Vladimír Tomčík, historik, združenie Devínska brána
Krajský súd v Bratislave odsúdil obžalovaných Antona Tunegu, Alberta Púčika a Eduarda Tesáka na doživotný žalár. Obvinení boli z účasti v protikomunistickom hnutí Biela légia, ktorá sa mala usilovať o obnovenie slovenskej štátnosti.

Biela légia nemala pevnú štruktúru, označuje sa ako hnutie svojpomoci obyvateľov proti štátnemu a komunistickému teroru. Mala sieť informátorov, množstvo sympatizantov a okrem iného napomáhala ohrozeným ľuďom emigrovať na Západ.
Zakladateľovi légie Jozefovi Vicenovi sa v Rakúsku ešte pred vznikom Rádia Slobodná Európa podarilo vytvoriť vysielačku, ktorá na Slovensko vysielala necenzurované rozhlasové správy.
Anton Rašla, učenlivý „žiak“ sovietskeho generálneho prokurátora Andreja Vyšinského, sa ako štátny prokurátor proti rozsudku nad tromi mladými ľuďmi odvolal a 11. júla 1949 Najvyšší súd v Prahe jeho odvolaniu vyhovel.
Nad obžalovanými vyniesol definitívny rozsudok – trest smrti.

O tri dni bol v Bratislave proces s ďalšími členmi organizácie – vedúci skupiny Augustín Lednický bol odsúdený na trest smrti, Michalovi Biščovi a Štefanovi Erlachovi súd vymeral doživotie, Antona Petreka na 25 a Jána Ganišina na 15 rokov väzenia.
Slovenský vysielač v Rakúsku privádzal stranícke orgány do zúrivosti. Na príkaz ministra vnútra Rudolfa Baráka nakoniec ŠtB Jozefa Vicena uniesla z Rakúska do Prahy.
Nasledoval súdny proces, na ktorom očakávali vynesenie najtvrdšieho rozsudku. Bolo to už v čase po Stalinovej smrti, a tak dostal „len“ 25 rokov.
Anton Rašla bol tak ako málokto iný zapojený do monsterprocesov päťdesiatych rokov, napriek tomu sa do konca života považoval za nevinného. Okrem iného sa podieľal na 12 vynesených a vykonaných trestoch smrti.
Podľa neho boli obvinení a odsúdení mladíci z Bielej légie zakuklení ľudáci, ktorí chceli na Slovensku obnoviť katolícky slovenský štát. Ale porekadlo – čím kto zachádza, tým aj schádza – sa aj v tomto prípade naplnilo.

V šesťdesiatych rokoch bol rehabilitovaný a svoje „znalosti“ uplatňoval pri pedagogickom pôsobení na Právnickej fakulte UK. Na rozdiel od svojich obetí, ktorým nedoprial starobu, sa dožil takmer 96. rokov.