Výstavba v historickom centre Bratislavy má nové pravidlá. Aktivisti tvrdia, že slabé. Chcú, aby ich preskúmala prokuratúra.
BRATISLAVA. V pamiatkovej rezervácii v historickom centre Bratislavy bude aj naďalej možné stavať moderné novostavby. Vyplýva to zo zásad ochrany pamiatkovej rezervácie, na ktoré Bratislava čakala roky. Občianski aktivisti sú s dokumentom nespokojní, preto ho napadli na prokuratúre.
Hlavnou chybou podľa nich je, že zásady, ktoré platia od polovice apríla, sa netýkajú južného podhradia. Bratislava nemá pamiatkovú reguláciu v tejto lokalite ani 22 rokov po nežnej revolúcii," vraví Matej Vagač, aktivista Bratislava otvorene
Práve v južnom Podhradí pritom majú vyrásť nové štvrte Vydrica a Zuckermandel s historickými názvami, no modernou zástavbou.
Stačí územný plán?
„Taká pre mesto vzácna lokalita musí mať stanovené jasné pravidla, ktoré nebudú podliehať rôznym záujmom developerov a investorov,“ myslí si Vagač.
Pamiatkari však oponujú, že základné pravidlá pre stavby v južnom podhradí určuje územný plán zóny. „Do toho je ťažko spätne zasahovať, spochybnili by sme platný právny predpis,“ hovorí Peter Jurkovič, riaditeľ Krajského pamiatkového úradu.
Plán je však podľa aktivistov neaktuálny, keďže sa územie a hustota dopravy zmenili po postavení River Parku. Už od jeho prijatia v roku 2006 sa snažia o zmeny. Aj preto, že novú podobu zbúraných štvrtí nemôže ovplyvniť verejnosť.
To už uznal aj primátor Milan Ftáčnik a prisľúbil zmeny územného plánu. Jurkovič vraví, že potom by mohli zásady pamiatkovej ochrany doplniť.
„Naopak: pri tvorbe územného plánu sa doň musia zapracovať zásady pamiatkovej ochrany,“ namieta Vagač.
Tento dom v centre Bratislavy na Klariskej nie je originál, ale replika.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Repliky nechcú
Aj po prijatí nových zásad bude v pamiatkovej rezervácii naďalej možné stavať moderné domy. Pamiatkari v nich pritom kritizujú desiatky domov v centre, napríklad pre nevhodný tvar strechy, predimenzované nadstavby či nadbytočné vikiere, a žiadajú ich zmeny.
Pri novostavbách pamiatkari určujú, aby ladili s okolím. „Aj kvalitná nová architektúra môže vhodne doplniť aj historickú zástavbu,“ hovorí Jurkovič. Aktivisti si však myslia, že v pamiatkovej rezervácii by mali stáť repliky zbúraných stavieb.
Jurkovič to odmieta. „Je to neprirodzené,“ ukazuje na Zámockú ulicu, ktorá „nežije“. Okrem toho, k replikám treba i zachované podklady.
V centre Bratislavy sú však viaceré novostavby na nerozoznanie od historických domov. Sami pamiatkari uvádzajú ich príklady: za Univerzitnou knižnicou, na Mikulášskej i Kapitulskej ulici.
Pod Hradom by aktivisti chceli takéto historické repliky. V skutočnosti tam majú vyrásť moderné štvrte Vydrica a Zuckermandel (nižšie).
Takto má vyzerať nová Vydrica - pohľad z Hradu.
Viac si prečítajte tu: Vydrica Hrad nezakryje, tvrdí investor.
Ani nový Zuckermandel nepripomenie históriu.
Viac si prečítajte tu: Zuckermandel nemá byť skanzen.