SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Z detí ulice môžu vyrásť gangy

Mnohé deti z chudobných rodín vo Vrakuni nechodia do škôlky. V klube ich lákajú tance aj knihy.

Nízkoprahové centrum je pre všetkých a zadarmo. Do MIXklubu a MIXáčika chodí asi dvesto detí, bežné hračky často nepoznajú.Nízkoprahové centrum je pre všetkých a zadarmo. Do MIXklubu a MIXáčika chodí asi dvesto detí, bežné hračky často nepoznajú. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)
info
Kriminalita mládeže
Bratislavský kraj - (1. až 4. mesiac 2012):
 • lúpeže: 4 mladiství, 1 maloletý;
 • ublíženie na zdraví : 4 mladiství, 1 maloletý;
 • pohlavné zneužívanie: 1 mladistvý;
 • krádeže: 36 mladistvých, 1 maloletý;
 • drogy: 5 mladistvých.

BRATISLAVA. Ak fajčím, tak iba vonku za rohom, ak to poruším, vyzbieram špaky, alebo mám dištanc. Do klubu prichádzam bez zbrane, ak mám pri sebe zbraň, odovzdám ju, alebo s ňou idem von, či mám dištanc.

Čítame na stene pravidlá takzvaného MIXklubu, nízkoprahového centra pre deti a mládež v bratislavskej Vrakuni.

Práve dištanc je pre nich tým najväčším trestom. Keď nemôžu dnu a musia ostať za dverami.

Na dvere ešte pred treťou, kedy klub počas troch pracovných dní otvára, narážajú ruky mnohých detí.

Po odomknutí doslova vletia dnu. Naplní sa počítačová miestnosť, takzvaná obývačka, kresliareň či tančiareň. Niektorí si požičajú bicykle a lopty a bežia zas von, na ulicu.

Domov? Ulica

Tam trávia tunajšie deti väčšinu svojho času. Bezcieľne sa potulujú. Nechodia na krúžky či do centier voľného času, škôlka u mladších je skôr výnimkou.

„Ich rodičia riešia často existenčné problémy ako nezamestnanosť, svoju závislosť, niektorí sú vo výkone trestu,“ hovorí Alena Synková, riaditeľka Detského fondu Slovenskej republiku.

Práve fond preto v roku 2004 založil vo Vrakuni Mixklub. „Deti sem chodia dobrovoľne, to je základ,“ hovorí Barbora Brichtová, sociálna pracovníčka, koordinátorka sociálnych projektov a vedúca MIXklubu. „Nemusia sem prísť presne, nepotrebujú prezúvky, nemusia platiť či vytvoriť výrobok.“

Aktivity v klube sú podľa Brichtovej len prostriedkom a nie cieľom. „Dôležitý je proces, že sme vedľa dieťaťa, že sa s ním rozprávame popri hre aj o tom, ako sa má v škole, či doma.“

Aj keď prídu deti, ktoré nemajú záujem o aktivity, je to vraj lepšie, akoby ostali na ulici. „Deti si postupne začnú pýtať možnosti a aktivity samé, dnes väčšina, čo príde, už vie, čo chce robiť.“

Centier je málo

Okrem MIXklubu funguje v Bratislave päť podobných nízkoprahových programov, tri v Petržalke, jedno v Devínskej a v Dúbravke.

Vedenie MIXklubu vraví, že v porovnaní so susednou Českou republikou je to málo. Len v Českej asociaci streetwork je zaregistrovaných 58 zariadení. Napríklad v Brne pracuje asi 10 podobných klubov. V mestskej časti podobnej Vrakuni tam pôsobia minimálne tri, pretože je to potrebné.

„Je to normálna a legitímna služba, od roku 2009 je nízkoprahové centrum pre deti a mládež zadefinované aj v zákone o sociálnych službách,“ dodáva Brichtová.

MIXklub funguje vďaka príspevkom a grantom. Každý rok píšu projekty a začínajú takpovediac od nuly.

hra_res.jpg

Hra v MIXáčiku, deti často nepoznajú klasické hračky.

