Vajnory majú tri partnerské obce. Každú z inej krajiny. Vymieňajú si skúsenosti a vzájomne poznávajú svoju kultúru.
VAJNORY. Mestská časť Vajnory nadviazala a udržuje družobné vzťahy s talianskou obcou Alviano, mestskou časťou Brno Vinohrady a rakúskou obcou Wolfsthal.
Dá sa povedať, že tieto samosprávne subjekty žijú bohatý medzinárodný, kultúrny, spoločenský i športový život. S Alvianom máme družbu od roku 1990, čiže budúci rok oslávime 25. výročie týchto vzťahov, s mestskou časťou Brno Vinohrady je to od roku 2004 a najmladšiu družbu máme so susednou obcou Wolfsthal od roku 2007, povedal na úvod starosta Vajnôr Ján Mrva.
Slováci po taliansky, Taliani po slovensky
Podľa jeho slov je Alviano zaujímavá obec s približne 1500 obyvateľmi, asi 90 km od Ríma na Tibere. "Taliani si nás vlastne našli, hľadali dáku obec v blízkosti Bratislavy s vinohradníckymi koreňmi, lebo aj u nich sa pestuje vinič. Táto družba je úžasná vec. Zopárkrát bola podporená aj fondmi z Bruselu. Pravidelne si vymieňame návštevy autobus Vajnorčanov každoročne chodí do Alviana na týždňový pobyt a Taliani vzápätí prídu k nám. My chodíme do Talianska okolo 15. augusta. Práve dnes (14.8.) odchádzame, a oni k nám o týždeň prídu na Vajnorské dožinkové slávnosti."
Zaujímavé je, že mnohí mladí Vajnorčania sa už naučili po taliansky a dnes navštevujú v Bratislave základné a stredné školy s orientáciou na vyučovanie talianskeho jazyka.
Bývalý starosta Alviana sa zas veľmi dobre naučil hovoriť po slovensky. Dnes už len s humorom spomíname na začiatky, keď sme im počas návštev hovorili čo si Talian, nerozumieš? A oni s úsmevom odpovedali ja som Talian, nerozumiem, zažartoval Mrva.
Pripomenul tiež, že táto družba má aj iný rozmer. Ešte pred 100 rokmi proti sebe bojovali Taliani a Slováci v 1. svetovej vojne, strieľali po sebe a na vajnorskom cintoríne je pamätná tabuľa, pripomínajúca vyše 60 padlých Vajnorčanov najmä na talianskom fronte. A teraz po 100 rokoch tu s Talianmi sedíme, debatujeme, spoločne sa zabávame a rozmýšľame už len o tom, ako vzájomne spolupracovať, ako spolu žiť. To je fantastická vec.
Vinári z Brna a bratislavskí Wolfsthalčania
Blízka družba Vajnôr s Brnom Vinohrady je daná aj tým, že tu nie je rečová bariéra. Preto návštevy využívajú predovšetkým seniori a školská mládež. Na brnianskom sídlisku žijú aj naši krajania, dobre si tu Vajnorčania s nimi rozumejú.
Na ich Dňoch vinohradov už účinkovala aj Vajnorská dychovka a predstavil sa Vajnorský okrášľovací spolok s kultúrnymi vystúpeniami. Úspešne sa vyvíja výmena skúseností medzi brnianskymi a vajnorskými vinohradníkmi a vinármi. Vajnorskí a brnianski futbalisti pravidelne hrávajú medzi sebou priateľské futbalové zápasy.
Najmladšiu družbu majú Vajnory s neďalekým Wolfstahlom. Aj z tejto rakúskej prihraničnej obce vzišiel záujem o družobné vzťahy. V podstate máme spoločné hobby dychovky, a preto sa im zapáčili práve Vajnory. Pravidelne sa navštevujeme napríklad na našich dožinkách a na ich dedinských slávnostiach.
Vo Wolfstahle žije viac ako 100 Slovákov, tí sa s hrdosťou hlásia k nám, vo všeobecnosti k Bratislavčanom. Sú veľmi dobre vnímaní miestnou rakúskou komunitou. Je tam dokonca materská škola, v ktorej sa vyučuje aj slovenčina.
Akoby sa Wolfstahl stával 18. mestskou časťou Bratislavy. Napokon, tam už chodí aj pravidelná autobusová mestská hromadná doprava z hlavného mesta SR, zhodnotil vzťahy starosta.
Slováci sú u nás vítaní, hovorí starosta rakúskeho Wolfsthalu. Prečítajte si rozhovor.
A ako uzavrel, "družobné vzťahy nám stále prinášajú radosť a potešenie. To sú dôvody, prečo ich chceme naďalej prehlbovať a rozvíjať".