Na mieste bývalého pivovaru Stein v bratislavskom Starom Meste chcú postaviť bytový a administratívny komplex, podľa investora projektu má historickú hodnotu jeden objekt pivovaru, pamiatkari tvrdia, že štyri.
BRATISLAVA. Ministerstvo kultúry stále rozhoduje o tom, ktoré časti z bývalého pivovaru Stein v Bratislave sa vyhlásia za národné kultúrne pamiatky.
"Z dôvodu rozsiahlosti spisového materiálu a námietok účastníka konania minister kultúry Marek Maďarič rozhodol o predĺžení lehoty na vydanie rozhodnutia vo veci odvolania proti vyhláseniu národnej kultúrnej pamiatky bývalého Pivovaru Stein," uviedol hovorca Ministerstva kultúry (MK) SR Jozef Bednár.
Bednár dodal, že rozhodnutie vydajú v apríli. Odvolanie voči rozhodnutiu Pamiatkového úradu (PÚ) SR z novembra 2013 o vyhlásení štyroch najhodnotnejších objektov bývalého pivovaru Stein za národné kultúrne pamiatky podal nový vlastník bývalého pivovaru v bratislavskom Starom Meste, spoločnosť DreamField Property.
Ministerstvo začalo na základe tohto odvolania v januári správne konanie. Svoje stanovisko k odvolaniu doručil MK SR, ako odvolaciemu orgánu aj pamiatkový úrad.
Prečítaj si viac o zámere a pivovare - tu
Čakali na nového majiteľa
Pamiatkový úrad SR posudzoval objekty bývalého pivovaru Stein v Bratislave dvakrát, po prvý raz v roku 2010 navrhol chrániť tri objekty a následne v roku 2013 štyri.
Ako povedal Peter Škulavík, vedúci z odboru štátneho informačného systému PÚ SR, napriek tomu, že pivovar sa nachádza v bratislavskej centrálnej pamiatkovej zóne, ohraničený ulicami Bernolákova, Legionárska a Blumentálska, komplexne chrániť sa dajú iba objekty vyhlásené za národné kultúrne pamiatky.
Pamiatkový úrad preto začal od roku 2007 pracovať na vytvorení účinnej pamiatkovej ochrany vybraných objektov pivovaru. V roku 2010 vyhlásil za národné kultúrne pamiatky tri objekty - budovu kvasiarne s kupolou, budovu varne so silom a v rámci vnútorného areálu pivovaru aj ležiacke pivnice.
Rozhodnutie o vyhlásení týchto objektov za národnú kultúrnu pamiatku ministerstvo zrušilo na základe námietky účastníka konania, ktorým bola v tom čase aj Všeobecná úverová banka, ako veriteľ vlastníka. Pivovar totiž išiel do dražby.
Ministerstvo rozhodlo, že pamiatkový úrad môže v procese vyhlásenia objektov pivovaru za národnú kultúrnu pamiatku pokračovať až po ukončení konkurzu, ktorý prinesie pivovaru nového vlastníka, pripomenul Škulavík.
Areál bratislavského pivovaru Stein získala v júli 2013 v aukcii spoločnosť DreamField Property, s.r.o. Za areál s rozlohu vyše 1,5 hektára zaplatila 8,5 milióna eur. Následne Pamiatkový úrad začal s novým majiteľom nové správne konanie.
Na základe obhliadky, prehodnotenia stavu areálu a tiež po posúdení nových skutočností pamiatkový úrad rozšíril rozhodnutie o vyhlásení za národné kultúrne pamiatky o nadzemnú časť ležiackych pivníc - teda strojovňu s vodnou vežou.
Rozhodnutie o vyhlásení štyroch objektov pivovaru Stein za národné kultúrne pamiatky vydal v novembri 2013.
Kupolu chce zachovať aj investor
Na mieste bývalého pivovaru Stein má vyrásť projekt New Stein. V pláne sú byty, administratívne priestory i obchody. Vybudovať to chce fínska spoločnosť YIT Reding, ktorá do projektu investuje približne 70 miliónov eur. Informoval o tom generálny riaditeľ spoločnosti YIT Reding Milan Murcko.
Bývalý pivovar Stein bude aj po vybudovaní obytného komplexu pripomínať minimálne budova s kupolou - kvasiareň. Tú totiž plánuje investor zachovať.
"Naozajstnú historickú hodnotu má v súčasnosti len kvasiareň a sme pripravení veľmi kultivovaným spôsobom zrekonštruovať túto budovu. Budeme však rešpektovať rozhodnutie Ministerstva kultúry SR o rozsahu ochrany ostatných objektov" vysvetlil plány investora Murcko na verejnej diskusii, ktorú 14. januára zvolali Staré Mesto a investor k projektu New Stein.
Pivovar Stein v bratislavskom Starom Meste spolu s Ludwigovým mlynom, továrňou Stolwerck - Figaro a Vinárskymi závodmi patria k najvýznamnejším historickým reprezentantom potravinárskych výrobných komplexov na území Bratislavy.
Pivovar založili v roku 1871 v susedstve konskej železnice. Má historické, spoločenské, urbanistické, architektonické a konštrukčné hodnoty. Na výnimočné hodnoty bývalého pivovaru Stein v Bratislave a nutnosť ich zachovania minimálne v rozsahu rozhodnutia Pamiatkového úradu SR upozorňuje občianske združenie Klub ochrany technických pamiatok.
"Obávame sa, že ministerstvo nepotvrdí rozhodnutie svojho vlastného odborného úradu (PÚ SR) a objektovú skladbu zúži," uviedli v tlačovej správe z februára tohto roka členovia Klubu ochrany technických pamiatok.
Sú presvedčení, že zachovanie len jediného objektu z významného a hodnotného areálu pivovaru Stein "by bolo nezodpovedné a v rozpore s ochranou a zachovávaním kultúrneho dedičstva krajiny". Vyzvali MK SR, aby sa postavilo na stranu záchrany kultúrneho dedičstva a nie na stranu jeho likvidácie.