SME
Pondelok, 6. december, 2021 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Z detí ulice môžu vyrásť gangy

Mnohé deti z chudobných rodín vo Vrakuni nechodia do škôlky. V klube ich lákajú tance aj knihy.

Nízkoprahové centrum je pre všetkých a zadarmo. Do MIXklubu a MIXáčika chodí asi dvesto detí, bežné hračky často nepoznajú.Nízkoprahové centrum je pre všetkých a zadarmo. Do MIXklubu a MIXáčika chodí asi dvesto detí, bežné hračky často nepoznajú. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)
info
Kriminalita mládeže
Bratislavský kraj - (1. až 4. mesiac 2012):
 • lúpeže: 4 mladiství, 1 maloletý;
 • ublíženie na zdraví : 4 mladiství, 1 maloletý;
 • pohlavné zneužívanie: 1 mladistvý;
 • krádeže: 36 mladistvých, 1 maloletý;
 • drogy: 5 mladistvých.

BRATISLAVA. Ak fajčím, tak iba vonku za rohom, ak to poruším, vyzbieram špaky, alebo mám dištanc. Do klubu prichádzam bez zbrane, ak mám pri sebe zbraň, odovzdám ju, alebo s ňou idem von, či mám dištanc.

Čítame na stene pravidlá takzvaného MIXklubu, nízkoprahového centra pre deti a mládež v bratislavskej Vrakuni.

Práve dištanc je pre nich tým najväčším trestom. Keď nemôžu dnu a musia ostať za dverami.

Na dvere ešte pred treťou, kedy klub počas troch pracovných dní otvára, narážajú ruky mnohých detí.

Po odomknutí doslova vletia dnu. Naplní sa počítačová miestnosť, takzvaná obývačka, kresliareň či tančiareň. Niektorí si požičajú bicykle a lopty a bežia zas von, na ulicu.

Domov? Ulica

Tam trávia tunajšie deti väčšinu svojho času. Bezcieľne sa potulujú. Nechodia na krúžky či do centier voľného času, škôlka u mladších je skôr výnimkou.

„Ich rodičia riešia často existenčné problémy ako nezamestnanosť, svoju závislosť, niektorí sú vo výkone trestu,“ hovorí Alena Synková, riaditeľka Detského fondu Slovenskej republiku.

Práve fond preto v roku 2004 založil vo Vrakuni Mixklub. „Deti sem chodia dobrovoľne, to je základ,“ hovorí Barbora Brichtová, sociálna pracovníčka, koordinátorka sociálnych projektov a vedúca MIXklubu. „Nemusia sem prísť presne, nepotrebujú prezúvky, nemusia platiť či vytvoriť výrobok.“

Aktivity v klube sú podľa Brichtovej len prostriedkom a nie cieľom. „Dôležitý je proces, že sme vedľa dieťaťa, že sa s ním rozprávame popri hre aj o tom, ako sa má v škole, či doma.“

Aj keď prídu deti, ktoré nemajú záujem o aktivity, je to vraj lepšie, akoby ostali na ulici. „Deti si postupne začnú pýtať možnosti a aktivity samé, dnes väčšina, čo príde, už vie, čo chce robiť.“

Centier je málo

Okrem MIXklubu funguje v Bratislave päť podobných nízkoprahových programov, tri v Petržalke, jedno v Devínskej a v Dúbravke.

Vedenie MIXklubu vraví, že v porovnaní so susednou Českou republikou je to málo. Len v Českej asociaci streetwork je zaregistrovaných 58 zariadení. Napríklad v Brne pracuje asi 10 podobných klubov. V mestskej časti podobnej Vrakuni tam pôsobia minimálne tri, pretože je to potrebné.

„Je to normálna a legitímna služba, od roku 2009 je nízkoprahové centrum pre deti a mládež zadefinované aj v zákone o sociálnych službách,“ dodáva Brichtová.

MIXklub funguje vďaka príspevkom a grantom. Každý rok píšu projekty a začínajú takpovediac od nuly.

hra_res.jpg

Hra v MIXáčiku, deti často nepoznajú klasické hračky.

FOTO SME -GABRIEL KUCHTA

Detskí rasisti

info
Nízkoprahové centrum
 • programy pre deti – prístupné pre všetkých, bezplatné, snažia sa o pozitívnu zmenu životného štýlu detí;
 • aktivity pre deti v ich prirodzenom prostredí;
 • Klub je pre deti a mladých od 6 do 18 rokov a MIXáčik pre mladšie deti. Fungujú v utorok, stredu a štvrtok od tretej do šiestej večer.

mixklub_res.jpg

Do vrakunského klubu a rodinného centra MIXáčik neďaleko problematického obytného bloku Pentagon chodí okolo 200 detí a mladých a asi 90 rodičov.

