BRATISLAVA. Občas sa ich pár motá pred novým Národným divadlom alebo po sídliskách.
Padajú zväčša na schody či na chodníky. Mladí skejtbordisti nemajú v Bratislave oficiálne povolenie jazdiť po žiadnom z námestí či na inom verejnom priestranstve a nemajú ani žiadny stály krytý skejtpark.
Teraz sa to zmení a pôjdu na to aj štátne peniaze.
„V Bratislave je to veľká diera,“ hovorí o podmienkach pre skejtbording Dano Brossmann z Asociácie skejtbordingu. Nový skejtpark majú napríklad v Nitre, Ružomberku či v Žiline.
„S Viedňou alebo Prahou sa to nedá vôbec porovnať,“ hovorí Brossmann. „Tam chodia jazdci z celého sveta.“
Medzi najobľúbenejšie miesta skejterov v Európe patrí napríklad Stalin, námestie na pražskej Letnej, kde v minulosti bola obrovská socha Stalina.
Núdzová prevádzka
Už tretiu zimu sú bratislavskí skejteri dočasne v karlovoveskom ateliéri maliara Erika Bindera.
Vo výmenníkovej stanici počas celej zimy prebieha interaktívna skejtbordová výstava Instant summer. Sú tam minirampy aj výstava fotografií.
„Skejtová kultúra má často bližšie k umeniu ako k športu,“ vraví Brossmann. Halu prevádzkuje asociácia, ktorú zastupuje. Podtitulom tohtoročnej výstavy je núdzová prevádzka. Karlovoveská hala totiž nie je trvalým riešením.
Asociácia teraz spolu s mestskou časťou Nové Mesto získala peniaze z programu boja proti kriminalite ministerstva vnútra. Stálu halu za ne vybudujú na Škultétyho ulici pri Trnavskom mýte.
„Upravujú nevyužité priestory bývalých dielní,“ vraví novomestský hovorca Marek Tettinger. V projekte za 10 500 eur vybudujú aj skejtbordovú rampu – takzvanú vaňu.
Extrémy v škole
Podobný projekt so skejtbordovým bazénom chystá aj župa spolu s občianskymi združeniami Slovak Skate a Freestyle Club Slovakia.
V škole na Vranovskej ulici v Petržalke pripravujú centrum extrémnych športov.
„V tomto centre bude zadarmo pokračovať Skateboardová škola a budú tam aj ďalšie akcie a podujatia,“ hovorí jeden z prvých slovenských skejterov Peter Vrbický zo Slovak Skate, ktorý robí aj majstrovstvá v skejtbordingu, snowskate a snowboardingu.
Práce sa majú začať v prvom polroku 2013. Spolu to má stáť 20-tisíc eur.