BRATISLAVA. Bratislava v minulom roku rozvíjala medzinárodnú spoluprácu s hlavnými mestami iných štátov. U susedov sa inšpirovala najmä v oblasti dopravy, kultúry, cestovného ruchu, vzdelávania či participatívnej demokracie. Bratislavský primátor Milan Ftáčnik o tom informoval mestských poslancov na zasadnutí zastupiteľstva, tí materiál vzali na vedomie.
S Viedňou krízový manažment
Medzinárodnú spoluprácu Bratislava vlani rozvíjala s Viedňou, Budapešťou, Varšavou, Prahou a Kyjevom. Spolupracuje tiež s estónskym Tallinom a českým Brnom, ale i severskými mestami Kodaň a Helsinky.Hlavnou témou Bratislavy s týmito mestami je najmä otázka zlepšovania úrovne a kvality dopravy.
S rakúskou metropolou Bratislava spolupracuje v oblasti dopravy i cyklodopravy, v januári tohto roku podpísali aj dohodu o spolupráci v oblasti ochrany pred katastrofami a krízového manažmentu. Obe mestá spolupracujú v oblasti ochrany pred povodňami a prírodnými katastrofami.
S Budapešťou o kultúre
S maďarskou Budapešťou spolupracuje Bratislava výrazne v oblasti kultúry, napríklad v podobe spolupráce mestských múzeí. Mestské múzeum Bratislava navrhlo niekoľko projektov, a to výstavu streleckých terčov z 18. - 19. storočia, výstavu fotografií medzivojnovej Bratislavy či výstavu bratislavských motívov vo výtvarnom umení. Práve posledná výstava sa stretla s najväčším záujmom Budapešti.
Nové partnerstvá
Bratislava vlani nadviazala spoluprácu s hlavným mestom Estónska Tallinom. Slovenskú metropolu totiž najviac zaujal projekt bezplatnej mestskej hromadnej dopravy (MHD) pre Tallinčanov.
Prečítajte si rozhovor s primátorom Tallinu o bezplatnej doprave v hlavnom meste Estónska
Bratislava však zatiaľ o podobnom zavedení bezplatnej (MHD) uvažovať nemôže, mesto by totiž muselo nahradiť výpadok príjmu od cestujúcich zo svojho rozpočtu a pri splácaní dlhov z minulosti mesto takéto rezervy v rozpočte nemá. Informoval o tom primátor Milan Ftáčnik v polovici apríla pri príležitosti návštevy tallinského primátora Edgara Savisaara. Ročný rozpočet Tallinu je totiž o polovicu vyšší ako ten bratislavský, dôvodom je však aj to, že obe mestá majú síce približne rovnaký počet obyvateľov, Tallin má však menšiu rozlohu a linky MHD sú tam kompaktnejšie.
Bratislava nadviazala partnerské vzťahoy s Moskvou, Clevelandom a talianskou Perugiou. Najdynamickejšia bola spolupráca s ruskou Moskvou, ktorá sa oficiálne začala v roku 2012 a podarilo sa uskutočniť viacero projektov v oblasti kultúry, športu či územného rozvoja a architektúry.