Dopravný podnik Bratislava odmieta, že by zvýhodnil firmu blízku J&T. Argumentuje však firmami, ktoré požadované trolejbusy nevyrábajú.
BRATISLAVA. Po niekoľkých dňoch mlčania dnes Dopravný podnik Bratislava obhajoval svoj 70-miliónový tender na trolejbusy.
Spochybňuje tvrdenia výrobcov trolejbusov a ľudí z orgánov dopravného podniku, že v súťaži zvýhodnili firmu SOR, ktorú spoluvlastní J&T. O pochybnostiach informoval minulý týždeň denník SME.
V tendri výrazne zaboduje ten, kto ponúkne dlhé kĺbové trolejbusy s piatimi dverami. Riaditeľ dopravného podniku Ľubomír Belfi tvrdí, že päťdverové kĺbové trolejbusy vyrába viac firiem, a nielen SOR Libchavy.
Majú trolejbusy?
„MAN, Hess, ARC a Škoda, títo majú päťdverové koncepcie karosérií,“ vyhlásil Belfi a obvinil denník SME z klamstva.
Zástupcovia firmy MAN na Slovensku však dnes reagovali, že nevyrábajú trolejbusy, ale autobusy.
Firma Hess má v ponuke jeden päťdverový trolejbus. Ten má však až dva kĺby a je dlhý 24,7 metra. Nesplnil by tak jeden zo základných technických parametrov – maximálnu dĺžku do 18,75 metra.
Redakcii sa zatiaľ nepodarilo overiť, či päťdverový trolejbus vyrába ARC. Spolu so spoločnosťou SZKT vyrába dlhý trolejbus, ktorý jazdil aj v Budapešti. Ten má však iba štyri dvere.
Štvrtá na Belfiho zozname je Škoda. Tá sa prihlásila do tendra práve s karosériou SOR, o ktorej denník SME písal.
„Výrobca elektrickej výzbroje si vyberá za subdodávateľa výrobcu karosérie,“ potvrdil aj Belfi.
Môžu aj autobusy
Keď denník SME na svojom webe upozornil na trhliny vysvetlenia dopravného podniku, jeho tlačové oddelenie podniku vysvetľovalo, že Belfi myslel aj výrobcov autobusov. Tí podľa neho dokážu autobusy prerobiť aj na trolejbus.
Zástupcovia firmy MAN na Slovensku hovoria, že by spoločnosť dokázala postaviť aj trolejbus, bolo by to však komplikované. „Nešli by sme do toho.“
Trolejbusy je naozaj schopný ponúkať akýkoľvek výrobca autobusov, no musel by investovať do ich vývoja, povedal pod zárukou anonymity predstaviteľ ďalšieho západoeurópskeho výrobcu autobusov. Výrobcom by sa to podľa neho oplatilo len vo veľkých tendroch, ktoré by niekoľkokrát prevyšovali nákup osemdesiatich trolejbusov v Bratislave.
Otázne tiež je, že ak by sa výrobca autobusov rozhodol pre Bratislavu vyrobiť trolejbus, či by stíhal potrebné lehoty. Dodávka totiž podľa Belfiho súri, keďže bratislavské trolejbusy sú v havarijnom stave. „Budeme musieť možno ešte tento rok nejaké vozidlá prenajať,“ tvrdil riaditeľ.
Kto ponúkne päťdverový trolejbus, získa pri hodnotení ponuky 14 bodov zo 100, za štvoro dverí je nula bodov. "My sme dali na päťdverovú karosériu bonus," tvrdí Belfi. Technické parametre majú na záver rovnakú hodnotu ako cena.
Sporné slovenské potvrdenie
Tender minulý týždeň spochybnili viacerí výrobcovia a odborníci. Tí tvrdili, že päťdverový kĺbový trolejbus vie dodať len Škoda – SOR.
Niekoľkých výrobcov tiež odradila podmienka Dopravného podniku, ktorý vyžadoval potvrdenie o schválení typu vozidla slovenskými úradmi. To dnes totiž má len Škoda – SOR a Irisbus. Irisbus sa neprihlásil.
Ostatní by si to museli vybavovať. Česká firma Cegelec, sa obávala, že by to nestihla v stanovenom termíne.
V súťažných podmienkach sa uvádzalo, že potvrdenie je potrebné predložiť už s prihláškou. Belfi však dnes tvrdil, že výrobcovia len zle čítali podklady. Uchádzača bez certifikátu podľa neho nevylúčia, bude mať vraj až 13 mesiacov na to, aby doklad doplnil. Na druhej strane však Belfi podmienku obhajoval so slovami, že proces schvaľovania chceli urýchliť, keďže výmena trolejbusov je nutná pre ich havarijný stav. "My si budeme musieť možno ešte tento rok nejaké vozidlá prenajať," tvrdí Belfi.
