BRATISLAVA. Deti z bratislavských základných škôl spolu so svojimi učiteľmi sa v rámci mestského projektu Olompiáda dozvedeli, kde končí odpad z domácností. Boli sa totiž pozrieť v najväčšej spaľovni odpadu na Slovensku, kde sa dozvedeli, čo sa dostane do 30-metrového spaľovacieho kotla ako prvé, zistili tiež ako fungujú triediace linky na papier a plasty i to, čo sa dá z plastov vyrobiť.
Agentúru SITA o projekte informovala hovorkyňa bratislavského magistrátu Daniela Rodinová.
Separovanie od malička
Cieľom projektu s mottom "Neseparuj sa, separuj!" je dostať do povedomia detí správne zaobchádzanie s odpadmi, ich triedenie i následnú recykláciu tak, aby sa separovanie odpadu stalo súčasťou životného štýlu už u mladej generácie.
Do spaľovne sa išlo pozrieť viac ako 620 žiakov a učiteľov z bratislavských základných škôl. Počas prvej exkurzie v spaľovni odpadu, ktorú pripravila mestská organizácia Odvoz a likvidácia odpadu (OLO), sa deti dozvedeli, kde končí odpad z domácností.
Ako informovala Rodinová, na Slovensku sa ročne vyprodukuje okolo 8,5 milióna ton odpadu, v Bratislave je to okolo 160 až 170 tisíc ton.
Až 447 kíl odpadu na obyvateľa
Na jedného obyvateľa tak pripadá 447 kilogramov komunálneho odpadu. Druhá séria exkurzií s názvom Príbeh plastovej fľaše bola zameraná na recykláciu a výrobu PET fliaš a fólií na Slovensku. Deti sa počas odborného výkladu dozvedeli napríklad, že kokpit stíhačky je z plastu i to, že sklo sa v prírode rozkladá. Zistili tiež, že na výrobu jednej flisovej vetrovky sa použije približne 30 plastových fliaš.
S recykláciou plastov sa na Slovensku začalo pred dvanástimi rokmi. Na náš trh sa ročne dostane približne 90-tisíc ton plastov a z toho 35-tisíc ton tvoria PET fľaše. Zrecykluje sa približne 30-tisíc ton plastu a 15-tisíc ton PET fliaš.
Bratislavská samospráva zabezpečuje zber odpadu zbernými nádobami alebo košmi na celom území mesta. Ako informovala Rodinová, vlani bolo celkovo umiestnených vyše 54 200 zberných nádob a ich počet bude aj v tomto roku približne rovnaký. V súčasnosti má OLO okolo 80 obslužných vozidiel, ktoré ročne najazdia viac ako dva milióny kilometrov.
So separovaným zberom sa začalo v roku 1994, kedy v polovici marca osadili prvú nádobu na papier a koncom júla na sklo. Od roku 2000 do roku 2002 rekonštruovali spaľovňu a v roku 2004 bol otvorený zberný dvor na Ivánskej ceste 22 v Bratislave. V roku 2008 bol tiež zmodernizovaný celý vozový park.