BRATISLAVA. Pozemky na Kráľovej hore, lúke nad bratislavskými Dlhými dielmi, by mali zmeniť svoje funkčné využitie na zelené čím skôr a ešte predtým, než sa prijmú chystané tretie zmeny a doplnky mestského územného plánu.
Od primátora Milana Ftáčnika (nezávislý s podporou Smeru) urýchlené obstarávanie žiadajú bratislavskí poslanci, keďže dnes platný územný plán dovoľuje na lúke stavať. Vyše 22.000 ľudí v petícii pritom od magistrátu žiadalo, aby bola Kráľova hora miestom len pre rekreáciu a oddych.
V územnom pláne je stále červená farba
"V aktuálnom územnom pláne mesta je stále lokalita červená a plán dovoľuje určitú formu zástavby," pripúšťa riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy. Takto lúku premieta aj Bratislavský samosprávny kraj (BSK) do svojho územného plánu, ktorý na župe prerokúvajú.
V grafickej časti ju definuje ako zastavanú plochu. Andrassy vysvetľuje, že krajský plán nie je ani taký rozhodujúci, ani taký podrobný ako ten mestský. Ku grafickej časti však mesto podľa neho aj tak dalo pripomienky.
"Nebolo by to síce záväzné pre mesto, ale chceme, aby to upravili," dodal. Župa ale podľa svojej hovorkyne Ivety Tyšlerovej musí počkať na zmenu územného plánu mesta.
Mimoriadne o územnom pláne
Na mimoriadnom rokovaní zastupiteľstva 28. mája by mali poslanci schvaľovať balík zmien a doplnkov, ktoré pôjdu na obstaranie. V schválenom uznesení z apríla ale primátora žiadajú, aby sa zmena funkčného využitia plochy Kráľova hora začala obstarávať urýchlene a ešte pred týmto procesom.
"Dali sme sľub 22.000 ľuďom a dosiaľ sme ho nenaplnili. Rokuje sa len o zámene pozemkov, ale to petičiari nežiadali," podotkol pre TASR poslanec Igor Bendík (SaS), ktorý návrh uznesenia predložil spolu s poslankyňou Zuzanou Dzivjákovou (OKS).
Andrassy hovorí, že zmeniť funkčné využitie lokality nemusí byť viazané na ostatné zmeny a doplnky. "Ak zistíme, že vieme vykonať zmenu funkčného využitia pozemkov na Kráľovej hore skôr, ako pôjdu zmeny a doplnky číslo 03, tak to urobíme. Keďže ide o jednoduchú procesnú záležitosť a stihneme ju pripraviť v oveľa kratšom čase," povedal pre TASR.
Riaditeľ kancelárie podotýka, že ak by sa Kráľova hora schvaľovala s balíkom ostatných zmien, proces by mohol trvať deväť až 16 mesiacov. Ak teda podľa neho poslanci odobria, že sa bude využitie Kráľovej hory meniť samostatne, "vedenie mesta pripraví všetky potrebné dokumenty pre to, aby sa mohla takáto zmena vykonať čo najskôr."
Do konca mája chcú tiež poslanci od primátora vedieť, aké kroky sa už vykonali za účelom zmeny územného plánu a aké kroky ešte treba urobiť.
Lúku chceli predať
Lúku nad Bratislavou má dnes vo vlastníctve spoločnosť Kráľova hora, blízka J&T Real Estate. Od zadlženého Devína ju získala v dražbe. Bratislavčania sa proti možnej výstavbe na lúke vzbúrili petíciou a tak ju mesto chcelo zachrániť. S firmou vlani koncom leta uzavrelo nájomnú zmluvu a za lúku jej prenajalo pozemky v Petržalke a Ružinove.
Teraz chystá vzájomnú zámenu pozemkov. Tento rok však materiál o vzájomnej zámene už dvakrát zo zastupiteľstva stiahli.
TASR potom priniesla informáciu, že lúku chcela spoločnosť Kráľova hora predať spoločnosti Štúdio Koliba, tiež blízkej finančnej skupine, aby mohla splatiť bankový úver. Podmienky vzájomnej zámeny s mestom sa podľa firmy zmeniť nemali, návrh však nakoniec stiahli.
J&T Real Estate chceli predať chránenú Kráľovu horu - čítaj viac