Hlavná architektka tvrdí, že bilboardy zhoršujú viditeľnosť v meste.
No, konečne máme
poriadnu hlavnú architektku mesta! Aj pán profesor Šlachta bol veľmi poriadny, potom dlhé, dlhé roky pred ním nebolo nikoho späť až do roku 1995, kedy skončil taktiež poriadny pán hlavný architekt Beňuška, ktorý stihol byť v tom čase aj námestník primátora a popritom bol poverený viesť aj Úrad životného prostredia (druhostupňový stavebný úrad). . Nuž, kam by sa dostala naša krásavica na Dunaji bez hlavných architektov? Domnievam sa, že presne tam, kde sa dnes nachádza. Bystré postrehy pani Konrad na tému reklamné zariadenia človeka len a len potešia - už začína byť vidno po nej robota. Pán primátor Ftáčnik bol mimochodom v Petržalke štyri roky šéfom stavebného úradu, ale nevie, že reklama podľa stavebného zákona nie je stavba, ale len "zariadenie", na ktoré sa nevydáva stavebné povolenie, ale len povolenie v správnom konaní. Akurát pán starosta Bajan, ktorý tam šéfoval tuším osem rokov, naznačuje, že má šajn o stavebnom zákone - akurát mu neviem odpustiť ten vežiak v Auparku - mal veru i vtedy legislatívne nástroje na zamedzenie výstavby toho vežiačika, akurát pracovníci jeho stavebného úradu to trochu poserkali, možno boli poserkaní alebo čo je najviac pravdepodobné, tomu nerozumeli. No ale od roku 1989 máme 3 ks hlavných architektov, skvelú územnoplánovaciu dokumentáciu mesta, kde napriek znalosti katastrálneho územia a čísla parcely nie je možné sa s istotou orientovať a vyčítať, čo sa v konkrétnej lokalite môže a čo nie. A voda v tom našom prekrásnom Dunaji voda len tečie a tečie, po jeho brehoch vyrastajú čoraz krajšie budovy a v širšom okolí sú rozšafne porozhadzované výškové budovy. Len tak mimochodom - tá Medická záhrada mi už dávno kole oči, nie je tam ani tak veľa stromov - nebolo by tam treba čosi urbanizovať? Možno by bolo potrebné popod ňou viesť trasu TEN-T (konečne dopravné vykúpenie nášho mesta) a urobiť tam takú slušnú stanicu - naokolo stromy v kvetináčoch, ktoré by sa podľa potreby poposúvali kvôli ďalšej výstavbe.. . Tak ma napadá - ako mohlo byť mesto tak dlho, tuším 15 (?) rokov bez hlavného architekta mesta? Nie, že by som sa preceňoval - ale za ten čas by som bol i ja ochotný brať plat za túto funkciu bez nároku na to, aby som sa objavil v GORILE.. Veď čo by som pokazil?Ale no,
rázne upratovanie sa dá urobiť len dvomi spôsobmi: zákonne a nezákonne. Pod ráznym upratovaním (nezákonným) rozumiem Ftáčnikovu odvahu vyčleniť peniaze na demontáž, odstránenie najrôznejších reklám, bildoardov a podobných ohavností a riskovať, že mesto bude mesto žalované tu i tam majiteľmi reklám. Interiér mesta by sa okamžite vyčistil, križovatky by boli bezpečnejšie a bolo by lepšie vidieť na fasády domov, t.j. na "vnútro" mesta. Iný druh rázneho opatrenia (zákonného) by mohla byť zákonná, časovo mimoriadne náročná masová aktivita 17-ich stavebných úradov, ktorá by počas najbližších 4-5 rokov (pokiaľ sa nezmení stavebný zákon resp. nebude nový) postupovala systémom 1. zistiť, či sú tie ktoré reklamy v rozpore s verejným záujmom 2. tie, ktoré nie sú v rozpore s ver. záujmom, dodatočne povoliť 3. u "rozporných" začať konanie o odstránení zariadenia (ak bude možné nájsť subjekt, ktorému čierna reklama patrí) 4. MČ v rámci prenesenej pôsobnosti štátnej správy by si mali zaradiť do rozpočtu samosprávy náklady na odstránenie nelegálnych reklamných zariadení), aby ich potom mohli vymáhať súdnou cestou od reklamníkov...ak ešte budú v tom čase na svete.. :(Aké riskovanie žaloby čiernej stavby?
Aké riskovanie žaloby pre odstránenie vonkajšej reklamy?! Uvedom si, že ide o čiernu stavbu! Mesto má právo ju podstrániť na náklady vlastníka, samozrejme tak aby neprišlo k jej poškodeniu (odporúčam si to predtým a po vykládke v sklade nafotiť), následne zaslať výzvu na prevzatie si reklamného nosiča vrátane nákladov na jej odtránenie a stanovenie nákladov na skladné! Inak sa mu budú reklamky stále rehotať do ksi*tu!je to čierna stavba-hneď to odstráňte
Ak= zložité jednanie s majiteľmi nelegálnych reklám?! Ak je načierno billboard, treba ho vybrať zo zeme a uskladniť. Následne poslať majiteľovi pekne informáciu kde ho má uskladnený, skladné 10 €/deň. Hneď by sa poponáhľal ho prevziať! Reklamka by nevyhrala žiadny súd, predsa to bola nepovolená reklama, tak neviem čo mesto a MČ čakajú, čo nemá povolenie odstrániť! Čo ma najviac rozčuľuje je fakt, že akonáhle sa postaví nový kus cesty, už to špatia billboardy! Napríklad teraz stavajú cesty a kruhové obchvaty v časti BORY , dokonca to robia veľmi pekne, vysádzajú tam v kruháčoch aj kríky a stromy, včera ma ale zarazil fakt, že krásnu časť výsadby už prekrývajú príšerné billbordy! Do pr*ele, ak neviete urobiť poriadok, tak nemáte sedieť na svojich stoličkách p. primátor a starostovia!!!