FOTO SME -GABRIEL KUCHTA

Detskí rasisti

info
Nízkoprahové centrum
 • programy pre deti – prístupné pre všetkých, bezplatné, snažia sa o pozitívnu zmenu životného štýlu detí;
 • aktivity pre deti v ich prirodzenom prostredí;
 • Klub je pre deti a mladých od 6 do 18 rokov a MIXáčik pre mladšie deti. Fungujú v utorok, stredu a štvrtok od tretej do šiestej večer.

mixklub_res.jpg

Do vrakunského klubu a rodinného centra MIXáčik neďaleko problematického obytného bloku Pentagon chodí okolo 200 detí a mladých a asi 90 rodičov.

Klub je pre deti a mladých od 6 do 18 rokov a MIXáčik pre mladšie deti.

Fungujú utorok, stredu a štvrtok od tretej do šiestej večer.

„V piatok máme v MIXáčiku predškolskú prípravu pre 5, 6 aj 7-ročné deti, hráme sa s nimi na školu,“ vraví Ivana Pitková, psychologička a koordinátorka MIXáčika. „Keďže nenavštevujú žiadne materské centrá, žiadnu škôlku, vstup do školy býva ťažký. Rodičia ich do škôlky nedávajú, lebo nedôverujú inštitúciám a je to aj o peniazoch. Navyše nám vlani jedno päťročné dievčatko povedalo, že tam nechce chodiť, lebo ju tam bijú.“

Do MIXklubu a MIXáčika chodia deti prevažne zo sociálne slabšieho prostredia.

„Nie je podstatné či sú rómske, alebo nie. Dôležité je s akými ťažkými problémami sa pasujú ich rodičia ale i oni samé.“ približuje Brichtová.

„Tieto deti nikde neprijímajú, ak ich nedajú rovno do špeciálnej školy, deti v prvej triede často prepadnú a skončia aj tak v špeciálke. Som presvedčená, že to nie je na základe ich intelektu, tieto deti nie sú hlúpe.“

„V škole to majú tieto deti za každých okolností ťažšie, ak sa aj lepšie učia, nadávajú im do cigánov,“ dodáva Ivana Pitková, psychologička a koordinátorka MIXáčika.

Učenie aj hip-hop

„Máme tu doučko, to sa mi páči,“ vraví rómske dievča Miška zvaná Marčelíta, ktorá chodí do MIXklubu.

„Máme sa s kým hrať,“ predbieha zhovorčivá Sandra. „Robíme tu aj cigánsko-rumunské tance, máme tu hip-hop.“

Sandra vraví, že býva v známom bratislavskom Brooklyne čiže Pentagone. „Dobre sa tam býva,“ dodáva s úsmevom. „Vonku je to trošku zanedbané, trošku ako Luník.“

Do Pentagonu za deťmi chodia pracovníci z MIXklubu aj priamo. „Denne tam robíme takzvaný streetwork. Povery a mediálna bublina okolo Pentagonu je prehnaná, nikdy sa nám tam nič zlé nestalo, hovorí sa, že je tam na meter štvorcový najväčšia kriminalita na Slovensku, no nemáme to potvrdené,“ dodáva vedúca MIXklubu.

skoky_res.jpg

Hry v MIXklube.

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

Hrozí sťahovanie

Práve pri problematickom Pentagone v kultúrnom stredisku Tallin roky pôsobil aj MIXklub nízkoprahové centrum pre deti a mládež od 6 do 18 rokov. Vo Vrakuni začal v roku 1998, priestory v Talline získal v roku 2004, MIXáčik pre deti pod 6 rokov a ich rodičov pridali o tri roky neskôr.

Vlani ich však odtiaľ mestská časť vysťahovala. „Vrakuňa nám potom ponúkla tento priestor pri zdravotnom stredisku na Čiernovodskej, nie je to ideálne, no lepšie ako na ulici, ale ani tu nás nechcú“ vysvetľuje Brichtová.

