Mesto chce mať v katastri právo prechodu cez pozemok pod PKO. Kým spor o platnosť búracieho povolenia sa už pomaly končí, žalobou mesta sa súd zaoberal až v pondelok.
BRATISLAVA. Budova PKO ostáva neprístupná pre verejnosť, divadelníci alebo hudobníci si v nej nezahrajú.
A ešte sa to dlho nezmení.
V pondelok okresný súd prvýkrát rozhodoval o návrhu vedenia Bratislavy, aby súd zapísal do katastra možnosť prechodu cez pozemky, ktoré nepatria mestu.
Vlastníkom budovy je mesto, pozemky vedenie mesta za bývalého primátora Andreja Ďurkovského (vtedy KDH) predalo firme Henbury Development, ktorá chce PKO zbúrať a stavať na nábreží polyfunkčné budovy.
V prípade PKO vedú mesto a Henbury niekoľko súdnych sporov, ku koncu sa už chýli spor o to, či mala firma právo budovu búrať, a teda či platia pôvodné dohody Henbury s Ďurkovským.
Sudkyňa v pondelok odložila rozhodovanie o práve vstupu na pozemok na neurčito – dovtedy, kým iný súd nerozhodne o zákonnosti búrania.

Súd netrafil adresu
Mesto sa k aktuálnemu stavu vyjadrí, až keď bude mať v rukách rozhodnutie súdu. „Zvážime možnosť odvolať sa,“ vraví hovorca primátora Ľubomír Andrassy.
„Samotný spor je podružný, keďže jeho výsledok je priamo závislý od výsledku sporu o určenie platnosti zmluvy o spolupráci,“ vraví zástupca Henbury Ján Krnáč.
Aj keď mesto návrh podalo už v roku 2011, súd sa začal až v pondelok aj preto, že súd nevedel doručiť písomnosti firme Henbury, povedala sudkyňa. Na konci roka 2011 zmenili adresu z Landererovej na Hodžovo námestie.
Zmena sídla nemá podľa Krnáča nič spoločné s doručovaním poštových zásielok. „Nová adresa bola od začiatku verejne prístupná, a teda prístupná aj pre orgány súdu,“ zdôrazňuje.
„Nie sme si vedomí jediného úmyselného kroku, ktorý by sa dal vnímať ako snaha o predlžovanie sporu,“ dodáva Krnáč.

Mesto nevedelo všetko
Magistrát chce, aby súd určil aj výšku nájomného za pozemok pod PKO, ktorý patrí Henbury.
Pôvodne platilo mesto symbolické nájomné, neskôr žiadalo Henbury 24-tisíc eur mesačne. Teraz chcú až vyše 40-tisíc eur.
Krnáč sa v rozhovore pre SME zverejnenom minulý týždeň sťažoval na neochotu mesta rokovať. Andrassy vraví, že chcú s Henbury rokovať, stretnúť by sa mali dnes. „O niektorých veciach sme sa dozvedeli až z médií,“ tvrdí Andrassy.
Konateľ Henbury tiež v rozhovore povedal, že pre spory s mestom sa vrátili k pôvodnému zámeru stavať na nábreží polyfunkčné domy a upustili od kompromisných návrhov, podľa ktorých by mohli zachovať časť PKO.
Nateraz platí uznesenie mestských poslancov, ktorí žiadajú zachovať celé PKO.
Henbury žaluje aj náhradu ušlého zisku v sume 28 miliónov eur, lebo na mieste už chceli postaviť Riverside City a žiada aj 4,2 milióna eur ako bezdôvodné obohatenie mesta za užívanie pozemkov pod budovou.
Viac o súdoch medzi mestom a Henbury Development si prečítajte tu: Developer a Bratislava sa pre PKO súdia už tri roky
Pôvodný projekt Riverside City, ktorý má teraz najbližšie k výstavbe