Investor sľubuje, že nová Vydrica nebude druhým River Parkom a nebude stavať vyššie, ako môže.
BRATISLAVA. Ak už nová Vydrica nebude replikou tej starej, mala by bývalú štvrť pod Hradom aspoň pripomínať, znelo na verejnej diskusii o Vydrici, ktorú v pondelok večer zorganizoval magistrát.
Repliku niekdajšej Vydrice, zbúranej pri stavbe Nového mosta, žiadajú občianski aktivisti. Repliky sa podľa nich osvedčili aj v centre Bratislavy.
Takúto víziu však neponúkol žiadny z architektov. Investor verejnosti ukázal, ako by mala Vydrica podľa nich vyzerať.
Staré a nové
Povedali o Vydrici
"Bratislava získa hlavne tým, ak tam budú zohľadnené veci z minulosti – to pritiahne našich ľudí aj turistov,"
Tatiana Štefanovičová, archeologička
"Treba rehabilitáciu doterajšej zástavby. Nie niečo, čo môže byť aj sídlisko na okraji,"
Andrej Botek, reštaurátor a pamiatkár
"Tento prístup, ktorý vidíme, je až konzervatívny. Vidím hľadanie kontextov a vzťahov so starou Vydricou,"
Martin Kusý, architekt
Bratislavčania majú obavy najmä z toho, že Vydrica zarastie výškovými stavbami, ktoré zakryjú Hrad. Staré Mesto totiž povolilo, aby niektoré z domov mali až osem výškových úrovní.
Denník SME pôvodne informoval o ôsmich poschodiach, podľa zástupcov projektu však nad zemou bude maximálne šesť poschodí.
Architekt Michal Bogár, ktorého ateliér celý projekt koordinuje, hovorí, že viaceré podlažia budú skryté pod zemou.
„Tie výšky, ako tu navrhujú, sú maximálne. Zdá sa, že sedem až osempodlažné budovy budú pôsobiť obludne,“ povedal na diskusii Matej Vagač z iniciatívy Bratislava otvorene.
„Projekt nie je zlý, mala by však byť možnosť to podrobne vidieť. Ani mne sa nezdali tie výškové pomery dobré,“ povedala archeologička Tatiana Štefanovičová, ktorá robila výskum na území Vydrice.
„Kde máme garancie, že z nábrežia každý Bratislavčan uvidí Hrad? Aj River Park začali stavať o polovicu menší a nakoniec sa to skončilo ako opacha, kde ani z Hradu nevidíte Dunaj,“ hovoril zasa mestský poslanec Ján Budaj.
Zrkadlová sála Primaciálneho paláca bola počas diskusie plná ľudí.
FOTO - BRATISLAVA
Výšky vraj neprekročia
„Bude vidno peknú panorámu hradného kopca. Naša garancia je, že výška budov bude dodržaná,“ sľúbil zástupca spoločnosti Vydrica, podnikateľ Ladislav Rehák, ktorý pozemky od mesta kúpil v roku 2002. „V žiadnom prípade nepôjdeme cestou, že by sme zvýšili stavbu o dve podlažia.“
Otázky o ôsmich poschodiach podľa Budaja zaznievajú aj preto, že vizualizácia neukázala novú štvrť zo všetkých pohľadov. Pohľad z nábrežia zaujímal aj primátora Milana Ftáčnika. Architekt Ivan Matušík by zasa chcel vidieť veľký model.
Naopak, architektovi Martinovi Kusému sa projekt pozdával. „Drvivá väčšina diskutujúcich vytvára dojem, akoby na tom materiáli nebolo nič dobré,“ povedal.
Hlavná architektka Ingrid Konrad chce ešte o tejto „citlivej lokalite“ workshop, kde by s architektmi prebrali detaily stavieb. „Dom, ktorý bude stáť na Vydrici, musí byť s týmto územím úplne spätý,“ povedala.
Primátor Milan Ftáčnik so zástupcami spoločnosti Vydrica, Ladislavom Rehákom (vpravo) a Jurajom Rehákom (vľavo).
FOTO - Bratislava.sk
Doprava je problém
Mesto chce s investorom a developerom diskutovať aj o dopravnom riešení. Pod novou štvrťou totiž bude podzemná garáž s 868 parkovacími miestami.
„Ranná špička na svetelnej križovatke pri Novom moste je katastrofálna. Stojí sa v zápchach,“ hovorí hlavný dopravný inžinier mesta Tibor Schlosser. Dnes ráno sa dokonca pre sneh i kolíziu vytvorila kolóna až po Most Lafranconi.
Mesto pre výšku budov aj pre dopravné riešenie napadlo aj územné rozhodnutie, ktoré teraz posudzuje Krajský stavebný úrad.
Vedľa Vydrice má byť nová štvrť Zuckermandel. Viac tu: Zuckermandel nemá byť skanzen
Architekt Michal Bogár ukázal budúcu podobu Vydrice.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Pohľad z nábrežia podľa návrhu ateliéru BEEF a Bogár, Králik, Urban.
Nová Floriánska ulica, ktorá vyrastie nad dnešnou Žižkovou. Domy sú navrhnuté talianskym ateliérom T-studio (Guendalina Salimei, Roberto Grio a kolektív), ktorý bol jedným z víťazov architektonickej súťaže z roku 2007.
Pohľad na rovnaký dom zospodu, zo Žižkovej ulice.
Vydrická ulica podľa návrhu architektov Šimkoviča, Meliša, Michalka, Langa.
Vydrická ulica s novým priehľadom na Zámocké schody. Objekty od T-studio, Taliansko.
Pohľad z hradu podľa architekta Šimkoviča.
Pohľad z hradu dnes.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Búranie podhradia sa v prvej vlne začalo už koncom 40. rokov, pre výstavbu Nového mosta v roku 1967 definitívne zmizlo vyše 300 domov.