Pri búraní do vzduchu mohol uniknúť zdraviu škodlivý azbest. Žiadny úrad to neskontroloval.
BRATISLAVA. Koniec Cvernovky, ktorú sa ako pamiatku snažili zachrániť občianski aktivisti, prišiel náhle. Búrať ju začali v sobotu, keď majú úrady voľno. Nevedel o tom ani ružinovský stavebný úrad. Do ovzdušia pritom mohol uniknúť rakovinotvorný azbest.
Ľudia, ktorí si v bývalej továrni prenajímajú ateliéry, upozornili políciu. Tá podozrenie vybavila bez toho, aby volala hygienikom či inšpekcii životného prostredia.
„Nebezpečný materiál sa v búranom objekte podľa zodpovedného pracovníka už nenachádza. V zmysle platnej legislatívy mal byť odstránený,“ povedala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Petra Hrášková.
Hovorca Hamilton Group, ktorá areál vlani kúpila, Karol Wolf hovorí opak. „Jedna z budov určených na asanáciu má strechu z azbestu, ale nikto sa jej nedotkol.“ Odstráni ju podľa neho špeciálna firma. Na videu i fotografií z areálu je však budova, ktorá má podľa ochranárov azbestovú strechu, poškodená.
Zámočnícka dielňa a kotolňa má údajne strechu z azbestu. Úrady to zatiaľ nevyriešili.
FOTO - čitateľ
Nesplnili podmienkyBúrať sa podľa ružinovskej radnice vôbec nemalo. „Podľa nášho názoru nedodržali všetky podmienky,“ povedal starosta Ružinova Dušan Pekár (KDH). Práce mali napríklad oznámiť 15 dní vopred.
Do Cvernovky v sobotu prišiel, keď ho na búranie upozornili občianski aktivisti. Na kontrolu areálu sa však hneď nevybral. Čakal na šéfku stavebného úradu, ktorá bola na Záhorí.
Po prehliadke areálu vyzvali majiteľa Cvernovky, aby práce zastavil. „My sme to pripravovali dlhé týždne, všetci o tom vedia,“ argumentoval Jeremy Cristau, riaditeľ Hamilton Group. „Už v marci som požiadal ružinovský úrad o predĺženie búracieho povolenia.“
Úrad podľa neho na žiadosť nereagoval. „Stále som čakal a zrazu bolo 13 dní pred tým, ako moje búracie povolenie prestane platiť. Dve noci som nespal,“ tvrdí Cristau a podotýka, že stavba prinesie množstvo pracovných príležitostí a lacné byty. Potom sa rozhodol búrať.
Po výzve starostu s búraním neprestal, podľa aktivistov a ľudí z okolia sa búralo až do večera. „Práce boli nadnes prerušené,“ povedal v nedeľu hovorca Wolf.
Zatiaľ čo sa búralo, ku bráne Cvernovky chodili jej nájomníci. Jeden z nich napríklad plánoval skúšku s kapelou. „Ešte o druhej sme sem nosili nástroje,“ vravel.
Búracie povolenie na väčšinu objektov v Cvernovke vydal Ružinov ešte v júni 2008. Aktivisti ho považujú za neplatné a napadli ho na prokuratúre. Okrem toho sa už dávnejšie snažili, aby bola vyhlásená za pamiatku.
Takto vyzeral posledný deň Cvernovky.
Pozrite si fotogalériu >>
Cenný areál„Cvernovka bola jedným z najväčších uhorských podnikov so storočnou tradíciou - a výrazne sa podpísala pod dnešný obraz mesta,“ hovorí architektka Nina Bartošová. „Pri priemyselných pamiatkach nie je estetika alebo vek rozhodujúcim kritériom, ale ich hodnoty spočívajú v tom, že dokladajú konkrétnu ľudskú činnosť - na našom území postupne miznúce výrobné procesy,“ dodala.
Pamiatkový úrad ochranu budov navrhol už v roku 2007. Ministerstvo kultúry však rozhodlo, že chránená bude len pradiareň na Páričkovej.
Reportáž z búrania si prečítajte tu: