BRATISLAVA. Keď sa dnes pani Anna Mazáčová bude vracať z miesta, kde ponúka Nota bene na tri kilometre vzdialenú ubytovňu, bude pre ňu jazda v invalidnom vozíku o niečo jednoduchšia a bezpečnejšia. Dobrovoľníci a aktivisti zo Zelenej hliadky totiž v sobotu opravili jeden z chodníkov, ktorý na svojej trase prekonáva.
Nerovný chodník plný výmoľov pri Kuchajde na Vajnorskej ulici pre pani Mazáčovú predstavoval doteraz najproblematickejší úsek, ktorý musela dva razy denne prekonávať. Jazdí pritom na vozíčku na ručný pohon. Vozík je už v zlom technickom stave, a nemá ani vhodnú veľkosť. "Do mesiaca by som mala dostať nový," hovorí s opatrnou radosťou 63-ročná žena.
Vďaka dobrovoľníkom zo Zelenej hliadky sú už výmole vyspravené asfaltom. Na opravu komunikácie spotrebovali štrnásť 25 kilogramových vriec materiálu. Kúpili ho za vlastné peniaze, vrece za osem a pol eura.
Vyčistiť, nasypať, rozhrabať, udupať, nastriekať
Matúš Čupka zo Zelenej hliadky predviedol techniku a šlo sa na vec. K slovu sa dostali metličky na vyčistenie výmoľov, lopata na rozhrabanie a udusanie asfaltu a na záver zelený sprej, ktorým vyspravené miesta "podpísali".
Zelená hliadka si cestársku prácu odskúšala už na viacerých miestach v Bratislave - vyrobili nájazdy na bariérovom priechode na Pluhovej, upravili výjazd na jednu z lávok na Einsteinovej, či koľajnice pri Autobsovej stanici Nivy, ktoré ohrozovali najmä cyklistov, a na ďalších miestach. Doteraz asfaltovali v noci.
Prečítajte si aj: Cesty vyrovnávajú dobrovoľníci
Práci dobrovoľníkov sa prizerala aj pani Mazáčová. "Je to veľká pomoc," hovorí dojatá žena, ktorej odnedávna robí spoločnosť na vozíku malý yorkšír Ela. "Tento chodník je najhorší zo všetkých," ukazuje na výmole ale aj na sklon chodníka, ktoré vozičkárovi spôsobujú komplikácie a niekedy až neprekonateľné prekážky, pre ktoré musí zísť aj priamo na frekventovanú cestu.
Adrenalín, anarchia a dobrý pocit
Zelená hliadka je združením občanov,ktoré sa svojimi akciami - od čistenia verejných priestorov od odpadu, ale aj vizuálneho smogu, cez ostraňovanie bariér, snaží motivovať ľudí, aby sa angažovali v prospech svojho životného prostredia.
Matúš Čupka však pripomína, že ich cieľom nie je nahrádzať prácu samospráv, ale ísť príkladom a rozhýbať mesto či mestské časti, aby začali investovať do bezbariérových priechodov, chodníkov či cyklotrás.