BRATISLAVA. V hlavnom meste by po rokoch mala začať fungovať záchytka. Hoci je miestnosť pre opilcov podľa náčelníčky Mestskej polície Zuzany Zajacovej už vo finálnej fáze prípravy, kedy mesto spustí jej prevádzku, je otázne. Do hokejových majstrovstiev, ktoré štartujú na konci apríla, to asi nebude.
Hovorca primátora Ľubomír Andrassy povedal, že záchytka Bratislave veľmi chýba. Vedenie mesta ju chce podľa Andrassyho riešiť bez ohľadu na šampionát.
Slovensko bez záchytky
Záchytku stavajú v Mlynskej doline v blízkosti kynologickej stanice Mestskej polície. „Dorába sa interiér," hovorí Zajacová. „V zmysle zákona je povinnosťou obce, aby zriadila izbu pre opilcov."
Slovensko je bez záchytky už roky. Bratislavskú na Hraničnej zavreli v roku 2004 po tom, čo ju zdemoloval opitý bezdomovec. Prvá vynovená mala vzniknúť v Rožňave, otvoriť ju mali už vlani, no doteraz nefunguje.
Lekár a peniaze
Zriadenie bratislavskej záchytky komplikuje podľa Andrassyho dohoda o lekárskej starostlivosti. „Súčasťou každej záchytky musí byť lekár."
Andrassy povedal, že mesto by túto lekársku starostlivosť chcelo riešiť partnerstvom. S kým, je zatiaľ otázne.
Okrem lekárskej starostlivosti vznik záchytky brzdia peniaze.
Do majstrovstiev a ani po nich nebudú mať záchytnú izbu ani Košice. „Záchytku neplánujeme pre vysoké náklady," povedal Jozef Marko, hovorca Košíc.
Za noc v záchytnej izbe síce opilec platí, kedysi to bolo 600 korún, no často tu nocujú ľudia, ktorí na to nemajú.
Peniaze stopli podľa Vladislava Laciaka, primátora Rožňavy, aj záchytnú izbu, ktorá mala vzniknúť v Nemocnici sv. Barbory v Rožňave. „Uznesenie síce platí, no zišlo z toho," vraví Laciak.
V Prahe funguje jedna záchytka. Za noc sa platí 1788 českých korún, keď sa robia aj krvné testy, je to o sto korún viac.
Vznikajúca záchytka susedí s policajnou stanicou.
FOTO PRE SME - GABRIEL KUCHTA
Novotný: Na záchytke sa môžu aj zabiť
Podľa odborníka musí mať záchytka špeciálny personál aj vybavenie.
BRATISLAVA. „Záchytka je dobrá vec,“ hovorí Ivan Novotný, riaditeľ Sanatória AT, ktorý predtým viac než tridsať rokov viedol záchytku v Bratislave. Vysvetľuje, že v každej záchytnej službe musí byť lekár aj strážna služba.
Upozorňuje tiež, že opilci v záchytkách sú rôzni, preto treba aj izby špeciálne zariadiť. „Napríklad si hlavu rozbije o stenu a zvalí to na personál alebo môže zabiť druhého o posteľ.“
Novotný vraví, že na Hraničnej počas jeho vedenia zomrel na záchytke len jeden človek.
Závislým od alkoholu sa dnes v Bratislave venuje Sanatórium AT a Centrum pre liečbu drogovo závislých na Hraničnej.
Lucia Tkáčiková
Zdemolovaná záchytka pre opilcov na Hraničnej. Zničili ju v roku 2004.
FOTO - ARCHÍV SME