Iniciatíva Bratislava bez náckov organizovala pochod ako reakciu na výročie založenia Slovenského štátu v roku 1939.
BRATISLAVA. Príhovory na námestí počúvala stovka, pochodovali stovky. Aj keď po celý čas pršalo, ľudí to od účasti na akcii s názvom Spoločne proti fašizmu neodradilo.
Iniciatíva Bratislava bez náckov pochod organizovala pol roka vopred ako reakciu na výročie založenia Slovenského štátu v roku 1939.
Na Námestí SNP sa rečnilo, odtiaľ šiel sprievod až ku pamätníku obetí fašizmu pod Mostom SNP.
Priebeh bol pokojný
Po celom meste boli policajti, žiadne incidenty nehlásili. Minulý rok hrozil stret neonacistov a protifašistických aktivistov, trasu neonacistov na poslednú chvíľu zmenili.
Na Námestí SNP dnes poobede vystúpili aktivisti i politici. Všetci fašizmus odsúdili. Ako prvý si mikrofón do ruky vzal primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru).
Okrem neho sa pre ľudí postavil aj historik Eduard Chmelár, neurológ Pavel Traubner či priamy účastník Slovenského národného povstania Ján Chudík.
„Myslíme si, že je dôležité, aby tá možno mlčiaca väčšina vyjadrila svoj názor a ja osobne sa tiež veľmi jednoznačne a jasne hlásim k antifašistickej tradícii, na ktorej je postavená naša Slovenská republika,“ povedal Ftáčnik podľa agentúry SITA.
Ftáčnik sa proti fašizmu vyhranil aj vlajkou s prečiarknutým hákovým krížom, ktorú včera vyvesili na budove magistrátu.
Primátor Milan Ftáčnik rečnil na Námestí SNP.
FOTO - TASR
Pochodovali mestom
Po pol tretej sa účastníci pohli na pochod cez centrum mesta. Ľudia pribúdali, nakoniec ich bolo okolo tristo. Niektorí mali zahalené tváre a skandovali protifašistické heslá.
„Tento pochod je reakciou na každoročné oslavy vzniku slovenského vojnového štátu a jeho účelom je proti fašistický režim (opravené 20:16, pozn.) a jeho predstaviteľov odsúdiť. Tiež chceme jednoznačne povedať, že títo ľudia, ako aj režim, nesú zodpovednosť za desaťtisíce životov našich spoluobčanov,“ povedal pre agentúru SITA organizátor Róbert Mihály.