BRATISLAVA. Regionálny poslanec Smeru Martin Borguľa organizuje petíciu proti zriadeniu denného centra pre bezdomovcov na Mýtnej ulici 33. Tvrdí, že ho k tomu motivovali obyvatelia. Dnes ju s 3200 podpismi odovzdal mestu.
Borguľa vraví, že prácu s bezdomovcami podporuje, ak je koncepčná „avšak bezdomovecké centrum na Mýtnej ulici nemá s koncepciou nič spoločné.“
Budovu pritom na denné centrum prenajali mestskí poslanci občianskemu združeniu Vagus, aby na Mýtnej vytvorili denné centrum, len vlani na jeseň.
Poslanci budú rokovať
Sergej Kára, štatutárny zástupca občianskeho združenia Vagus, ktoré chce denné centrum na Mýtnej ulici vybudovať, si myslí, že by denný stacionár mal dostať šancu. "Šancu, ktorú sme dostali od zastupiteľstva, chceme využiť, nemali sme zatiaľ možnosť dokázať, že sa samotnou prevádzkou nič nestane."
Pripomína, že zbieranie podpisov pod petíciu nebolo úplne v poriadku. Podpisy zbierali napríklad aj v zájazdových autobusoch do Viedne. "Sprievodkyňa zo súkromnej firmy robila agitku na podpis petície a nestalo sa to raz."
Kára vraví, že sa mu nepáčili ani argumenty ľudí, ktorí zbierali podpisy. Obyvateľov podľa neho strašili. "Poslanci majú svoje rozhodnutie prehodnocovať bez toho, aby sa niečo udialo, no nič sa nezmenilo, kebyže to otvoríme a ľudia tu ležia v krvi, tak nič nepoviem."
Názor obyvateľov v petícii vedenie mesta akceptuje. Hovorca primátora Ľubomír Andrassy vraví, že o petícii budú rokovať bratislavskí poslanci, pravdepodobne na jednom z prvých tohtoročných zasadnutiach zastupiteľstva. „Nepredpokladáme, že by sa zmenilo uznesenie poslancov, pretože bolo prijaté výraznou väčšinou poslancov, " dodal.
Borguľa: Bezdomovci sa budú voziť v MHD
Podľa Borguľu vybudovanie denného bezdomoveckého centra na opačnej strane mesta, ako sú nocľahárne pri bratislavskom letisku, spôsobí to, že ľudia bez domova, ktorí majú záujem vrátiť sa späť do spoločnosti, budú cestovať z nocľahární na okraji mesta do denného stacionára v centre Bratislavy.
Ako ďalej dodal, práve to bude spôsobovať problémy v hromadnej doprave, ľuďom v okolí i samotným bezdomovcom.
Sergej Kára zo združenia Vagus však tento názor neakceptuje. Ako dodal, v zahraničných metropolách to funguje tak, že denné centrá i nocľahárne sú vybudované práve tam, kde ľudia bez domova žijú. Potvrdzuje to aj hovorca Andrassy, za príklad dáva Prahu aj Viedeň.
Prečítaj si viac o dennom centre - v článku SME
Vagus: Denné centrum v meste chýba
Borguľa tiež tlmočí obavu obyvateľov z okolia Mýtnej ulice, že ľudia bez domova budú prespávať v okolí denného centra, v parku na Záhrebskej ulici či na Račianskom mýte.
„Toto bol dôvod, prečo ma obyvatelia vyzvali ako ich zástupcu v miestnom a mestskom zastupiteľstve, aby som spustil petičnú akciu,“ dodal Borguľa.
Občianske združenie Vagus i vedenie mesta však tvrdí, že pri dodržiavaní bezpečnosti a poriadku v okolí budú spolupracovať i s políciou.
„Denné centrum bude slúžiť hlavne na integráciu ľudí bez domova, čo si myslím, že je zásadná vec, ktorá chýba v službách pre ľudí bez domova v Bratislave,“ vysvetľuje Kára. Zároveň dodáva, že bezdomovci si prostredníctvom služieb združenia budú môcť hľadať prácu, v dennom centre sa budú môcť poumývať či využiť služby lekára.
Ako dodal Andrassy, v zmluve, ktorú má mesto s Vagusom, je klauzula, podľa ktorej budú raz ročne vyhodnocovať prácu centra, a ak by vznikali problémy, mesto môže od zmluvy odstúpiť.
Verejné rokovanie s občanmi už bolo a ľudia nemali námietky
Borguľa si však myslí, že pre denné centrum by boli vhodnejšie iné priestory, ktoré sú bližšie k už vybudovaným nocľahárňam. Konkrétne návrhy však nemá.
„V prvom rade chcem zastaviť budovanie centra pre bezdomovcov na Mýtnej a následne si aj so zástupcami Vagusu môžeme sadnúť na majetkové oddelenie magistrátu a nájsť vhodný priestor,“ povedal.
Vagus si však možnosť, že by zmluva s mestom stratila platnosť, nepripúšťa. „Ani neuvažujeme nad tým, že tá zmluva by stratila platnosť, je podpísaná primátorom na desať rokov a rátame s tým, že sľuby sa dodržujú,“ dodal Kára.
O návrhu zriadiť denné centrum pre bezdomovcov na Mýtnej ulici občianske združenie Vagus spolu s vedením mesta a občanmi diskutovali v septembri minulého roka. Podľa vtedajších informácií sa na stretnutí nezúčastnil žiaden zo zástupcov poslaneckého zboru, či už mestského, alebo miestneho zastupiteľstva Staré Mesto.
Mestský poslanec Borguľa však tvrdí, že pozvánku na takéto stretnutie nikdy nedostal a o diskusii sa dozvedel dva dni po nej. „Keď rozprávame o verejnej diskusii, tak hovoríme o akože verejnej diskusii, lebo toto verejná diskusia určite nebola,“ dodal Borguľa.
Sergej Kára i vedenie mesta však tvrdia, že o diskusii informovali dostatočne. Podľa Káru na stretnutie vtedy prišlo asi desať občanov.
Ako dodal Andrassy, zúčastnení sa proti centru nepostavili, obávali sa len toho, že by na Mýtnej mohla vzniknúť nocľaháreň. „To sme im vyvrátili, bude tam platiť prísny režim z hľadiska prevádzkovej doby,“ dodal Andrassy.
Poslanec Martin Borguľa odovzdáva petíciu.
FOTO - SITA