SME

Bratislava ožije korunováciami

Mesto si znovu pripomenie korunováciu kráľa Leopolda II., mladšieho syna Márie Terézie.

Bratislava si korunováciu Márie Terézie pripomína každý piaty rok. Naposledy sa tak stalo v 2016. Bratislava si korunováciu Márie Terézie pripomína každý piaty rok. Naposledy sa tak stalo v 2016. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

STARÉ MESTO. Vždy koncom júna si Bratislava pripomína slávnu korunovačnú minulosť. Tento rok sa znovu odohrá korunovácia Leopolda II., mladšieho syna Márie Terézie. Vo vtedajšom Prešporku bol za uhorského kráľa korunovaný 15. novembra 1790.

„Je dôležité, aby si Bratislava pripomínala svoju minulosť, pretože bez minulosti nie je budúcnosť. Keď sa vtedajší Prešporok stal korunovačným mestom, spoločenským významom sa zaradil medzi také mestá, ako sú Remeš, Londýn, Praha či Viedeň,“ povedal historik Vladimír Tomčík.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Slovensku máme dve súťaže krásy či dva autosalóny. A aj v Bratislave budú dve podujatia pripomínajúce korunovačnú históriu. Zapríčinil to spor medzi Miroslavom Vetríkom, dlhoročným organizátorom tradičných Korunovačných slávností, a magistrátom. Vedenie mesta obviňuje zo snahy ukradnúť mu jeho podujatie.

Výsledkom je, že Bratislavčanov a návštevníkov mesta čaká týždeň nabitý korunovačným programom. Obe podujatia sa časovo prelínajú.

Prečo Prešporok

Prečítajte si tiež: Čo viete o korunováciách v Prešporku? (kvíz) Čítajte 

Korunovácie sa do Prešporka presunuli v roku 1563, keď sa stal kráľom Maximilián ll. Habsburský.

Tradičné korunovačné mesto Uhorska, Stoličný Belehrad (Székesfehérvár) totiž po prehranej bitke pri Moháči (v roku 1526) ovládla Osmanská ríša. Korunovačné klenoty už predtým odviezli do bezpečia.

Spolu bolo v Prešporku korunovaných jedenásť kráľov a sedem kráľovien. Mária Terézia ako jediná žena bola korunovaná ako plnohodnotná panovníčka nasadením koruny na hlavu, a nie ako kráľovská manželka - dotykom koruny na pleci.

SkryťVypnúť reklamu

Posledná korunovácia sa v našom meste konala v roku 1830, keď za kráľa korunovali Ferdinanda V. Potom sa táto slávnostná ceremónia presunula do Budína.

Načítavam video...

Tradičné Korunovačné slávnosti

Tradičné Korunovačné slávnosti organizuje občianske združenie Korunovačná Bratislava od 21. do 28. júna. Magistrátom pripravené Bratislavské korunovačné dni sa uskutočnia od 22. júna do 29. júna.

Korunovačné slávnosti bývajú v posledný júnový víkend na pamiatku korunovácie Márie Terézie (25. júna 1741). Jej panovanie bolo zlatým obdobím Bratislavy, a preto si slávnosti pripomínajú jej korunováciu každých päť rokov.

Prečítajte si tiež: Prešporok nahradil okupovaný Stoličný Belehrad Čítajte 

Po zvyšné roky pripomínajú korunováciu iného panovníka alebo jeho manželky v takom poradí, ako po sebe nasledovali. Počas tohto 16. ročníka to bude Leopold II., mladší syn Márie Terézie.

SkryťVypnúť reklamu

„Obrad korunovácie je zinscenovaný podľa historických podkladov,“ sľubuje Vetrík.

Ako cisár vládol len dva roky, zomrel 1. marca 1792. Predtým počas svojej 25-ročnej vlády v Toskánsku, ktoré prebral po smrti svojho otca Františka Lotrinského, zaviedol množstvo reforiem. Zreformoval ústavu, daňový systém, trestné právo, podporoval rozvoj vied či navrhol nový model vzdelávania.

Obrad korunovácie bude v sobotu, 23. júna o 13.30 h v jezuitskom kostole pri Hlavnom námestí. Vstupné je dobrovoľné. Ak si návštevníci chcú zabezpečiť miesta v prvých štyroch radoch lavíc, miestenka stojí 10 eur.

Do inscenovaného obradu sa zapoja dve stovky hercov v dobových kostýmoch. Počas korunovačnej omše kráľ dostane od ostrihomského arcibiskupa a prímasa Uhorska svätoštefanskú korunu spolu s ďalšími korunovačnými insígniami: mečom, plášťom, jablkom a žezlom.

V čase korunovácie bol arcibiskupom Jozef Baťány (Batthyány), ktorý dnešný Primaciálny palác dal prestavať v klasicistickom štýle, tak ako ho dnes poznáme.

Obradu bude predchádzať korunovačný sprievod a prenášanie korunovačných insígnií z Bratislavského hradu. Začína sa o 13.00 pri Viedenskej bráne. Odtiaľ povedie cez Zámockú, Kapucínsku, Hurbanovo námestie, Michalskú bránu, Michalskú, Bielu až na Františkánske námestie.

