BRATISLAVA. V jednom aute na bratislavských cestách v súčasnosti cestuje 1,2 ľudí. Vychádza to zo štatistiky, ktorú robili v Bratislave počas akcie Týždeň mobility. Podľa bratislavského primátora Milana Ftáčnika ide o nelichotivé číslo. Zmeniť to má projekt ZvezSuseda, ktorý nabáda vodičov, aby do práce či za inými povinnosťami necestovali v aute sami, ale aby v ňom odviezli aj svojich známych či susedov. Ako na dnešnej tlačovej konferencii informoval bratislavský primátor, cieľom projektu je nielen skvalitnenie ovzdušia v hlavnom meste, ale aj zníženie počtu áut na cestách a teda aj menej kolón. Dohodnúť sa so svojím známym možno na internetovej stránke zvezsuseda.sk alebo greenriders.sk.
Do hlavného mesta prináša takúto službu fínska firma Green Riders, ktorá s ňou už má skúsenosti aj zo svojej krajiny. Tam sa do projektu zapojilo približne 5 000 užívateľov. Ako uviedol zástupca fínskej spoločnosti Oskari Räisänen, z vlastných skúseností z miest, kde sa projekt realizoval, vedia, že ak sa o päť percent zníži počet áut, môže sa až o dvadsať percent zlepšiť plynulosť cestnej premávky. Verí, že projekt bude v Bratislave ešte úspešnejší, keďže ide o také veľké mesto, v akom takúto službu zatiaľ nespúšťali.
Finančné prostriedky mesto Bratislava do projektu nevkladá, všetko ide na náklady súkromnej spoločnosti. V budúcnosti by spoločnosť chcela spustiť túto službu aj pre firmy.
Prečítaj si viac o projekte a jeho rizikách - tu
Spoločná cesta na spoločnej trase
Riešenie ponúka projekt Zvez suseda, ktorý nabáda, aby spoločnú trasu využívali viacerí ľudia jedným autom. "Ide o online a mobilné riešenie, ktoré umožňuje jednoduché a ľahké zdieľanie jazdy viacerými ľuďmi," uviedol zástupca spoločnosti GreenRiders Peter Števčať. "Po nalogovaní na stránke zvezsuseda.sk si môžete zvoliť, odkiaľ a kam sa chcete odviezť a dohodnúť si spoločnú cestu autom," vysvetlil Števčať.
Služba už v súčasnosti funguje na internetovej stránke zvezsuseda.sk alebo greenriders.sk. Služba je pre fyzické osoby bezplatná a na Slovensku už tento systém má približne 350 využívateľov.
Podľa predstáv magistrátu by sa o autá delili ľudia, ktorí sa poznajú susedia z ulice či domu. "Takýmto spôsobom budeme mať menej áut, bude menej zápch, budeme šetriť životné prostredie a zároveň budeme šetriť aj prostriedky ľudí, keďže náklady na cestovanie klesnú," uviedol Ftáčnik.
„Keď máte susedov, ktorých poznáte desať, dvadsať rokov, myslím, že by sa to mohlo ujať. Myslím si, že sa ľudia dohodnú, lebo je to ekonomické,“ vraví primátor.
Ako uviedol zástupca fínskej firmy na Slovensku Peter Števčať, majú už informácie o tom, že niekoľko desiatok jázd sa už aj uskutočnilo.
Memorandum podpísali dnes
Bratislava dnes podpísala memorandum o spolupráci s GreenRiders.
"Je to prvýkrát v histórii, čo sa také veľké mesto zapája do tohto projektu," uviedol zástupca spoločnosti Oskari Räisänen. Dodal, že spoločnosť vychádza zo skúseností v domovskom Fínsku i Holandsku, kde má systém už viac ako 5000 užívateľov. "Tam, kde sa realizoval projekt, klesol počet áut o päť percent a objem dopravných zápch o 20 percent," dodal Räisänen.
Primátor Bratislavy vyjadril nádej, že projekt sa v hlavnom meste ujme. Priznal, že sa stretol už aj so skeptickými úvahami o fungovaní tohto systému, avšak pripomenul, že ide o mestskú podobu už existujúcej komunikácie, keď sa ľudia prostredníctvom sociálnej siete dohadujú na spoločnej ceste autom na väčšie, medzimestské vzdialenosti.