
Vzácny japonský hosť Hiroki Nemoto predvádza jednu z techník na otváracom ceremoniáli medzinárodného seminára aikido, ktorý sa počas víkendu konal v športovej hale FTVŠ UK na Lafranconi. FOTO SME – PAVOL MAJER
Už nie je cieľom usmrtenie protivníka, ale predovšetkým dokonalé poznanie seba samého a neustále sebazdokonaľovanie. Nácvik techník nie je cieľom, ale prostriedkom na dosiahnutie sebapoznania. K tomu patrí aj uctievanie tradícií a možnosť zacvičiť si s majstrom, ktorý je žiakom samotného zakladateľa bojového umenia.
Počas uplynulého víkendu si nenechali takúto príležitosť ujsť účastníci medzinárodného seminára. Ten bol zároveň príspevkom k oslavám 15. výročia aikida na Slovensku. V športovej hale FTVŠ UK viedol tréningy japonský majster bojového umenia aikido Hiroki Nemoto (6. dan). Boli to jeho prvé tréningy v Európe vôbec, a tak do Bratislavy okrem aikidistov z celého Slovenska pricestovali aj zástupcovia 15 krajín. „Základným princípom každého bojového umenia by mala byť hierarchia, ktorá vychádza zo samurajských tradícií. Akýsi pyramídový systém, na ktorého vrchole je zakladateľ, potom jeho priamy pokračovatelia a ich žiaci. Náš japonský hosť je vzácny práve preto, že sa viac ako 20 rokov učil od najbližšieho žiaka zakladateľa a niekoľko rokov dokonca priamo od zakladateľa aikida Moriheia Ueshibu. Spolu s ním prišiel do Bratislavy aj kus histórie, dostali sme sa veľmi blízko k prameňu,“ povedal nám za organizátorov Štefan Kurilla, ktorý aikido študoval pod vedením japonských majstrov priamo v krajine jeho vzniku.
Aikido je výnimočné tým, že v ňom ako v jednom z mála bojových umení neexistujú súťaže. Je to ucelený výchovný systém, kde techniky neslúžia na ublíženie protivníkovi, ale majú ho za cieľ iba zastaviť, aby nemohol pokračovať v útoku. Pre ľahšiu predstavu – aikido využil vo veľmi komerčnej podobe vo svojich filmoch aj Steven Segal.
Vraví sa, že jednotlivé techniky sa dajú naučiť a neskôr využiť tak, ako to komu vyhovuje, a možno ich aj obohatiť o svoje vlastné nápady. „V poslednom období sa mnoho bojových umení začalo uberať až príliš športovým alebo komerčným smerom. Vytráca sa duchovná cesta a poznanie filozofie, ktorá k aikidu tiež patrí. Z môjho pohľadu neviem posúdiť, kto je a kto nie je skúsený. Čím dlhšie sa venujem aikidu, tým viac sa mi zdá, že obohacovanie techník o vlastné nápady nie je potrebné. Najprv ho treba spoznať, ako ho vytvoril jeho zakladateľ, a potom človek pochopí, že nie je čo zlepšovať,“ dodal sensei (učiteľ) Štefan Kurilla, držiteľ 4. danu.