Klub je pre deti a mladých od 6 do 18 rokov a MIXáčik pre mladšie deti.

Fungujú utorok, stredu a štvrtok od tretej do šiestej večer.

„V piatok máme v MIXáčiku predškolskú prípravu pre 5, 6 aj 7-ročné deti, hráme sa s nimi na školu,“ vraví Ivana Pitková, psychologička a koordinátorka MIXáčika. „Keďže nenavštevujú žiadne materské centrá, žiadnu škôlku, vstup do školy býva ťažký. Rodičia ich do škôlky nedávajú, lebo nedôverujú inštitúciám a je to aj o peniazoch. Navyše nám vlani jedno päťročné dievčatko povedalo, že tam nechce chodiť, lebo ju tam bijú.“

Do MIXklubu a MIXáčika chodia deti prevažne zo sociálne slabšieho prostredia.

„Nie je podstatné či sú rómske, alebo nie. Dôležité je s akými ťažkými problémami sa pasujú ich rodičia ale i oni samé.“ približuje Brichtová.

„Tieto deti nikde neprijímajú, ak ich nedajú rovno do špeciálnej školy, deti v prvej triede často prepadnú a skončia aj tak v špeciálke. Som presvedčená, že to nie je na základe ich intelektu, tieto deti nie sú hlúpe.“

„V škole to majú tieto deti za každých okolností ťažšie, ak sa aj lepšie učia, nadávajú im do cigánov,“ dodáva Ivana Pitková, psychologička a koordinátorka MIXáčika.

Učenie aj hip-hop

„Máme tu doučko, to sa mi páči,“ vraví rómske dievča Miška zvaná Marčelíta, ktorá chodí do MIXklubu.

„Máme sa s kým hrať,“ predbieha zhovorčivá Sandra. „Robíme tu aj cigánsko-rumunské tance, máme tu hip-hop.“

Sandra vraví, že býva v známom bratislavskom Brooklyne čiže Pentagone. „Dobre sa tam býva,“ dodáva s úsmevom. „Vonku je to trošku zanedbané, trošku ako Luník.“

Do Pentagonu za deťmi chodia pracovníci z MIXklubu aj priamo. „Denne tam robíme takzvaný streetwork. Povery a mediálna bublina okolo Pentagonu je prehnaná, nikdy sa nám tam nič zlé nestalo, hovorí sa, že je tam na meter štvorcový najväčšia kriminalita na Slovensku, no nemáme to potvrdené,“ dodáva vedúca MIXklubu.

skoky_res.jpg

Hry v MIXklube.

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

Hrozí sťahovanie

Práve pri problematickom Pentagone v kultúrnom stredisku Tallin roky pôsobil aj MIXklub nízkoprahové centrum pre deti a mládež od 6 do 18 rokov. Vo Vrakuni začal v roku 1998, priestory v Talline získal v roku 2004, MIXáčik pre deti pod 6 rokov a ich rodičov pridali o tri roky neskôr.

Vlani ich však odtiaľ mestská časť vysťahovala. „Vrakuňa nám potom ponúkla tento priestor pri zdravotnom stredisku na Čiernovodskej, nie je to ideálne, no lepšie ako na ulici, ale ani tu nás nechcú“ vysvetľuje Brichtová.

Teraz však hrozí klubu ďalšie sťahovanie, nové priestory zatiaľ nemajú, či budú môcť ostať v terajších je otázne.

Po medializovanom útoku detí na bezdomovkyňu v parku pred klubom, keď deti na ženu pľuli a kopali ju do chrbta a hlavy, začali miestni hovoriť, aby z priestorov pri zdravotnom stredisku odišli.

K útoku prišlo, keď bol MIXklub zavretý. „Ak tu nebudeme fungovať a nebude sa nikto týmto deťom venovať, tak tu naozaj vzniknú detské pouličné gangy, potom sa môžeme začať báť. U nás ich učíme, že aj ten, kto sa na útok iba pozeral, a nesnažil sa to zastaviť, je účastník. V klube s kriminalitou či krádežami nemáme problém, vravíme im, že MIXklub a MIXáčik je ich priestor a ak niečo ukradnú, ukradnú to sebe. Bola situácia, že asi šesťročné dieťa odchádzalo a malo vyduté bruško, to mal pod bundou štyri knižky, na jednej strane som sa tešila, že si vybralo práve knižky.“

O tom, že veci v MIXklube patria všetkým hovoria aj pravidlá klubu. Zostavené sú vraj zámerne pozitívne a tak, aby dávali deťom na výber. Výnimočné je posledné, trináste.

