BRATISLAVA. Štátny podnik Vodohospodárska výstavba vyzval všetkých majiteľov hausbótov na Jarovskom ramene v Bratislave, aby si skompletizovali doklady a odstránili čierne stavby.
Ak tak neurobia do konca apríla, bude sa búrať. Podnik je správcom pozemkov, ktoré nepatria majiteľom hausbótov.
Problematické sú na Jarovskom ramene najmä nelegálne úpravy brehov. Na domy na vode majú zväčša povolenie. Na breh však potom môžu pripevniť iba vyväzovacie zariadenie na mieste, ktoré im pridelil Slovenský vodohospodársky podnik.
Aj tak pred hausbótmi vznikli anglické trávniky, ale aj vydláždené chodníky či prístrešky na parkovanie áut. Niektorí dokonca ohradili pozemky, ktoré im nepatria.
Vidia čierne stavby Fakty
Hausbóty na Jarovskom ramene
miest na kotvenie: 226; ďalšie povolenia už nevydajú, všetky povolenia ešte nevyužili, hausbóty nestoja všade; správcom pozemkov je Vodohospodárska výstavba; hausbót nie je stavba, ale plávajúce zariadenie; namiesto kolaudácie stavebného úradu ho schvaľuje Štátna plavebná správa.
Vodohospodárska výstavba tvrdí, že zmapovala všetky čierne stavby na svojich pozemkoch a pravidelne ich
podľa slov hovorkyne Diany Migaľovej Baschierovej monitoruje.
„Hľadáme možnosti, ako zabezpečiť usmernenie využívania pozemkov v predmetnej lokalite. Jednou z podmienok bude odstránenie všetkých nelegálnych čiernych stavieb,“ povedala.
Majiteľov hausbótov preto Vodohospodárska výstavba vyzvala na skompletizovanie dokladov a odstránenie čiernych stavieb. Ak tak neurobia do 30. apríla tohto roku, požiada štátny podnik stavebný úrad o povolenie zbúrať čierne stavby.
„Sme pripravení odstrániť tieto stavby a elektrické prípojky aj na vlastné náklady. Budeme si uplatňovať náhradu týchto nákladov od majiteľov hausbótov,“ tvrdí Migaľová Baschierová.
Elektrina bez povolenia Problémové sú aj elektrické prípojky. Na tie totiž potrebujú povolenie aj preto, že ide o záplavové územie.
„Niektoré elektrické prípojky sú vybudované bez súhlasu Vodohospodárskej výstavby a Slovenského vodohospodárskeho podniku, len s oznámením o drobnej stavbe mestskej časti Rusovce,“ tvrdí Migaľová Baschierová.
Energiu odberajú domy na vode od Západoslovenskej energetiky. Tá tvrdí, že nezodpovedá za spôsob, akým si odberateľ elektrinu ku svojmu objektu privedie.
„Zákazník má povinnosť sa prihlásiť na odber, my mu určíme miesto pripojenia a za zvyšok zodpovedá on sám,“ tvrdí hovorca ZSE Ján Orlovský.
Vodohospodárska výstavba je ochotná zlegalizovať aj tieto prípojky, ak majú projektovú dokumentáciu v súlade s normami a sú vybudované v dostatočnej výške.
„Inak budú majitelia hausbótov vyzvaní na úpravu týchto prípojok,“ povedala hovorkyňa Vodohospodárskej výstavby.
Do konca apríla majú majitelia hausbótov zbúrať všetky stavby, na ktoré nemali povolenie. Otázne sú chodníky, altánky aj rozvodné skrine.
FOTO SME - ARCHÍV
Pozemky nedostanú Majitelia hausbótov na októbrovom pikniku pred hausbótmi tvrdili, že by si pozemky chceli prenajať, no čakali na ukončenie sporu štátu s firmou Xiland.
Spor sa skončil a vodohospodári tvrdia, že predaj ani prenájom pozemkov nie je možný. „Ide o záplavové územie zdrž Hrušov,“ odôvodňuje to Migaľová Baschierová.
Nelegálnu úpravu brehov Jarovského ramena druhýkrát vyšetruje polícia. Prebieha tam trestné stíhanie vo veci ohrozenia a poškodenia životného prostredia a porušenia ochrany rastlín a živočíchov.
Jarovské rameno je totiž súčasťou chránenej oblasti Dunajské luhy. Stavby a ničenie rastlín škodia najmä vtákom.
Škodu, ktorú ničením pôvodnej vegetácie na Jarovskom ramene spôsobili, vyčíslili na necelých 440-tisíc eur.
Územie Jarovského ramena je súčasťou chránenej oblasti Dunajské luhy.
FOTO - ARCHÍV SME