Po obrade korunovačný sprievod približne od 15.00 h bude smerovať z Františkánskeho námestia Bielou, Michalskou, Ventúrskou a Strakovou na Hviezdoslavovo námestie. Tu bude pasovanie rytierov a korunovačná prísaha.

Následne potečie zadarmo víno z Vtáčej fontány na Ventúrskej a podávanie korunovačného guláša z korunovaného vola. Súčasťou podujatia bude Korunovačný jarmok dobových remesiel na Hviezdoslavovom námestí.

Nedeľa 24. júna bude venovaná Márii Terézii. Na Hviezdoslavovom námestí bude s ňou fototermín o 17.00 h, ochutnávka Račianskej frankovky, ktorej história je s touto panovníčkou spojená.

Prečítajte si tiež: Súd v Prešporku zmenil trest smrti na galeje Čítajte 

Novinkou bude výstava V tieni tureckého polmesiaca na Hviezdoslavovom námestí. Voskové figuríny predstavia osobnosti z čias obliehania Viedne v roku 1683: cisára Leopolda I., vojvodu Karla Lotrinského, poľského kráľa Jána III. Sobieskeho, osmanského veľkovezíra Karu Mustafu a ostrihomského arcibiskupa Juraja Pohronca Slepčianskeho. Výstava potrvá až do 28. júna.

"Na zastavení Osmanov pri Viedni mal veľkú zásluhu Slovák - ostrihomský arcibiskup Juraj Pohronec Slepčiansky," pripomína Vetrík. Od cisára za to získal titul Záchranca Viedne.

Ako arcibiskup do Prešporka povolal rád milosrdných bratov, ktorých kláštor a nemocnica dodnes fungujú, a rehoľné sestry uršulínky. Posvätil aj mariánsky stĺp pred jezuitským kostolom so sochou Víťaznej Panny Márie.

Mestské korunovačné dni

Bratislavské korunovačné dni vo štvrtok 21. júna o 17.00 h odštartuje historická pochôdzka v podaní Tovarišstva starých bojových umení a remesiel z Primaciálneho námestia na Hlavné námestie. Takýchto pochôdzok bude celkovo päť.

Archív mesta Bratislavy bude mať v piatok a sobotu dni otvorených dverí a predstaví vzácne dokumenty, ako sú mestské privilégiá, mestské knihy či vzácne tlače. Pre verejnosť zvyčajne nebývajú sprístupnené.

Korunovačný foto-video point v Michalskej veži slávnostne otvoria v piatok 22. júna o 16.30 h. Bude sa tu dať v dobovom kostýme s korunovačnými insígniami zadarmo odfotiť či nahrať si video.

V piatok 22. júna sa bude konať aj detský korunovačný sprievod. Môžu si naň priniesť vlastný kostým alebo si v deň sprievodu zhotoviť tesne pred samotným sprievodom na nádvorí Starej radnice. Do sprievodu sa však treba zapísať v deň jeho konania.

Prečítajte si tiež: Kde skrývali korunovačné klenoty? Čítajte 

Samotný detský korunovačný sprievod sa začne o 16.30 h pri Dóme sv. Martina. Odtiaľ pôjde rôznymi zastávkami až po nádvorie Starej radnice. Tu deťom predvedú ukážku korunovácie a tie s najlepšími kostýmami budú odmenené.

Rodičia si zatiaľ budú môcť pochutnať na frankovke modrej, ktorej trojdňový festival sa začne o 17.00 h na Primaciálnom námestí.

V nedeľu 24. júna pripomenie prvú korunováciu v Prešporku slávnostný korunovačný sprievod. Korunováciu Maximiliána II. Habsburského z roku 1563 priblížia súbory Tostabur, Žoldnieri, Saltarello či Thurzovi drabanti. Sprievod povedie od 15.00 h od hradu cez Palisády a uličkami Starého Mesta až na Hlavné námestie. Nasledovať bude Kráľovský rytiersky turnaj o 18.00 h na Tyršovom nábreží. Deň vyvrcholí Korunovačným koncertom v Dóme sv. Martina.

Súčasťou programu bude aj vedecká konferencia a bezplatné prehliadky mesta so sprievodcom v slovenskom, anglickom a nemeckom jazyku.

Miroslav Vetrík

Zoznam kandidátov na primátora Bratislavy v komunálnych voľbách 2022.

O post primátora Bratislavy sa uchádzajú deviati kandidáti.


26
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Kam smerujú peniaze bohatých?
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  1. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  2. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  3. Kam smerujú peniaze bohatých?
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  8. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 923
  2. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 015
  3. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 5 112
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 905
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 3 250
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 650
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 577
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 27 508
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 14 260
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 893
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 590
  5. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 406
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 333
  7. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 516
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 264
  1. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  2. Tupou Ceruzou: Krížovka
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť?
  4. Roman Kebísek: Láska mladej Timravy k dvom bratom
  5. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  6. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  8. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
SkryťZatvoriť reklamu