť Ružinov požiadala o preskúmanie predĺženia platnosti búracieho povolenia z roku 2008, následne predĺženého v roku 2010, príslušnú okresnú prokuratúru, od ktorej zatiaľ nemá stanovisko," povedala Strosová. Podľa nej sa ale ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja vyjadrilo, že búracie povolenie je platné.
Porušili podmienky
Aktivisti tiež tvrdia, že investor búracie povolenie porušil. Ružinovský dohľad v sobotu zistil, že firme chýbajú niektoré dokumenty vyplývajúce z búracieho povolenia. "Stavebník neohlásil firmu, ktorá bude búracie práce realizovať takým spôsobom, ako mu ukladalo búracie povolenie, nevedel na mieste preukázať zmluvu na odvoz kovového odpadu ani projekt organizácie dopravy počas búracích prác," povedala hovorkyňa Strosová.
Klub ochrany technických pamiatok tiež tvrdí, že investor nedodržal povinnosť upovedomiť o búracích prácach (prašnosti a hlučnosti) okolitých obyvateľov, ako aj nájomcov prevádzok a ateliérov v areáli. Tí tam totiž celý deň prichádzali napríklad na dohodnuté skúšky koncertov, iní v areáli pracovali. Búrané budovy však boli ohradené, čo podľa ružinovského úradu stačilo.
Hamilton Group trvá na tom, že je všetko v poriadku. „Všetky dokumenty z našej strany sú v poriadku a nemáme sa čoho báť. Pokiaľ si to potrebujú úrady ešte raz overiť, respektíve pokiaľ aktivisti chcú, aby si to úrady všetko ešte raz preverili, pokojne vyčkáme,“ dodal Jeremy Cristau.
Búrajú už dávno
Ako uviedol hovorca spoločnosti Wolf, objekty, ktoré Hamilton Group určil ako prvé na zbúranie, sú tie, ktoré majú vytvoriť priestor pre rekonštrukciu objektov, ktoré ohraničujú areál. Investor chce rekonštruovať bývalý internát a stavať domov pre seniorov. "Musíme na to vytvoriť podmienky vo vnútri areálu, a preto sme sa rozhodli pre tieto demolačné práce. Nemôžeme začať s revitalizáciou celého areálu bez toho, aby sme sa tam ničoho ani len nedotkli. To sa nedá,“ dodal Cristau.
Zároveň dodal, že postupné búranie v rámci existujúcich povolení prakticky prebieha už od roku 2008, keď sa začali práce na postupnej asanácii areálu.
Búracie práce podľa klubu zničili v historickom objekte Cvernovky budovu Kotolne (známej tiež ako zámočnícka dielňa) z roku 1912 a tiež najstarší a najhodnotnejší objekt Farbiareň z roku 1903. Výroba v Cvernovke sa skončila v roku 2003.
Hamilton Group, ktorá areál kúpila vlani od českej spoločnosti Sekyra Group, ju chce prestavať na lacné byty a nebytové priestory. Súčasťou plánov je aj múzeum.
Viac o tom, aké boli plány spoločnosti, si prečítajte tu: Bratislavskú Cvernovku kúpili Francúzi
Autor: him