BRATISLAVA. Na protikorupčnej adrese bratislavskej samosprávy sa objavili dva nové podnety upozorňujúce na možné neetické správanie sa zamestnanca mesta.
Jedno podozrenie smeruje k správaniu sa zamestnanca magistrátu pri vydávaní rozhodnutia o umiestnení dopravného značenia v Dúbravke. V druhom prípade oznamovateľ poukazuje na neprimeraný, korupčný nátlak pri prerokovaní zmeny záväzného stanoviska k nadstavbe na Brnianskej ulici.
Podnety práve prešetrujú. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy.
Ak sa potvrdí neetické či možné korupčné správanie sa zamestnanca bratislavského magistrátu, radnica s ním na základe pravidiel v Protikorupčnom minime rozviaže pracovný vzťah a prípad ďalej odovzdá orgánom činným v trestnom konaní, upozornil Andrassy.
Na protikorupčnej adrese bratislavskej samosprávy sa za tri roky jej fungovania objavilo vyše dvadsať podnetov, pričom len v šiestich prípadoch išlo o nahlásenie podozrivého, možného korupčného správania sa zamestnancov magistrátu. Ako ďalej informoval Andrassy, podnety mesto prešetrilo, avšak ani v jednom prípade sa korupčné správanie úradníkov nepotvrdilo.
V jednom prípade však musel zamestnanec magistrátu podniknúť kroky, ktoré vylúčili možný konflikt záujmov. Vo viacerých prípadoch išlo o upozornenia smerujúce do pôsobnosti mestských častí, bratislavská radnica ich preto požiadala o prešetrenie týchto podnetov.
O zriadení e-mailovej adresy korupcia@bratislava.sk rozhodol primátor Milan Ftáčnik v rámci balíka protikorupčných opatrení. Na adrese možno aj anonymne upozorniť na neetické, nemorálne či trestné konanie úradníkov bratislavskej samosprávy. V záujme ochrany údajov tých osôb, ktoré podali podnet, má k mailovej adrese prístup výlučne primátor mesta, informoval Andrassy.
Ako dodal, doručené podnety sú evidované a v prípade požiadavky je zachovaná aj anonymita ich adresátov. Do evidencie podnetov môžu nahliadnuť bratislavskí mestskí poslanci, zabrániť sa tak má akejkoľvek manipulácii s doručenými podnetmi. "Doterajšie skúsenosti ukazujú, že verejnosť využíva protikorupčnú adresu tiež na podanie bežných sťažností a pripomienok," uzavrel Andrassy.