Podklady nedostali
Belfi tiež podotýkal, že vyhlásenie súťaže odobrili predstavenstvo i dozorná rada. Ich zástupcovia však už minulý týždeň kritizovali, že nedostali podmienky súťaže, i keď si ich vyžiadali.
Namiesto kontrolných orgánov Dopravný podnik súťažné podklady konzultoval so spoločnosťami KPMG a Jaspers.
Člen predstavenstva Ivan Bútora si prišiel vypočuť vysvetlenie na dnešnú tlačovú konferenciu. "Jediné správne riešenie je tender zrušiť a nastaviť tie kritériá férovo," myslí si. Do kritérií podľa neho zasiahnuť nemohli, keďže predstavenstvo dostalo len zámer vypísať verejné obstarávanie a výňatok základných parametrov.
Primátor Milan Ftáčnik (blízky Smeru) bude podľa jeho hovorcu Ľubomíra Andrassyho trvať na opakovaní tendra, ak Úrad pre verejné obstarávanie skonštatuje, že podmienky boli diskriminačné. Ak sa ukáže, že sa prihlásil jediný záujemca, výberová komisia bude musieť podľa Andrassyho obhájiť, prečo v súťaži pokračovať.
V tendroch Žiliny, Banskej Bystrice a Prešova bola jediným záujemcom víťazná Škoda/ SOR.
Otázky a odpovede
1. Pýtal si Dopravný podnik Bratislava potvrdenie, aké majú iba dve firmy?
Záujemcovia o zákazku na dodanie osemdesiatich trolejbusov mali spolu s prihláškou poslať aj potvrdenie o schválení vozidla na Slovensku.
Dopravný podnik najprv tvrdil, že takúto podmienku si nikdy nekládol. Denník SME vzápätí šéfovi podniku Ľubomírovi Belfimu odcitoval časť podmienok tendra, podľa ktorej je povinnou súčasťou ponuky aj toto potvrdenie. „Áno, ale treba to čítať v kontexte s ostatnými podmienkami,“ reagoval na to už právny zástupca Dopravného podniku Martin Garaj. Nepredloženie potvrdenia by podľa Garaja neznamenalo vylúčenie uchádzača z tendra, podnik by ho len vyzval, aby potvrdenie predložil pri dodávke trolejbusov a mal by tak trinásť mesiacov. Dopravný podnik tvrdí, že žiaden uchádzač ho nežiadal o vysvetlenie tejto podmienky.
Táto podmienka však odradila napríklad českú spoločnosť Cegelec, ktorá u nás nemá registrované vozy.
2. Kto sa sťažuje?
Denník SME v piatok napísal, že podnet na ÚVO podal zahraničný výrobca. Belfi tvrdí, že namieta len slovenský výrobca náhradných dielov Teknoplast Miroslava Kondrlíka, manžela exposlankyne SDKÚ Zuzany Plhákovej. Dôvod je podľa Belfiho, že mu zrušili viaceré nevýhodné zmluvy na náhradné diely. Tvrdí, že na to nemá nárok, lebo trolejbusy nevyrába. Kondrlík oponuje, že chcel byť členom skupiny, ktorá by podala ponuku. „Náš spolupracujúci podnik – výrobca trolejbusov – odmietol podať ponuku z dôvodu krátkeho času na vypracovanie ponuky a pre diskriminačné podmienky.“
ÚVO nechce povedať, koľko dostal námietok a ani od koho. O zvýhodnení jednej firmy pre SME hovorili viacerí zahraniční výrobcovia.
3. Kto odobril podmienky tendra?
Orgány Dopravného podniku – predstavenstvo, ani Dozorná komisia, kde sedia aj viacerí poslanci, podmienky neschvaľovali. Schválili iba vyhlásenie súťaže, chceli vidieť aj súťažné podmienky. Dopravný podnik tvrdí, že ich konzultoval s poradenskými firmami Jaspers a KPMG.
4. Prečo sú lepšie päťdverové trolejbusy?
Šéf dopravného podniku tvrdí, že sa rozhodli aj na základe štúdie Európskej komisie, podľa ktorej viac dverí skráti čakanie pri nastupovaní. Do päťdverového trolejbusu sa však zmestí menej menej ľudí ako do štvordverového. V tendri tiež preferujú ľahšie trolejbusy. Aj to spĺňa model Škody a SOR. „Ťažšie vozidlo viac ničí cesty,“ tvrdí Belfi. Ivan Bútora z predstavenstva však hovorí, že ľahšie vozidlá môžu mať menej odolnú konštrukciu.
him, ava
Ľubomír Belfi na tlačovej konferencii (v strede). Vpravo právnik Dopravného podniku Martin Garaj, ktorý mal tender na starosti. Vľavo podpredseda predstavenstva a obchodný riaditeľ Alexander Sako.
FOTO - TASR