BRATISLAVA. Ľudia, ktorí to počas silvestrovskej noci prehnali s alkoholom, aj tento rok skončili na pohotovosti. V Univerzitnej nemocnici podľa TASR museli upokojovať aj takých, ktorí sa medzi sebou pobili. Mali rozbité hlavy, polámané ruky. Nebezpeční opilci by pritom mali končiť na záchytke, kde je nielen lekár, ale i špeciálny personál.
Peniaze v rozpočte nie sú
Nová záchytka pri ZOO je už dva roky zrekonštruovaná, mesto ju však zatiaľ otvoriť neplánuje. Chce totiž nielen zmenu zákona, ale aj peniaze od štátu. „Muselo by vyčleniť 160-tisíc eur na vybavenie izieb a jeho technické, materiálne zázemie,“ tvrdí hovorca primátora Ľubomír Andrassy. Mesačné náklady vyrátal na 17-tisíc eur.
Peniaze chcú od štátu, napríklad zo spotrebnej dane z alkoholu. Navrhlo teda ministerstvu zdravotníctva novelu zákona. To podľa jeho hovorkyne Zuzany Čižmárikovej plánuje zánik záchytiek na Slovensku riešiť aj s ministerstvom vnútra v rámci Národného akčného plánu pre problémy s alkoholom na roky 2013 až 2020.
Mesto žiada novelu i preto, aby záchytku mohlo prevádzkovať samo, dnes to môžu robiť len zdravotnícke zariadenia. „Samospráva nenašla jediného partnera,“ tvrdí Andrassy. Dôvodom je podľa neho nízky zákonný príspevok na lôžko a deň, 19,92 eura.
Podobnú sumu platili Centru pre liečbu drogových závislostí, ktoré záchytku prevádzkovalo. Zavreli ju v lete 2004, keď ju zdemoloval opilec. Žiadali i viac peňazí na prevádzku.
Nevyužívanú budovu chce mesto zatiaľ ponúknuť zoologickej záhrade, alebo mestskej polícii.
FOTO - SME
Bojujú s celou izbou
Záchytky sú potrebné aj podľa spisovateľa Víťa Staviarskeho, ktorý na jednej z nich kedysi pracoval. "Niekto sa opije a ide si ľahnúť, ale niekto potrebuje bojovať so všetkým, so životom a s celou spoločnosťou, svetom, bohom, ženou, s celou izbou a tento typ ľudí sa tam dostával," opísal Staviarsky, ktorý o príhodách zo záchytky vydal aj knihu.
Práve nebezpečné situácie ho odtiaľ vyhnali. Prispela k tomu prezidentská amnestia po nežnej revolúcii. Pacienti ho nielen ohrozovali. Obával sa aj, že by sa vonku mohli pomstiť jemu i jeho rodine, deťom.
Podľa Ivana Novotného, riaditeľa Sanatória AT, ktorý viac než tridsať rokov viedol záchytku v Bratislave na Hraničnej, v každej záchytnej službe musí byť lekár aj strážna služba.
Upozorňuje tiež, že opilci v záchytkách sú rôzni, preto treba aj izby špeciálne zariadiť. „Napríklad si hlavu rozbije o stenu a zvalí to na personál alebo môže zabiť druhého o posteľ.“