BRATISLAVA. Viac ako 800 miliónov korún získala pred šiestimi rokmi bratislavská Univerzitná nemocnica z predaja kliník napríklad na Hlbokej, Bezručovej či Zochovej. Investovať ich mali do jej zvyšných budov. Aj tak sú teraz v havarijnom stave.
„Technický stav budov a prístrojového vybavenia je dlhodobým problémom, ktorý sa navyše v uplynulých rokoch neriešil, čo situáciu ešte zhoršilo,“ vraví hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Petra Stano Maťašovská.
Kam šlo podľa vtedajšieho kurzu 22 miliónov eur dnes nemocnica nevie povedať. „Do dnešného dňa sa nikde nevyčíslilo, za koľko sa predali a kam tie peniaze z predajov išli,“ hovorí staromestská poslankyňa a lekárka Halka Ležovičová, podľa ktorej dnes ambulancie praktických lekárov aj lôžka v centre chýbajú.
Navyše, nechytili sa ani predané budovy. Väčšina z nich začala po tom, ako sa ich štát zbavil, pustnúť. Len ortopedickú kliniku na Hlbokej zrekonštruovali na apartmánový dom a v sanatóriu Koch je opäť pôrodnica, i keď súkromná. Budovy na Zochovej či Bezručovej chátrajú.
V havarijnom stave
Peniaze z predaných nemocníc mali zachraňovať budovy, ktoré zostali štátu.
Hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Petra Stano Maťašovská však tvrdí, že práve na opravách sa v minulých rokoch zjavne šetrilo, až sa niektoré budovy dostali do havarijného stavu.
„Z pohľadu výdavkov na energie, nutnosti opráv a rekonštrukcií sú najkritickejšími nemocnicami – Kramáre, Staré Mesto, Špeciálna geriatrická nemocnica Podunajské Biskupice,“ tvrdí.
Stratené v systéme
Ako sa predávali
Nemocničné budovy
- ortopedická klinika na Hlbokej - 132 mil. korún;
- hematologická klinika na Partizánskej - 155,1 mil.;
- sanatórium Koch – 40,05 milióna korún;
- ORL klinika na Zochovej – 35 miliónov korún;
- pôrodnica na Zochovej – 141 miliónov korún;
- nemocnica s poliklinikou na Bezručovej - 320,11 milióna korún.
Keď v roku 2005 ministerstvo zdravotníctva zrušilo polikliniku na Bezručovej, viac ako dvadsiatke lekárov sľubovali, že pre nich zrekonštruujú pavilón na Mickiewiczovej. To sa však nestalo. Kde minuli peniaze, terajšie vedenie Univerzitnej nemocnice nevie povedať.
V archívoch museli na základe otázok SME pátrať aj po základných informáciách, ako sú ceny za budovy a kupcovia. V rokoch 2005 a 2006, keď ich predávali, kompletné údaje nezverejnili. Dodnes nik neurobil sumár, koľko peňazí za predaje získali a kde ich použili.
„Peniaze museli ostať nemocnici, ktorá ich predávala. Nemôže byť žiadny problém to dohľadať,“ myslí si exminister zdravotníctva Rudolf Zajac, za ktorého éry sa rozhodlo o predaji. Sám si tiež vyhodnotenie nerobil. Pripustil však, že súčasné budovy neobnovia, kým sa nedostanú do komerčných rúk.
Odkázal nás na bývalého riaditeľa nemocnice Valeriána Potičného. Ten je dnes hlavným lekárom samosprávneho kraja. Spojiť sa nám s ním nepodarilo.
V minulosti sa objavili informácie, že peniaze šli na oddlženie najväčšej bratislavskej nemocnice. Jej dlh ku koncu roka 2011 však bol stále vyše 15,5 milióna eur.
Lekárov vysťahovali rýchlo, odvtedy budovy na Bezručovej, kde mal byť luxusný hotel, iba chátrajú a priťahujú bezdomovcov.
FOTO: SME - GABRIEL KUCHTA
Lekári v centre chýbajú
„Nič sa nezlepšilo a poliklinická zložka úplne chýba,“ komentuje výsledok predaja staromestská poslankyňa Halka Ležovičová, ktorá ordinuje v Nemocnici s poliklinikou Milosrdní bratia.
Myslí si, že ak by budovu na Mickiewiczovej zrekonštruovali, mohla by tam byť poliklinika namiesto Bezručovej, ktorá by mohla už vyzerať podobne moderne ako Nemocnica u milosrdných. Práve tam dnes posielajú staromestských pacientov. Keďže kapacity nestačia, Staromešťania musia za lekármi cestovať ďalej.
V centre je pritom pomer seniorov najvyšší z celej Bratislavy, až pätina obyvateľov Starého Mesta sú dôchodcovia a ich počet rastie. Súkromné služby si podľa Ležovičovej dovoliť nemôžu.
„Pokiaľ im ponúkneme, že služba je zadarmo, prídu aj trikrát za deň. Keď im ponúkneme, že by mali len tri z desiatich procedúr doplatiť, nemajú na to,“ vraví.
Vedenie nemocnice dnes žiadnu veľkú rekonštrukciu neplánuje. Dôležité podľa vedenia UNB bude, či vláda postaví v Bratislave novú nemocnicu, tak ako plánuje. Mala by vzniknúť na Patrónke.
Väčšina predaných budov chátra
Len jedna zo šiestich budov v centre slúži zdravotníctvu, je tam súkromná pôrodnica.
Bývala Ortopedická klinika, Hlboká ulica 7
Kúpila ju na jeseň 2005 britská firma Vectra Limited za 132 miliónov korún (vtedy 3,4 milióna eur). Marketingová manažérka Petra Turečková hovorí, že do jej rekonštrukcie investovali 13 miliónov eur. Vzniklo tam 27 bytov, z ktorých je podľa Turečkovej 15 obsadených. Večer však na budove svieti len pár okien. V budove je aj wellness centrum, japonská reštaurácia, od apríla pribudne kaviareň s koktail barom a terasou, plánujú aj spoločenské akcie.
Sanatórium Koch
Bývalú štátnu pôrodnicu na Partizánskej 27 kúpil za 40 miliónov korún (vtedy vyše milióna eur) investor zo skupiny Grafobal Group Development mediálneho magnáta Ivana Kmotríka. Od leta 2011 slúži ako súkromná pôrodnica.
Klinika hematológie a transfuziológie na Partizánskej
Kúpila ju za 155,1 milióna korún (vtedy 4 milióny eur) firma CV Slovakia, ktorá patrí Ballymore Properties, majiteľovi Eurovey. Zbúrali ju akurát v čase, keď ministerstvo kultúry zúžilo pamiatkovú zónu. Nachádzala sa totiž tesne za hranicou zóny. Tú neskôr súd vrátil do pôvodných hraníc.
Pôrodnica na Zochovej
Za 141 miliónov korún (vtedy 3,6 milióna eur) ju kúpila firma ReSpect. Podľa konateľa firmy, architekta Branislava Kaliského z nej chcú urobiť súkromnú školu. Otvorili ju ešte v roku 1887, keď bola najmodernejším zariadením v Uhorsku. Dlhé roky mala povesť najlepšej pôrodnice v meste, dnes chátra.
Klinika ORL na Zochovej
Kúpila ju tiež Kaliského firma ReSpect za 35 miliónov korún (vtedy necelý milión eur). Plánujú tam 24 bytov a kancelárie. Majú už vydané územné rozhodnutie.
Nemocnica s poliklinikou na Bezručovej 3 a 5
Kúpila ju firma Trajekt za 320,11 milióna korún (vtedy 8,3 milióna eur). Firma Bezručova Invest ju chcela premeniť na hotel s bytmi do roku 2013. Päťtisíc ľudí podpísalo petíciu za to, aby tam zostala zachovaná zdravotnícka funkcia. Staromestskí poslanci teda odporučili, aby aspoň pätina budovy slúžila zdravotníctvu. Menil sa tak aj územný plán zóny. Aké sú aktuálne plány majiteľa, sa nám však nepodarilo zistiť. Okolie budúceho luxusného hotela tak dnes okupujú akurát bezdomovci.
him