Najmenej čiernych pasažierov jazdí podľa revízorov v centre.
BRATISLAVA. Ešte pred nežnou revolúciou mu zlomili jeden prst, krátko po revolúcii druhý, ukazuje doživotnú pamiatku na agresívnych cestujúcich dlhoročný revízor bratislavského dopravného podniku. S ním, jeho kolegom a svalnatým esbéeskárom s vyholenou hlavou nasadáme okolo poludnia do autobusu MHD.
Prvým cieľom je autobusová stanica. Jeden revízor nastupuje dopredu, druhý dozadu a po známej formulke: „Dobrý deň, kontrola cestovných lístkov,“ nastane vo vozidle šum.
„Počkajte, určite som si označovala lístok, len ho neviem nájsť,“ presviedča mladá slečna revízora. Vyťahuje celú kopu označených lístkov, ani jeden však nebol ten dnešný. Na stanici už vystupuje s vypísanou pokutou. Neháda sa.
„Fyzické napadnutie je zriedkavé, častejšie je verbálne,“ hovorí starší z revízorskej dvojice. „V našej práci je veľmi dôležitá komunikácia.“
Kartička SBS pod tričkom
Presviedčame sa o tom hneď v ďalšom autobuse. Od nív smerujeme k Slovnaftu. Starší muž nemá lístok, protestuje. Nepáči sa mu najmä esbéeskár, ktorý príde k hádke, aby v prípade potreby zakročil. „Mal byť viditeľne označený,“ namieta čierny pasažier.
Svalnatý mladík kartičku s nápisom SBS schovával pod tričkom, vytiahol ju až pred sporom.
Dvaja školáci, ktorí po oznámení revízorskej kontroly zamierili k dverám, s úsmevom na zastávke vyskakujú. Vyviazli bez pokuty. Revízor vysvetľuje, že keď už ľudia vystúpia, zakročiť nemôžu.
Najmenej ulovia v centre
V autobuse prichytia aj mladíka, ktorému len včera prestala platiť električenka. Pokutu mu namieste odpustiť nemôžu. Robia to podľa revízora napríklad vtedy, keď nastupuje matka s kočíkom a nestihne si označiť lístok.
„Ak to niekto berie tak, že som odpustil pokutu, mýli sa. Musíme cestujúcich vychovávať, nie je to len, že zavesím pokutu a som frajer.“
Zo Slovnaftu smerujeme do Vrakune, veľa času však trávime čakaním na zastávkach. Revízori trasou musia, dnes podľa rozpisu dopravcu dostali toto teritórium.
„Koľko ľudí chytíme denne, nedá sa povedať, je to rôzne podľa oblasti a aj času, kedy chodíme. Najmenej čiernych pasažierov je v centre,“ hovorí jeden z revízorov.
Mapu skupiny čiernych pasažierov Tribus s miestami, kde revízori najčastejšie nastupujú, označujú kontrolóri za nepravdivú.
„Mapu robia ľudia, ktorí chodia v istom čase a keď nás náhodne dvakrát stretnú na tom istom mieste, je to pre nich často. Nešpecializujeme sa na stanicu,“ komentuje mapu revízor. „Ak však dopravný podnik dostane avízo, že sa niekde dejú neprávosti, môžeme ísť skontrolovať jednu trasu na pokyn nadriadeného.“
Trestné oznámenie
Skupinu Tribus revízori nepoznajú. „Neriešim, či je čierny pasažier z organizovanej skupiny. Nemáme to ani ako zistiť. Zaujíma nás len, či má platný lístok, alebo nie,“ hovorí jeden z revízorov.
Dopravný podnik skupinu, ktorá jazdí bez lístkov a pokuty platia z členských poplatkov v skupine, komentovať nechce. Mesačne sa v Tribuse skladajú po tri eurá ako poistenie voči pokute.
Hovorkyňa Agáta Staneková vraví, že pripravujú trestné oznámenie pre galériu revízorov na webe. „Uskutočnili sme potrebné právne kroky.“
Čierni pasažieri jazdia podľa Stanekovej na úkor slušných cestujúcich. „Ide tu aj o etický rozmer.“
Dopravný podnik robil nedávno konkurz na nových revízorov. Staneková vraví, že počet kontrolórov zvyšujú.
Prečítaj si rozhovor s členom Tribusu tu a viac o skupine Tribus - klikni tu