BRATISLAVA. Ťažko zdravotne postihnutí občania budú v bratislavskej mestskej hromadnej doprave (MHD) cestovať zadarmo naďalej len s výnimkou. Tá bude teraz platiť do 31. decembra 2013.
Bratislavskí mestskí poslanci síce dnes mali rokovať o trvalom schválení bezplatnej MHD v Bratislave pre hendikepovaných, na návrh mestských poslancov Jozefa Uhlera (SDKÚ) a Jarmily Tvrdej (KDH) však schválili zmenu tarifnej výnimky z pôvodného dátumu do 30. júna na termín do 31. decembra 2013.
Nabúranie integrovanej dopravy?
Podľa Uhlera trvalé schválenie bezplatnej MHD pre držiteľov preukazu ťažko zdravotne postihnutých (ŤZP) nabúra myšlienku zjednotenia cestovného, ktoré malo zaviesť spustenie systému integrovanej dopravy v Bratislavskom kraji.
Tú spustili 1. júna, obyvatelia zo Záhoria do Bratislavy a späť môžu tak cestovať na jednotný predplatný cestovný lístok v regionálnych autobusoch Slovak lines, vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko i v bratislavskej MHD.
Výnimka o bezplatnom cestovaní pre držiteľov preukazu ŤZP však platí iba v bratislavskej MHD, regionálny autobusový dopravca Slovak lines i Železničná spoločnosť Slovensko naďalej hendikepovaným poskytujú 50-percentnú zľavu.
Do 31. decembra
Bratislavskí poslanci sa vo štvrtok zhodli na tom, že držitelia preukazu ŤZP a ŤZP so sprievodcom budú mať bezplatné cestovanie v bratislavskej MHD do 31. decembra tohto roka.
Uznesením poslanci zároveň požiadali bratislavského primátora Milana Ftáčnika, aby rokoval s Bratislavským samosprávnym krajom i ministerstvom dopravy o jednotnom cestovnom pre vybranú skupinu osôb s ťažkým zdravotným postihnutím v rámci bratislavskej integrovanej dopravy.
Hendikepovaní chcú byť pri rokovaniach
Pocity Kataríny Dekánkovej z Asociácie organizácií zdravotne postihnutých občanov na Slovensku, ktorá vystúpila aj pred bratislavskými poslancami, sú z rozhodnutia zastupiteľstva rozporuplné.
Dúfala totiž, že poslanci definitívne schvália bezplatné cestovanie pre hendikepovaných v bratislavskej MHD. Dekánkovú však tešia ďalšie rokovania so zástupcami integrovaného systému dopravy. „Chceli by sme byť partnerom pri týchto rokovaniach, lebo doteraz sa nás nikto nepýtal, čo si o tom myslíme,“ dodala po ukončení hlasovania Dekánková.
O spoplatnení bratislavskej MHD pre zdravotne postihnutých sa začalo hovoriť vo februári tohto roku. Držiteľom preukazu ŤZP a ŤZP so sprievodcom totiž hrozilo, že by po zavedení Bratislavskej integrovanej dopravy museli za dopravu v MHD platiť.
Vyplývalo to totiž z tarifných podmienok, ktoré pôvodne schválili krajskí i bratislavskí poslanci a držitelia preukazov ŤZP by aj v MHD mali polovičnú zľavu tak ako vo vlakoch či regionálnych autobusoch. Občania s ťažkým zdravotným postihnutím o zachovanie bezplatného cestovného v MHD bojovali aj petíciou, ktorú s 2 217 podpismi odovzdali primátorovi Ftáčnikovi tento týždeň.
Mesto síce už rokovalo so Železničnou spoločnosťou Slovensko a regionálnym autobusovým dopravcom Slovak lines o tom, aby mohli držitelia preukazu ŤZP cestovať aj u nich so 100-percentnou zľavou a zjednotilo sa tak cestovné pri integrovanej doprave v celom regióne. To však nie je teraz možné, problém je v tom, že železnice musia mať jeden cenový výmer v rámci celého Slovenska a nemôžu nastaviť systém podľa regiónov či miest.
Regionálny autobusový prepravcovia majú podobný problém, tiež nemôžu mať inú zľavu v rámci Bratislavy či kraja ako inde na Slovensku.
Prečítaj si o integrovanej doprave a hendikepovaných