Teraz však hrozí klubu ďalšie sťahovanie, nové priestory zatiaľ nemajú, či budú môcť ostať v terajších je otázne.

Po medializovanom útoku detí na bezdomovkyňu v parku pred klubom, keď deti na ženu pľuli a kopali ju do chrbta a hlavy, začali miestni hovoriť, aby z priestorov pri zdravotnom stredisku odišli.

K útoku prišlo, keď bol MIXklub zavretý. „Ak tu nebudeme fungovať a nebude sa nikto týmto deťom venovať, tak tu naozaj vzniknú detské pouličné gangy, potom sa môžeme začať báť. U nás ich učíme, že aj ten, kto sa na útok iba pozeral, a nesnažil sa to zastaviť, je účastník. V klube s kriminalitou či krádežami nemáme problém, vravíme im, že MIXklub a MIXáčik je ich priestor a ak niečo ukradnú, ukradnú to sebe. Bola situácia, že asi šesťročné dieťa odchádzalo a malo vyduté bruško, to mal pod bundou štyri knižky, na jednej strane som sa tešila, že si vybralo práve knižky.“

O tom, že veci v MIXklube patria všetkým hovoria aj pravidlá klubu. Zostavené sú vraj zámerne pozitívne a tak, aby dávali deťom na výber. Výnimočné je posledné, trináste.

„Keď máte niekoho v MIXklube rád, prejavíte mu to úsmevom, podaním ruky alebo objatím.“

A úsmevom sa tu veru nešetrí.

kadernicky_res.jpg

Hra na kaderníka.

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

brichtova_res.jpg

Barbora Brichtová,

sociálna pracovníčka, koordinátorka sociálnych projektov a vedúca MIXklubu.

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

ico

Klubu dali len pár mesiacov

Jediné nízkoprahové centrum vo Vrakuni možno skončí na ulici.

VRAKUŇA. Zvýšiť nájomné či hľadať priestory. O tom, kde bude sídliť nízkoprahové centrum MIXklub, rokovali miestni poslanci. Priestory klubu nakoniec nechali, no so zmluvou len do septembra.

Po medializovanom útoku detí na bezdomovkyňu v parku sa objavili snahy, aby sa MIXklub odsťahoval.

Klub: Nechcú nás

„Pozitívom udalosti s bezdomovkyňou je, že sa o tomto probléme začalo hovoriť,“ vraví Barbora Brichtová vedúca MIXklubu. „Ľudia bez prístrešia na námestí sú už roky. Pri komunitnom plánovaní by mestská časť zistila, aké sociálne služby potrebuje, treba sa venovať takzvaným deťom ulice, bezdomovcom a užívateľom.“

Klub má za priestory platiť nájom 72 eur a energie asi 500 eur mesačne. „Neoplatí sa nám sem investovať, nechcú nás tu,“ dodáva Brichtová.

Starostka mlčí

Starostka Vrakune Ľudmila Lacková (nezávislá) na otázky o MIXklube a ani o sociálnych službách Vrakune neodpovedala. Jej sekretárka povedala, že sa už k tomu vyjadrovala v iných médiach. Pre tvnoviny.sk Lackova povedala, že by deti najradšej presťahovala do Pentagonu.

Klub SDKÚ vo Vrakuni, ktorý má sedem z 15 poslancov, tvrdí, že Mixklub podporuje. „Chceli sme vyhovieť žiadosti Detského fondu a upraviť výšku nájomného na 1 euro. Na to je však potrebná nadpolovičná väčšina v zastupiteľstve a tú nemáme.“

Sedem hlasov má aj klub Smeru, kde je šesť poslancov Smeru a jedna nezávislá.

vklube_res.jpg

MIXklubu hrozí, že možno ostane na ulici.

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

Lucia Tkáčiková

branka_res.jpg

MIXklub deťom požičiava aj športové náradie. Obľúbený je futbal.

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 8. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Magazín SME Ženy už v predaji
 2. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 5. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 6. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 580
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 870
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 650
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 290
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 16 414
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 13 386
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 294
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 311
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 300
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 487
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu