Byt na poschodí zničeného domu pre bezdomovcov prekvapil aj magistrát. Na budúci rok tam má vzniknúť miesto pre bezdomovcov.
BRATISLAVA. Vyhrnie si rukáv a odhalí obrovskú jazvu. „Bol to pracovný úraz, kolega mi skoro odpílil ruku,“ hovorí Peter, ktorý žije na ulici. Pre ochromenú ruku vraj nevládal toľko robiť, a tak ani platiť ubytovňu.
Keď začuje zvuk karbobrúsky, mrazí ho. Napriek tomu si berie nástroje a pracuje. Spolu s ďalšími asi tridsiatimi bezdomovcami a dobrovoľníkmi pomáha pri prestavbe domu v centre Bratislavy.
Na Mýtnej ulici v neďaleko Račianskeho mýta vzniká nízkoprahové denné centrum pre bezdomovcov. Ako prvé v centre Bratislavy ho chce Občianske združenie Vagus otvoriť na jeseň budúceho roku. S vypratávaním a úpravou priestorov začali cez víkend.
Tony odpadu
Staré pneumatiky, dvere od auta, vaňa i staré počítače. Zanedbaná a opustená budova v centre ukrýva všeličo.
Milan, ktorý prespáva na ulici a prišiel pomôcť, triedi veci, ktoré bude môcť odniesť do zberu a zarobiť si. „Potrebujem peniaze, aby som si vybavil nové doklady,“ vysvetľuje. „Žil som teraz deväť mesiacov v Berlíne, dobre bolo, no potrebujem doklady.“
Budovu na Mýtnej s menším domčekom, skladom a dvorom vlastní mesto. Roky sa snažilo objekt predať, no neúspešne. Kedysi tam sídlila redakcia SME, po vysťahovaní v roku 2002 dom chátra.
V septembri objekt prenajali za jedno euro ročne občianskemu združeniu bratislavskí poslanci. Budovu musí združenie najskôr opraviť.
Nelegálny byt
Asi na 45-tisíc eur odhaduje náklady na rekonštrukciu domu, Sergej Kára, štatutárny zástupca občianskeho združenia Vagus. „Musíme urobiť kompletný projekt, potom budeme vedieť presne.“
Vytrhané vedenie, steny bez omietky, staré okná. Prízemie domu na Mýtnej je zničené. Po drevených schodoch na poschodie sa však dá vstúpiť akoby do iného sveta.
Obkladačky, vaňa, moderné a skoro nové umývadlo, plávajúca podlaha. Upravený priestor prekvapil upratovačov, občianske združenie aj mesto. Kára hovorí, že horné poschodie vyzerá, akoby tu mal niekto nelegálny byt.
O byte netušil ani magistrát, nik tam nebol prihlásený a neplatil ani dane, mesto byt teraz preverí, vraví hovorca primátora Ľubomír Andrassy.
Od motyky po okno
Na Mýtnej chce Vagus zriadiť po dennom v druhej fáze aj integračné centrum.
„Denné centrum sa zameriava na základné služby ako hygiena, strava, ošatenie a sociálne poradenstvo,“ vysvetľuje Kára. „Integračné bude o hľadaní práce a práci samotnej. Chceme riešiť situáciu ľudí, ktorí so sebou chcú niečo spraviť.“
Rekonštrukciu chce združenie platiť z grantov a od sponzorov. „Máme 10-tisíc eur na prvé obdobie, aby sme spravili základné veci, snažíme sa všetko riešiť cez sponzoring od motyky až po okno,“ hovorí Kára. Sponzori pomohli napríklad aj s kotlami na kúrenie.
Práve o nákladnej rekonštrukcii pochybovali bratislavskí poslanci pri schvaľovaní prenájmu budovu. Do zmluvy preto dali združeniu ročnú skúšobnú lehotu, aby videli, či to zvládne.
Primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) prenájom už podpísal a svoje rozhodnutie podľa svojho hovorcu nemá dôvod ho meniť.
Združenie dostalo kľúče a začalo pracovať.
Napriek tomu, mestský poslanec Martin Borguľa (Smer), kritik zriadenia denného centra pre bezdomovcov v obytnej zóne v Starom Meste, protestuje. Spisuje petíciu.
Borguľa chce dom zastaviť
Miestny poslanec Smeru poslal brigádnikov po podpisy pod petíciu.
STARÉ MESTO. Je nedeľa večer a pri bytoch okolo Mýtnej ulice je rušno. Ľudia zvonia a tvrdia, že sú brigádnici poslanca Martina Borguľu (Smer).
„Doniesli petíciu, že treba obytnú zónu očistiť od bezdomovcov,“ vraví jedna z miestnych obyvateliek. „Pridali pikantné príhody o zlých bezdomovcoch. Až ma srdce bolí z naivity 1600 ľudí, ktorí petíciu podpísali.“
Borguľa hovorí, že podpisov už má vyše dvetisíc. „Keď nazbieram tritisíc podpisov, bude sa ňou musieť zaoberať zastupiteľstvo.“ Vraví, že zastupuje obyvateľov Záhrebskej ulice, ktorá susedí s plánovaným denným centrom.
Poslanec tvrdí, že nie je proti centru, chce len, aby vzniklo inde, napríklad blízko nocľahárne pri letisku. „Treba centrum zriadiť tam, kde chceme bezdomovcov dostať.“
Hovorca primátora Ľubomír Andrassy mu však oponuje, že bezdomovci každé ráno aj tak z nocľahární smerujú do centra, kde prežívajú deň. „Aj v Prahe funguje denné centrum pri orloji, vo Viedni je tiež v centre. Vynára sa aj otázka, či niekto nemal iný záujem s objektom v lukratívnej časti mesta.“
Hlavné mesto musí podľa zákona zriaďovať nízkoprahové denné centrá. Ftáčnik vraví, že v meste by malo vzniknúť aspoň päť takýchto zariadení. Jedno denné centrum funguje v bratislavskom Novom Meste na Hattalovej, prevádzkujú ho rehoľa Milosrdných bratov.
Lucia Tkáčiková
Budova na Mýtnej.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Brigáda dobrovoľníkov a bezdomovcov pod vedením OZ Vagus.
FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ
Veľký kontajner sa rýchlo naplnil.
Čistenie odkvapov.
Víkendové upratovanie.
FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ
Čo všetko ukrývali objekty na Mýtnej.
Zničené dolné poschodie.
FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ
Prekvapenie na poschodí, obnovené priestory.
Hore v domčeku niekto nelegálne prebýval.
Kúpeľňa na poschodí.