BRATISLAVA. Viacerým Bratislavčanom prišiel list ako poďakovanie za podpis petície proti dennému centru pre bezdomovcov na Mýtnej ulici v centre Mesta. Nič také pritom nepodpísali.
Sťažnosti sa začali po tom, čo bratislavský a krajský poslanec Martin Borguľa (Smer) rozposlal ďakovné listy 3203 obyvateľom Bratislavy, ktorí petíciou odmietajú zriadenie centra. Má ísť o prvé takéto stredisko v centre hlavného mesta.
Aj podporovatelia
„Prišli za mnou s petíciou, no nechcel som ju podpísať, lebo projekt podporujem,“ hovorí Pavel Šuška, ktorý býva blízko plánovaného denného centra.
Podobne sa na petícii ocitla aj Mirka. „Bývam na Šancovej, no nemám tu ani prechodný pobyt.“ Zberači podpisov podľa nej chodili po dome, no na podpisovej akcii sa zúčastniť nechcela.
Poslanec Borguľa, ktorý zbieranie organizoval, hovorí, že takýchto ľudí je asi dvadsať. Z odovzdanej petície ich dodatočne vyškrtol.
„Vždy, keď niečo takéto organizujete a podpisy zbierajú ľudia, ktorých nepoznáte, stane sa niečo podobné.“
Centrum zriaďuje v opustenej mestskej budove občianske združenie Vagus, čiastočne by malo fungovať už na jeseň. Prenájom domu schválili vlani bratislavskí poslanci. Keďže je pod petíciou vyše tritisíc podpisov, zajtra musia o budove rokovať opäť.
Poslanec Borguľa (Smer) odovzdáva 9. januára petičné hárky na magistrát. O falošných podpisoch sa vtedy nevedelo.
FOTO: SITA
Podpisy neúplné či bez adries
„Nemalo by sa spochybňovať množstvo ľudí, ktorí denné bezdomovecké centrum pri svojich domoch nechcú,“ hovorí Borguľa a pripomína tritisíc ľudí, ktorých sú pod petíciou.
Podpisy však preveroval aj magistrát. Odhalili neúplné mená či chýbajúce adresy.
Viaceré podpisy sú okrem toho od ľudí, ktorí bývajú mimo lokality, kde má centrum fungovať. Ide napríklad o obyvateľov Grösslingovej ulice.
Tí sa okrem toho sťažovali, že petíciu nepodpísali, no ďakovný list dostali. „Som v petícii ja aj manžel, pritom sme ju nepodpísali, manželovo meno dokonca skomolili. Viem aj o ďalších troch ľuďoch z nášho domu,“ vraví obyvateľka.
Prečítaj si viac o centre bezdomovcov na Mýtnej-tu
Pri magistráte aj paláci
Borguľa vraví, že s petíciou začal preto, že ho oslovili obyvatelia z okolia Mýtnej. Tvrdí, že nemá nič proti zámeru alebo občianskemu združeniu, no zariadenie by nemalo fungovať pri obytných domoch.
„Aj ľudia zo strany Smer mi vyčítali túto moju aktivitu,“ priznáva poslanec. „Idem tak aj proti nášmu primátorovi,“ hovorí.
Borguľa chce preto navrhnúť iné miesto pre centrum. Spomenul napríklad priestor bývalej reštaurácie Archa vedľa Primaciálneho paláca alebo kancelárie pri toaletách zo zadnej strany magistrátu.
Hovorca primátora Ľubomír Andrassy oponuje, že aj v okolí magistrátu sú obytné domy, takže argument poslanca o obyvateľoch neplatí.
Nová adresa by priniesla problémy
Pre združenie Vagus by dodatočné sťahovanie bolo problémom.
Ešte síce nezačali s rekonštrukciou za 45-tisíc, no projekt, zariadenie aj už nakúpenú techniku vyberali pre potreby domu, ktorý už majú v nájme, hovorí Sergej Kára z Vagusu. Magistrát podľa neho ani iné vhodné priestory nemá.
Denné centrum a projekt občianskeho združenia získal aj medzinárodnú podporu. Nadácia Erste Bank vybrala spomedzi 1800 medzinárodných charitatívnych projektov 120 do užšieho výberu.
„Máme už napríklad isté školenie,“ hovorí Kára. Zo 120 projektov má nadácia v júni vybrať 30 finalistov a tieto projekty neziskoviek podporiť aj finančne.
Budova na Mýtnej, od roku 2002 ju mesto nevedelo prenajať alebo predať.
FOTO: SME - GABRIEL KUCHTA