BRATISLAVA. Mesto hľadá v projekte rekonštrukcie predstaničného priestoru dočasné riešenie obnovy električkovej trate. Pomôcť by malo zrekonštruovanie prvej časti trate pred ministerstvom financií, ktorú by mesto financovalo z eurofondov. Informoval o tom bratislavský primátor Milan Ftáčnik.
„Trať bude slúžiť ako nástupný priestor do podzemného riešenia a mohla by slúžiť aj ako sprevádzkovanie trate k stanici v dočasnom povrchovom variante, kým sa nebude realizovať podzemný variant,“ dodal Ftáčnik. Ako ďalej uviedol, električka by na Hlavnú stanicu, pri optimistickom scenári, mohla jazdiť v budúcom roku.
Podzemná električková trať sa má vybudovať v rámci projektu rekonštrukcie predstaničného priestoru, ktorý plánuje súkromný investor. Tento projekt však stále čaká na rozhodnutie poslancov mestského zastupiteľstva.
Mesto počíta s tým, že rekonštrukcia predstaničného priestoru nebude
Mesto sa podľa Ftáčnika preto pripravuje aj na možnosť, že sa projekt nepodarí zrealizovať včas, prípadne vôbec. Vedenie preto hľadá trvalé ale i dočasné riešenie obnovy električkovej dopravy na Hlavnú stanicu. Podľa slov Ftáčnika, podrobnejšie informácie však bude vedieť povedať až začiatkom budúceho roka, keď bude mesto vedieť, či dostane peniaze z Európskej únie.
Práve z nich chce mesto financovať trvalú rekonštrukciu časti električkovej trate. Dočasné riešenie by mesto financovalo z vlastných zdrojov a z peňazí Dopravného podniku a riešilo by ho projekčne.
Projekt rekonštrukcie Hlavnej stanice a obnovu električkovej trate momentálne plánuje firma Transprojekt. Začiatok výstavby však stále nie je jasný.
Projekt Predstaničného námestia brzdí spor medzi bratislavským magistrátom a spoločnosťou Intermont, s ktorou má investor projektu, spoločnosť Transprojekt personálne prepojenie. Podľa zástupcu spoločnosti Transprojekt Romana Odzgana tento spor bráni v dojednaní zmlúv s hlavným mestom, ktoré Transprojekt potrebuje, aby dostali právoplatné stavebné povolenie a mohli sa tak dostať do územia.
Prečítajte si viac: Bratislavskú hlavnú stanicu majú začať búrať o rok
Ako uviedol hovorca bratislavského primátora Ľubomír Andrassy, spoločnosť Intermont, ktorá je v reštrukturalizačnom konaní, má prenajatú výraznú časť pozemkov v okolí Hlavnej železničnej stanice. Ako ďalej uviedol, mesto eviduje voči spoločnosti pohľadávku viac ako 830-tisíc eur.
Podľa Andrassyho bratislavský magistrát nemôže problém vyriešiť, kým nebude ukončený zmluvný vzťah so spoločnosťou Intermont a nebude uznaný ich záväzok voči mestu.
Právny zástupca spoločnosti Transprojekt Róbert Daniš hovorí, že pre spoločnosť je dôležité, aby spor nebránil vo vydaní stavebného povolenia a začatiu stavby.
Cesty a križovatky do roku 2016
Podľa Romana Odzgana má investor do roku 2016 postaviť pri stanici infraštruktúru, cesty a križovatky. Starú budovu hlavnej stanice chcú asanovať na budúci rok. Postaviť by mali novú železničnú halu. Hlavná stanica musí byť počas celej výstavby plne v prevádzke, opäť má získať svoj pôvodný historický ráz.
Električková doprava k stanici je jednou z investícií, ktorú spoločnosť pre mesto musí splniť. Električka by mala po novom zachádzať pod zem až pod novú staničnú halu, ľudia by sa do haly mali dostať výťahom. V projekte sa ráta aj s vybudovaním podchodu pre peších na Šancovej ulici a podchodu na Pražskej ulici.
Vybudovaná má byť aj prístupová hala k nástupištiam, developer má zrekonštruovať aj Múzeum dopravy, upraviť terén v jeho okolí aj nad novou staničnou halou. Plánované obchodné centrum sa bude stavať až po tom, čo budú postavené vyvolané investície pre mesto a Železnice SR.
Spoločnosť Transprojekt zatiaľ preinvestovala v rámci projektu 16 miliónov eur, celkové investície sú odhadnuté na 180 až 200 miliónov eur.