BRATISLAVA. Vodohospodárska výstavba a obvodný úrad životného prostredia skomplikujú život majiteľom hausbótov, ktorí za posledné roky pri pokojnom Jarovskom ramene nelegálne vybudovali množstvo čiernych stavieb pri brehu.
Vodohospodári presne vymedzia pravidlá a vzájomné vzťahy s majiteľmi - kto chce na Dunaji kotviť legálne, bude musieť úpravy postavené bez povolenia zbúrať.
Výstavba pod kontrolou
Ochranou pred čiernymi stavbami v tejto oblasti majú byť dohody o užívaní pozemkov, ktoré s majiteľmi hausbótov spíšu vodohospodári. Väčšina vlastníkov povolenie na stavbu a kotvenie pri brehu má.
Do okolitých pozemkov, ktoré nie sú v ich vlastníctve, však zasahovať nemôžu. Napriek tomu na brehu Dunaja vyrástli príjazdové cesty, parkovacie miesta či oplotenia, na ktoré nemajú povolenie.
„Dávame do užívania pozemky, na ktoré je pripravená dohoda o vymedzení vzájomných vzťahov medzi nami a majiteľmi hausbótov. Dohoda sa bude týkať všetkých, ktorí kotvia v Jarovskom ramene. Jej účelom je presné vymedzenie pravidiel k umiestneniu elektrických prípojok a prístupu k domom,“ vysvetľuje za Vodohospodársku výstavbu Diana Migaľová Baschierová, a dodáva, „akákoľvek iná stavba na pozemku nikdy nebola, nie je a ani nebude povolená.“
Čierne stavby zbúrajú
Dohody pripomienkoval aj obvodný úrad životného prostredia. „Podmienkou uzavretia dohody je, že majitelia hausbótov uvedú pozemky do pôvodného stavu a zároveň budú zodpovední za všetky prípadné porušenia zákonov aj v budúcnosti,“ vysvetľuje šéf úradu Patrick Lutter.
Do konca apríla mali majitelia hausbótov predložiť Vodohospodárskej výstavbe povolenia a ďalšie dokumenty o výstavbe a ukotvení ich príbytkov na vode. Termín viacerí nedodržali a požiadali o odklad.
„Tým, ktorí doklady nedoručia včas, zašleme výzvu na doplnenie. Ak tak nespravia, vyzveme príslušný úrad na odstránenie čiernych stavieb a podáme tiež podnet na políciu,“ hovorí Diana Migaľová-Baschierová.
Viac o téme si môžete prečítať TU
Problémová oblasť
Jarovské rameno je problémové už niekoľko rokov. Obvodný úrad životného prostredia tvrdí, že necitlivými zásahmi je nenávratne poškodený jedinečný biotop a škoda je viac ako 440-tisíc eur.
Úpravy vyšetruje už druhýkrát polícia. V prvom prípade zastavila vyšetrovanie a nikto nebol obvinený.
Nepodarilo sa totiž vypátrať, kto škody spôsobil. Aktuálny podnet podal úrad životného prostredia.