Podľa pôvodných projektov malo ísť o najmodernejšie sídlisko na Slovensku s komplexnou vybavenosťou a dopravným systémom, teda skutočným mestským obvodom.
BRATISLAVA. Presne pred štyridsiatimi rokmi sa začala výstavba najväčšieho slovenského panelového sídliska v bratislavskej Petržalke. Výstavba odštartovala 2. apríla 1973 a vyžiadala si búranie rodinných domov, aby ich nahradili panelové.
Petržalka je dnes neslávne známa predovšetkým pre hromadnú bytovú zástavbu. Podľa pôvodných projektov malo ísť o najmodernejšie sídlisko na Slovensku s komplexnou vybavenosťou a dopravným systémom, teda skutočným mestským obvodom.
Od týchto predstáv sa však čoskoro ustupovalo, uvádza publikácia Kronika Slovenska 2.
Ekonomické dôvody zmenili pôvodné plány a sídlisko sa koncom 70-tych rokov neodlišovalo od ostatných sídlisk postavených v tom čase.
Ostalo nedobudované z hľadiska občianskej vybavenosti, úpravy priestorov pred panelákmi a najmä dopravného systému pri spojení s ľavým brehom Dunaja.
Medzinárodnú súťaž na riešenie mestského sektoru Bratislava-Petržalka vypísali ešte koncom 60-tych rokov 20. storočia, keď bol primátorom hlavného mesta Milan Hladký.
Územie malo rozlohu 1 806 hektárov a ohraničoval ho tok Dunaja a predpokladaný odtokový kanál.
Územie bolo charakteristické rozsiahlym parkom a zeleňou záhrad i lesných masívov.
Súťaž vzbudila mimoriadny ohlas, súťažné podmienky si vyžiadalo okolo 700 záujemcov z celého sveta. Právoplatne sa na ňu zaregistrovalo 310 účastníkov z 28 krajín, v stanovenom termíne došlo 84 návrhov z 19 krajín, informuje online encyklopédia wikipedia.
Záverečnú podobu napokon vypracovali Jozef Chovanec a Stanislav Talaš so spolupracovníkmi. Neskôr sa však Chovanec vzdal účasti na projekte.
S asanáciou pôvodnej zástavby sa začalo v roku 1972, posledné obytné domy boli zbúrané ešte pred novembrom 1989. Prvé panelové domy začali slúžiť svojmu účelu v roku 1977.
Petržalka je bratislavská mestská časť s najväčším počtom obyvateľov, podľa údajov z roku 2011 v nej dnes žije viac ako 105-tisíc obyvateľov.
Jeden z návrhov Petržalky.
REPROFOTOSME - ARCHÍV
Viac o panelákoch i návrhoch Petržalky si prečítajte tu: Panelstory po slovensky Reportáž zo zvyšku starej Petržalky si prečítajte tu: