Začínali na chodbe Pentagonu, teraz si v ňom kúpili vlastný priestor. S deťmi v problémovej lokalite pracujú už od roku 1998.
VRAKUŇA. Detské ruky prestrihujú stužku, ktorá sa spolu s nožnicami leskne na jesennom slnku. Detské nohy sa zas hneď po prestrihnutí rozbehnú.
Cieľ jasný. Centrum a tentoraz už ich. Oslavujú ho hudbou, hrou i tancom.
Detský fond Slovenskej republiky otvoril v utorok nový klub pre deti a mladých v bratislavskej Vrakuni na Stavbárskej ulici.
Hoci v okolí takzvaného Pentagonu, obytného bloku, ktorý je „preslávený“ zvýšenou kriminalitou i drogami, pôsobí fond už od roku 1998, až teraz sa nasťahovali do vlastných priestorov priamo v Pentagone. Chceli sa tak vyhnúť ďalšiemu sťahovaniu.
Poradovník na internet
Deti z okolia Pentagonu trávia zväčša svoj voľný čas na ulici, nechodia do krúžkov či centier voľného času, mladší veľakrát nepoznajú škôlky.
„Ich rodičia riešia často existenčné problémy ako nezamestnanosť, svoju závislosť, niektorí sú vo výkone trestu,“ vysvetľuje Alena Synková, riaditeľka Detského fondu Slovenskej republiky, prečo pôsobia práve vo Vrakuni. „Aj keby len tie tri hodiny, ktoré strávia cez deň u nás, im bolo dobre, má to zmysel.“
V nových priestoroch pokračuje v činnosti nízkoprahové centrum MIXklub pre deti a mladých od 6 do 18 rokov a MIXáčik pre mladšie deti.
„Deti prídu a môžu si zahrať ping-pong, stolný futbal, kresliť, spievať, robiť úlohy alebo aj nerobiť nič, je to na nich,“ vysvetľuje činnosť nízkoprahových klubov Barbora Brichtová, sociálna pracovníčka, koordinátorka sociálnych projektov a vedúca MIXklubu. „Ide o to, že u nás trávia voľný čas v bezpečí, nie je to džungľa ako vonku.“
Veľký záujem majú deti napríklad o internet, doma ho zväčša nemajú, v klube je naň podľa Brichtovej poradovník.
Do MIXklubu príde denne okolo 50 až 60 detí, do MIXáčiku okolo 20. „V tejto lokalite akoby zasievame semienka a uvidíme, či niečo vyklíči,“ dodáva Brichtová.
Škôlka na chodbe
V roku 1998 začali pracovať priamo na chodbe Pentagonu. „Boli sme ako chodbová materská škola,“ hovorí Synková.
Neskôr sa Detský fond presťahoval do kultúrneho strediska Tallin, hneď vedľa Pentagonu, kde fungovali v maličkej šatni. V roku 2004 získali v Talline, ktorý vlastní mestská Vrakuňa väčšie priestory, vlani ich však odtiaľ mestská časť vysťahovala.
Náhradný priestor dostali pri zdravotnom stredisku na Čiernovodskej. Nájomné, ktoré však Vrakuňa od klubu požadovala, bolo pre fond privysoké, do priestorov preto nechceli investovať.
Hoci deti museli z Tallinu preč, stredisko je odvtedy prázdne a chátra. Starostka Vrakune Ľudmila Lacková (nezávislá) na otázky o MIXklube a ani o sociálnych službách v mestskej časti v minulosti neodpovedala, na otvorenie nových priestorov v utorok neprišla.
Jozef Valach, predseda poslaneckého klubu SDKÚ vo Vrakuni, vysvetlil, že klub musel Tallin opustiť preto, lebo mestská časť na budove prerábala. Pozemky pod ňou totiž vlastní súkromník.
„Nechceli sme vyrábať stratu. Objekt bol od januára 2012 uzatvorený, prestali sme tam kúriť.“ Teraz sa budovu snaží mestská časť podľa Valacha prenajať alebo predať. „Bol aj záujemca, ktorý tam chcel spraviť reštauráciu, no ponúkol cenu, ktorá bola nižšia ako cena podľa znaleckého posudku. Keďže je to majetok mesta, ktorý bol zverený do správy mestskej časti, musí sa k cene vyjadriť primátor.“
Detský fond sa nakoniec vrátil tam, kde pred 14 rokmi začínali. Do Pentagonu.
Návrat do Pentagonu
Keďže kedysi bol Pentagon ubytovňou pre zamestnancov Hydrostavu, zachoval sa tu aj priestor pre veľkú recepciu. Práve jej časť prerobili členovia fondu a dobrovoľníci na detskú tančiareň, kresliareň, „zašíváreň“, obývačku či takzvané akvárium, kde prebieha doučovanie.
Priestory kúpil fond od súkromnej firmy za 83-tisíc eur. Časť peňazí, presne 47 300 eur, získali z projektu Nadácie Pontis a Charitatívneho programu denníka Nový čas.
Na zvyšok prispeli firmy a použili, ako vraví Synková aj peniaze zo železnej rezervy Detského fondu.
Prečítaj si viac o klube MIXklub a MIXáčik - tu
Na otvorení priestorov.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Na internet je v klube poradovník.
Na akcii predávali aj výrobky detí, výťažok venovali deti z Pentagonu iným deťom.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Pred povestným Pentagonom.
Pred Pentagonom je aj Tallin, kedysi tu fungovali detské nízkoprahové kluby.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA