Začala roky odkladaná rekonštrukcia mosta.Za rok vysúťažili stavebníkov a rozmontovali časť mosta, ktorý prežil cisára, tanky aj komunistov.
BRATISLAVA. Asfaltová cesta, ktorou na Starý most prichádzali autá, časom len bicykle a chodci, sa na staromestkej strane kúsok za mýtnym domčekom odrazu končí, akoby z nej niekto odrezal. Za kovovou bránou je nápis „Zákaz vstupu, stavenisko!“ a za ním prázdno. Časť mostnej konštrukcie, ktorá bola predtým vo vzduchu, leží na zemi.
Z mosta začiatkom decembra primátor Milan Ftáčnik (blízky Smeru) a minister dopravy Ján Počiatek (Smer) symbolicky odmontovali pár skrutiek a odštartovali prvú etapu Nosného dopravného systému.
Most je pre verejnosť takmer mesiac zatvorený a do jari úplne zmizne zo scenérie mesta. Do roku 2015 ho má nahradiť nový most, ktorého meno ani farba ešte nie sú známe.
Za zamknutou bránou časť mosta, ktorá kedysi slúžila ako železničný most.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Za rok prešiel mnohým
Ešte začiatkom roka bola oprava Starého mosta neistá. Mesto meškalo s vypísaním verejnej súťaže na novú konštrukciu niekoľko mesiacov, od jesene 2012. Kedže opravu mosta z 85 percent hradí Európska únia cez eurofondy, tlačí aj termín dokončenia stavby.
Súťažný tender mesto nakoniec v januári vypísalo. Vizuály mosta, ktoré pochádzajú z kancelárie projektanta Miroslava Maťaščíka, spustili krátko po predstavení vo februári polemiku medzi laikmi, spochybnila ich aj komora architektov. Nová podoba mosta nevzišla zo súťaže architektonických návrhov. Mesto argumentovalo termínmi z únie, ktoré by súťaž ohrozila.
Na jar súťaž na rekonštrukciu mosta zastavil Úrad pre verejné obstarávanie. Prihlásilo sa osem súťažiacich, deviaty podal deň pred otváraním obálok s ponukami námietku, že mu mesto nepredĺžilo termín na odovzdanie svojej ponuky. „Už sme termín predĺžili o týždeň, preto sme nevyhoveli,“ povedal vtedy primátor.
Oceľovú konštrukciu mosta by mali zložiť do jari, do roku 2015 má nad Dunajom vyrásť nový Starý most.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Dostal ho najlacnejší
Koncom júla sa konečným víťazom súťaže stalo konzorcium troch firiem Eurovia, všetky patria pod veľkú francúzsku stavebnú skupinu. Vyhrala s najnižšou cenou 58,8 miliónov eur.
Hovorca mesta Stanislav Ščepán povedal, že firma sa zaviazala práce dokončiť za 22 mesiacov, o dva mesiace menej, než odhadovalo mesto. Ftáčnik hovoril, že nepredpokladá navýšenie sumy cez zmluvné dodatky. „Môžu sa však vyskytnúť pre mimoriadne situácie,“ pripustil napokon.
Prečítajte si o tom ako most stavali, čím si prešiel a ako si na neho pamätajú Bratislavčania.
Bez verejnosti, len s robotníkmi
V polovici októbra mesto s Euroviou zmluvu podpísalo, mesiac pred župnými voľbami sa na podpise zúčastnila aj kandidátka Smeru na županku Monika Flašíková Beňová. Podpisom sa most stal oficiálne staveniskom.
Od uzávierky mosta demontovala Eurovia už niekoľko polí cestného mosta. „Začali sme odkopávať násyp pri Artmedii,“ opísala to hovorkyňa konzorcia Lucia Komanická. Práce na moste sú cez sviatky od 20. decembra pozastavené, robotníci sa naň v novom roku opäť vrátia deň po Troch kráľoch. Presný harmonogram prác v nasledujúcom roku Eurovia poskytnúť odmietla.
Rekonštrukcia Starého mosta je súčasťou prvej etapy Nosného dopravného systému v Bratislave. Primátor Milan Ftáčnik ju symbolicky odštartoval odmontovaním prvej skrutky.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Električka, ktorá bude cez most jazdiť ovplyvní aj výzor okolia, napríklad Šafárikovho námestia. Mýtne domčeky ostanú.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA