BRATISLAVA. Mladík v reflexnej veste za sebou ťahá káričku s tromi vrecami suchého asfaltu, cez rameno má prehodenú lopatu. Je asi deväť hodín večer.
Skupinka dobrovoľníkov upravuje chodníky na Bajkalskej ulici v Bratislave. Na vysoký obrubník sa nedá poriadne vyjsť. Aby to napravili, budujú tam šikmé nájazdy.
Zatiaľ na to povolenie nemajú, preto pracujú rýchlo, potme a pred fotoaparátom si zakrývajú tváre. Reflexné vesty im slúžia aj ako krytie, z diaľky vyzerajú ako cestári, polícia ich nekontroluje.
Cesta na vozíčkuS chodníkmi je to už také zlé, že bariéry ľudia odstraňujú za vlastné, vraví jeden z asfaltérov. Sú zo Zelenej hliadky, združenia, ktoré upratuje aj čierne skládky.
Skupinku mladých ľudí vyburcovalo rozprávanie ženy na vozíčku, ktorá každý deň prekonáva trojkilometrovú trasu po rozbitých chodníkoch a cestách z ubytovne do obchodného centra Polus, kde predáva časopis Nota Bene. Jej príbeh priniesol denník SME v septembri.
„Stretol som sa s ňou. Chceli by sme spraviť oficiálnu akciu 17. novembra. Postarali by sme sa o výtlky, ktoré má po ceste na Vajnorskej. Hlavne okolo Kuchajdy je to skutočne rozmlátené,“ vraví asfaltér. Táto akcia už má byť cez deň, dobrovoľníkov zháňajú cez sociálne siete. „Nechceme, aby to bolo brané ako nejaké citové vydieranie. Chceme pomáhať bez strachu, že nám policajti dajú vyškrabať asfalt z dier a podobne.“
Inšpirovali sa Rožňavčanom, ktorý začal pred rokom betónovať výmole na ulici po tom, ako si na jednom z nich manželka vytkla členok.
Prečítajte si: Bezdomovkyňa jazdí na vozíčku kilometre, aby uživila syna
Na vozíčku bratislavskými ulicami za prácou. Príbeh pani Anny v obrazoch
Pozrite si fotogalériu >>
Osem a pol euraBratislavskí asfaltéri už opravili aj diery okolo nepoužívaných koľajníc pri autobusovej stanici, kde sa zranilo už niekoľko cyklistov.
Na Facebooku avizujú mapu, kde im ľudia radia miesta vhodné na opravu. Oslovila ich aj ďalšia pani na vozíčku zo Starého Mesta.
„Hľadali sme však vhodnejšiu technológiu, lebo betón toho pána z Rožňavy vydržal len jeden alebo dva mesiace.“ Prešli tak na suchý asfalt. Zatiaľ drží, najstaršie záplaty majú niekoľko týždňov.
Za jedno dvadsaťpäťkilogramové vrece dajú osem a pol eura, za hodinu minú dve vrecia.
Pomoc im mesto nepošleMagistrát ich snahu víta, no pomoc im nepošle. „Nemáme na to ľudí, chodníky opravujeme cez vysúťaženú firmu,“ vraví hovorca primátora Ľubomír Andrassy.
O prípadnej spolupráci by sa však mesto rozprávalo. Andrassy im radí vytvoriť komunitu dobrovoľníkov a uchádzať sa o podiel na príspevku z rozpočtu mesta cez projekt participatívny rozpočet. Mohli by tak získať napríklad náradie.
Mesto na opravu ciest a chodníkov dáva 300-tisíc eur ročne. Kubický meter ho stojí zhruba päť eur plus materiál.