Byť trvalo udržateľným pre mesto neznamená len to, že má pozitívny prístup k životnému prostrediu. Znamená to tiež, že jeho rast je primeraný, že negeneruje investičný dlh a že je atraktívne na bývanie aj pre návštevníkov. Bratislava má v tomto smere veľký priestor na zlepšovanie.
JÁN MAZÚR, riaditeľ Metropolitného inštitútu Bratislava (MIB) hovorí o tom, o prednostiach a nevýhodách Bratislavy, o tom, ako pomôžu dáta zlepšovať kvalitu života, kde má mesto rezervy ohľadom udržateľnosti, ako by mala vyzerať doprava aj akým smerom by sa mohol rozvíjať turistický ruch.
Čo čaká MIB v tomto roku?
Máme toho na stole viac. V prvom rade je to dokončenie strategického plánu Bratislava 2030. Pre zlepšenie územného plánovania máme rozpracovaných viacero urbanistických štúdií a prebiehajú nevyhnutné kroky a procesy k zmenám a doplnkom územného plánu, ktoré sú tematickými aktualizáciami územného plánu.
Pred prerokovaním zastupiteľstvom je teraz dôležitá štúdia výškovej zonácie a tvorí sa štúdia na obnovu viníc v meste. Budeme tiež aktualizovať register brownfieldov z roku 2019. Veľkú časť našej práce, mimo koncepčných materiálov, tvorí nateraz najviditeľnejšia práca na konkrétnych verejných priestoroch.
Pokračujeme v architektonických súťažiach, podieľame sa na prípravných prácach na vyhlásenie architektonickej súťaže na rekonštrukciu hlavnej stanice. Pracujeme aj na Bratislavskom Dunajskom parku.

V akej fáze je príprava dokumentu Bratislava 2030?
Tento dokument by mal byť dokončený do konca tohto polroka. Hovorí, akým smerom sa bude uberať rozvoj mesta najbližších desať rokov a je základom budúceho koncepčného a strategického plánovania postaveného na dátach a analýzach.
K získavaniu relevantných údajov nám pomôže napríklad plánovaná modernizácia osvetlenia v meste. V rámci výmeny kabeláže, ktorá je už v zlom stave, sa uložia do tejto siete senzory na zber rôznych dát, meteorologických, dopravných alebo emisií.
Takýchto meracích bodov by malo byť v meste až 400. Kvalitné dáta znamenajú lepšie informácie o meste, ktoré vieme efektívne využívať na zlepšovanie kvality života.
Čo znamená udržateľné mesto v ponímaní Bratislavy?