Podľa Belfiho námietky podal Teknoplast preto, že ako bývalému dodávateľovi náhradných dielov mu Dopravný podnik zrušil viacero nevýhodných zmlúv.
BRATISLAVA. Firma Teknoplast z Nových Zámkov napadla na Úrade pre verejné obstarávanie všetky tri tendre Dopravného podniku na kúpu električiek a trolejbusov. V oznámení a v súťažných podkladoch boli podľa firmy rôzne diskriminačné podmienky a požiadavky.
"Odporujú ustanoveniam zákona o verejnom obstarávaní a nepodporujú čestnú hospodársku súťaž," uviedol konateľ spoločnosti Miroslav Kondrlík. Dohromady námietok bolo šesť, tri proti podmienkam v oznámeniach
a tri proti podmienkam v súťažných podkladoch.
Viaceré nezrovnalosti
Podmienky na preukázanie odbornej alebo technickej spôsobilosti boli podľa neho diskriminačné, v opise predmetu zákazky boli nezrovnalosti či lehoty trvania zmluvy boli rôzne dlhé. "Od 48 mesiacov po 15 rokov, a to vo
väzbe na spôsob financovania predmetu obstarávania z finančných prostriedkov Európskej únie."
Podotýka tiež, že Dopravný podnik požadoval potvrdenie o schválení typu každého trolejbusu v oznámení o verejnom
obstarávaní pred podpisom zmluvy, ale v súťažných podkladoch už žiada predložiť toto potvrdenie už v ponuke od každého uchádzača. So sťažnosťou je firma pripravená obrátiť sa aj na Európsku komisiu.
Riaditeľ Dopravného podniku Ľubomír Belfi si myslí, že tender je transparentný. Podľa Belfiho námietky podal Teknoplast preto, že ako bývalému dodávateľovi náhradných dielov mu Dopravný podnik zrušil viacero nevýhodných zmlúv.
"Vyjadrenia pána riaditeľa Belfiho nás len utvrdzujú v tom, že mu prekáža náš záujem, prípadne záujem viacerých obchodných spoločností o účasť na tomto verejnom obstarávaní a odstránenie diskriminačných podmienok," uviedol Kondrlík.
Belfi sa vyjadril po týždňovom mlčaní. Viac tu:
Diskriminačné podmienky?
Podľa Belfiho tiež firma nemala právo sa prihlásiť, keďže nevyrába trolejbusy. Kondrlík však hovorí, že námietku podali ako člen skupiny dodávateľov. "Náš spolupracujúci podnik – výrobca trolejbusov odmietol podať ponuku z dôvodu krátkeho času na vypracovanie ponuky a pre diskriminačné podmienky," vraví Kondrlík. Napríklad záujemcovia museli v ponuke okrem predložiť veľké množstvo dokladov preložených do slovenského jazyka.
"Chceme zároveň upozorniť, že finančné prostriedky na dodávku tovarov v troch vyhlásených verejných obstarávaniach budú hradené z prostriedkov EÚ a z tohto dôvodu všetci sme oprávnení podať námietky, pretože po neschválení audítormi EÚ budú splácať poskytnuté finančné prostriedky všetci občania Bratislavy," dodal s tým, že firma je pripravená podať sťažnosť Európskej komisii.
Dopravný podnik Bratislava vyhlásil tender na nákup 30 sólových a 50 kĺbových trolejbusov za 70 miliónov eur bez DPH začiatkom novembra. Spolu s trolejbusmi bratislavský dopravca nakupuje aj nové električky, na všetky tri tendre by malo ísť približne 286 miliónov eur bez DPH. Dodávateľov nových prostriedkov mestskej hromadnej dopravy chce dopravný podnik vybrať pomocou elektronickej aukcie.
Ide o náhradný projekt namiesto projektu stanice Filiálka, ktorý má byť z 85 percent hradený z eurofondov. Súčasťou verejných súťaží je aj poskytnutie údržby pre nové električky a trolejbusy, bratislavský dopravca v súťaži počíta aj s opciou na dodanie ďalších električiek a trolejbusov.
Autor: him