„Keď máte niekoho v MIXklube rád, prejavíte mu to úsmevom, podaním ruky alebo objatím.“

A úsmevom sa tu veru nešetrí.

kadernicky_res.jpg

Hra na kaderníka.

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

brichtova_res.jpg

Barbora Brichtová,

sociálna pracovníčka, koordinátorka sociálnych projektov a vedúca MIXklubu.

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

ico

Klubu dali len pár mesiacov

Jediné nízkoprahové centrum vo Vrakuni možno skončí na ulici.

VRAKUŇA. Zvýšiť nájomné či hľadať priestory. O tom, kde bude sídliť nízkoprahové centrum MIXklub, rokovali miestni poslanci. Priestory klubu nakoniec nechali, no so zmluvou len do septembra.

Po medializovanom útoku detí na bezdomovkyňu v parku sa objavili snahy, aby sa MIXklub odsťahoval.

Klub: Nechcú nás

„Pozitívom udalosti s bezdomovkyňou je, že sa o tomto probléme začalo hovoriť,“ vraví Barbora Brichtová vedúca MIXklubu. „Ľudia bez prístrešia na námestí sú už roky. Pri komunitnom plánovaní by mestská časť zistila, aké sociálne služby potrebuje, treba sa venovať takzvaným deťom ulice, bezdomovcom a užívateľom.“

Klub má za priestory platiť nájom 72 eur a energie asi 500 eur mesačne. „Neoplatí sa nám sem investovať, nechcú nás tu,“ dodáva Brichtová.

Starostka mlčí

Starostka Vrakune Ľudmila Lacková (nezávislá) na otázky o MIXklube a ani o sociálnych službách Vrakune neodpovedala. Jej sekretárka povedala, že sa už k tomu vyjadrovala v iných médiach. Pre tvnoviny.sk Lackova povedala, že by deti najradšej presťahovala do Pentagonu.

Klub SDKÚ vo Vrakuni, ktorý má sedem z 15 poslancov, tvrdí, že Mixklub podporuje. „Chceli sme vyhovieť žiadosti Detského fondu a upraviť výšku nájomného na 1 euro. Na to je však potrebná nadpolovičná väčšina v zastupiteľstve a tú nemáme.“

Sedem hlasov má aj klub Smeru, kde je šesť poslancov Smeru a jedna nezávislá.

vklube_res.jpg

MIXklubu hrozí, že možno ostane na ulici.

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

Lucia Tkáčiková

branka_res.jpg

MIXklub deťom požičiava aj športové náradie. Obľúbený je futbal.

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Študuj, čo ťa baví na Trenčianskej univerzite!
 2. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 4. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 5. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 6. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 7. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 8. Vieme, ako si môžete dopriať a nezaťažiť pritom rodinný rozpočet
 9. Najdôveryhodnejší na Slovensku! Päťnásobný úspech pre Tesco
 10. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú
 1. Nadácia Orange podporí digitálne zručnosti učiteľov a žiakov
 2. Changes to the System of Remedies, Procurement Law Amendment
 3. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 4. Compliance – who should be responsible?
 5. Employee's age as a new ground for notice of termination
 6. Ako podnikať na internete. V Košiciach sa to naučíte zadarmo
 7. Buďte o krok napred voči konkurencií so štúdiom MBA
 8. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 9. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 10. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 058
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 675
 3. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 9 078
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 856
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 858
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 241
 7. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 191
 8. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 029
 9. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 2 480
 10. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 2 375
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Anton Sládek: Bratislava - Vysoká ulica včera a dnes
 2. Anton Sládek: Dunaj XIII. Most Apollo a okolo
 3. Matej Vagač: Ukradnutý verejný priestor. V Horskom parku sú porušené vlastnícke práva.
 4. Anton Sládek: Bratislava - Heydukova ulica
 5. Anton Sládek: Bratislava - budova bývalej sociálnej poisťovne na Bezručovej - interiér
 6. Anton Sládek: Bratislava - Klemensova ulica
 7. Anton Sládek: Príjemné detaily na Radlinského ulici
 8. Martin Pekár: Prečo limit 130 km/h život v Bratislave nezlepší
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 139
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 354
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 909
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 806
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 758
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 383
 7. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 723
 8. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 412
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
Skryť Zatvoriť reklamu