Najväčšia nemocnica v Bratislave chátra, zastarané má aj prístroje.
BRATISLAVA. Nová nemocnica pre policajtov, vojakov, väzenskú stráž či tajnú službu v centre Bratislavy má uvoľniť priestory pre chátrajúcu Univerzitnú nemocnicu Bratislava.
Areál Nemocnice sv. Michala, bývalej Vojenskej nemocnice na Patrónke núka najväčšej nemocnici v hlavnom meste minister vnútra Robert Kaliňák (Smer).
Ozbrojené zložky dostanú novú, špičkovo vybavenú nemocnicu na mieste zbúranej bývalej Detskej fakultnej nemocnice.
Novú budovu pre bývalú Vojenskú nemocnicu chce vnútro začať stavať na Cintorínskej ulici už na jeseň. Čakajú len na stavebné povolenie.
Na projekt je už od roku 2009 vyčlenených 49,7 milióna eur, z toho 26,5 milióna eur bez DPH pôjde na stavbu. Zvyšok minú na vybavenie a prístroje.
Kramárom hrozí presúvanie pacientov pre nadčasy lekárov
Štátna chátra
Kým štát chystá novú nemocnicu, Univerzitná nemocnica Bratislava sa dlhodobo sťažuje na kritický stav budov na Kramároch, v Starom Meste aj v Podunajských Biskupiciach.
„Kritická je aj situácia v prístrojovom vybavení, najmä RTG, veľká časť prístrojov je už za zenitom reálnej životnosti, o čom svedčí absencia náhradných dielcov na ich opravu na trhu,“ vraví hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Petra Stano Maťašovská.
Fakty
Vojenská nemocnica
- vznik za Márie Terézie;
- 1945: začína sa jej novodobá história, má 180 lôžok;
- 1982: dostala novú budovu polikliniky;
- 2011: náklady boli 12,1 milióna eur a výnosy 9,4 milióna, dosiahla stratu 2,7 mil.
Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) si myslí, že by im mohli ponúknuť areál na Patrónke.
„Ak budú mať záujem o priestory bývalej Vojenskej nemocnice na vybudovanie novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave, tak sa im poskytnú,“ povedal.
Ministerstvo zdravotníctva sa však nevyjadrilo, či by ponuku prijalo.
Už niekoľko mesiacov totiž pracuje na analýze, či je lepšie pre najväčšiu nemocnicu v Bratislave postaviť novú budovu, alebo dokončiť rozostavaný areál na Rázsochách.
Kým analýzu nedokončia, nebudú z nej nič zverejňovať. Univerzitná nemocnica by preferovala novú budovu. Či by im vyhovoval areál Vojenskej nemocnice, nevedeli posúdiť.
„Vedenie UNB nepozná dispozičné ani kapacitné možnosti uvedeného objektu, preto sa k nemu nevie vyjadriť,“ vraví hovorkyňa nemocnice Petra Stano Maťašovská.
Vizualizácia novej nemocnice.
Sťahujú sa z vynoveného
Z výročnej správy Vojenskej nemocnice vyplýva, že areál prešiel v posledných rokoch rozsiahlymi úpravami, vytvorili napríklad nadštandardné izby.
Má asi 400 zamestnancov, ktorí by sa po dostavbe novej budovy presunuli na Cintorínsku. Tam chystajú viac ako 50 ambulancií a stodesať lôžok, dnes ich majú sto.
Na mieste budúcej nemocnice predtým stála Detská fakultná nemocnica. Zbúrali ju ešte v roku 2009.
Už desať rokov predtým bola nevyužitá a a podľa ministerstva jej rekonštrukcia či nadstavba vzhľadom na statiku neprichádzala do úvahy.
Čo bude v novej nemocnici
110 lôžok - vnútorné lekárstvo, kardiológia, neurológia, anestéziológia a intenzívna medicína, všeobecná chirurgia, úrazová chirurgia, oftalmológia, otorinolaryngológia, urológia a gynekológia
50 ambulancií - funkčná diagnostika, fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia, klinická biochémia, klinickej hematológia a transfúziológia a rádiológia, vrátane počítačovej tomografie a magnetickej rezonancie.
Svätý Michal nemá liečiť iba papalášov
Pacientku odmietli ošetriť v nemocnici ministerstva.
BRATISLAVA. Nová nemocnica v centre mesta vraj nemá byť len pre politikov či silové zložky. Tvrdí to ministerstvo vnútra.
V susedstve budúcej veľkej Nemocnice svätého Michala už dnes stojí jej menšia časť. Keď do jej neurologickej ambulancie nedávno volala Bratislavčanka Veronika Remišová zo Starého Mesta, že jej mama má veľké bolesti v ramene, odmietli ju.
„Prvé, čo bolo, sa ma doktorka pýtala, či som štátny zamestnanec.“ Ani jej matka nie je štátny zamestnanec, tak ju nevyšetrili. Remišová opakovala, že ide o akútny problém. Na to jej vraj lekárka povedala, že sú aj tak plní.
Ministerstvo vnútra reagovalo, že ak aj nebola štátnym zamestnancom a šlo o akútny prípad, mali jej poskytnúť prvú pomoc.
Vedenie ministerskej nemocnice o prípade oficiálne nevie, zrejme podľa nich nešlo o akútny prípad.
Pacientku tak ošetrili až v nemocnici na konci Bratislavy, na centrálnom príjme Antolskej. „Zbytočne sa zaťažujú centrálne príjmy, veľa pacientov by mohli ošetriť v ambulancii,“ myslí si jej dcéra.
Ministertvo pritom tvrdí, že 80 percent návštevníkov Nemocnice sv. Michala sú civilisti, to však môžu byť aj príbuzní vojakov, hasičov či policajtov.
Minister Robert Kaliňák hovorí, že bude stačiť, ak sa pacient prihlási. „Dnes by sa bez štandardných civilných pacientov nezaobišla žiadna nemocnica,“ vraví.
Nové zariadenie v centre podľa neho má zmysel, keďže pred rokmi vysťahovali nemocnice a kliniky z Bezručovej či Zochovej.
Martina Hilbertová