STARÉ MESTO. Bratislava čelí žalobe za 430 miliónov korún. Dôvodom je podľa Reportérov RTVS, že magistrát nechcel preplatiť náklady firmy Zámocká na spevnenie hradného múru v čase, keď stavala domy na novej ulici pod Hradom.
Problém vznikol za primátora Jozefa Moravčíka, v roku 2001. Počas výstavby jedného z domov, budovy s vchodmi 24 až 28, došlo k narušeniu statiky hradného múru a schodov. Hrozil zosuv hradného svahu. Schody podľa Reportérov patrili mestu a boli nekvalitne postavené z socializmu.
Zlé schody za milióny
Moravčík pre RTVS pripustil, že zámocké schody mohli mať chabé základy. Ako predseda dozornej rady Zámockej spoločnosti, kde bol zástupcom desaťpercentného vlastníka mesta, odobril spevnenie svahu za peniaze mesta. To sa však nestalo.
Koncom roka 2007 sa Zámocká dostala do konkurzu. Úver v hodnote 180 miliónov korún od Istrobanky podľa jej spolumajiteľa Juraja Dobrockého nevládala splácať pre nesplnený záväzok mesta. Náklady podľa neho stúpli až na 430 miliónov.
Ak dôkazy v ďalšom súdnom konaní ukážu, že mesto ako majiteľ dostatočne nezabezpečil Zámocké schody pred zosuvom svahu, bude Bratislava podľa STV musieť pohľadávku zaplatiť.
Mesto pohľadávku spochybňuje. "Ide o veľmi falošnú hru, kde niekto sa chce obohatiť na úkor daňových poplatníkov, na úkor verejného rozpočtu," povedal televízii hovorca primátora Ľubomír Andrassy. "Vypočítavé podnikateľské skupiny sa priživili a urobili si biznis na úkor verejného rozpočtu," myslí si.
Vyhadzujú ich z vlastného
Po vyhlásení konkurzu sa ocitli v pasci desiatky ľudí, ktorí už za byty zaplatili dohodnutú cenu. Na liste vlastníctva mali zapísané aj záložné právo v prospech Istrobanky. Tá sa v roku 2009 zlúčila s Československou obchodnou bankou.
Istrobanka si v konkurze prihlásila pohľadávku vo výške 287 miliónov vtedajších korún. Správcovia zapísali byty do konkurznej podstaty preto, že sa nimi Zámocká spoločnosť zaručila banke.
Od správcu konkurznej podstaty obyvatelia bytov dostali ponuku, aby zaplatili deväť miliónov eur, ak chcú, aby byty boli ich.
"V roku 2007 nám začali chodiť listy od vtedajšieho správcu konkurznej podstaty, ktorý nám vlastne navrhoval, aby sme zaplatili 287 miliónov korún," hovorí majiteľka jedného z bytov Silvia Zubácka.
"Byty sme dostali nedokončené, museli sme si robiť svoju elektriku, vodu. Všetko sme si tam budovali sami. A na vlastné náklady," podotýka jej sused, Pavol Kostoláni.
Majitelia bytov sa obrátili na súd. Chcú vylúčenie ich majetku zo súpisu konkurznej podstaty. Ak by ju podľa ich advokáta Petra Tótha - Vaňa nepodali, tak by aj ich majetok mohli speňažiť v konkurznom konaní.
Na súde podľa STV argumentujú tým, že Zámocká spoločnosť založila rozostavanú stavbu v rozpore so zákonom. V čase podpisu záložnej zmluvy nebola totiž jediným stavebníkom a tak ju ani nemohla podpísať bez vedomia ostatných partnerov.
Investori Zámockej sa menili
Byty ponúkali za 30 tisíc korún na meter štvorcový.
Zámockú ulicu začali stavať v roku 1994. Vtedy sa začala prvá etapa prác, v rámci ktorej sa mali vybudovať dve podzemné garáže, kolektor s inžinierskymi sieťami, komunikácia, trafostanice a stabilizácia Hradného vrchu v zadných častiach budúcej zástavby.
V roku 1994 sa prvý raz zmenil investor. Spoločné združenie Hlavné mesto SR Bratislava a Hydrostav nahradila Zámocká spoločnosť, v ktorej má mesto 10-percentnú účasť. V roku 1998 získala hornú časť územia spoločnosť Garden.
Spoločnosť Zámocká vtedy ponúkala byty v cene od 30 tisíc korún za jeden meter štvorcový, cena administratívnych priestorov bola až do 155 tisíc korún.
Výstavba novej ulice, ktorá vyrástla na mieste zbúranej časti Bratislavy, skončila v roku 2005
sme.sk