Zapojili sa aj majitelia hausbótov, ktoré rastú okolo Jarovského ramena, hoci im medializácia prekáža.
JAROVCE. Prekvapení zostali šoféri áut, ktoré v sobotu prichádzali cez les k hausbótom na Jarovskom ramene.
Museli sa dostať cez skupinku zhruba 30 ľudí s piknikovými košmi, ktorí smerovali pred najznámejší hausbót s vežičkami. Pred ním je upravený trávnik, vydláždený chodník a veľké prístrešky slúžiace pravdepodobne na parkovanie áut.
Sú dobrí aj zlí?
Majitelia hausbótov si prístrešky na štátnych pozemkoch postavili bez povolení. Organizátor akcie Zelená hliadka preto vopred účastníkov varoval, že ide o spornú lokalitu a odporúčal držať sa pohromade a mať pri sebe telefón, keby bolo treba zavolať políciu.
Pred vežičkovým hausbótom stáli v pozore dvaja pracovníci bezpečnostnej služby, s piknikom na trávniku však problém nemali.
Do diskusie na trávniku sa nakoniec zapojili aj niektorí majitelia hausbótov.
Prišli však s podmienkou, že ich nebude nikto fotografovať ani nahrávať. Prekáža im, ako sa fotografie ich lodí či áut parkujúcich pred nimi, dostávajú do médií.
Sami sa vraj delia na dobrých a zlých a ani im sa nepáči parčík, na ktorom sa piknikovalo. Nesúhlasia s rúbaním stromov, no odstránenie kríkov či sadenie trávy im neprekáža.
Odôvodňovali to tým, že už podali žiadosť o prenájom parciel pred svojimi hausbótmi. Pozemky im však nemôže štát prenajať, kým sa neskončí súdny spor medzi Vodohospodárskou výstavbou a firmou Xiland.
Organizátorovi pikniku nakoniec jeden z majiteľov hausbótov sľúbil stretnutie s tým, že mu ukáže všetky doklady, ktoré na loď má.
Cesta na piknik.
FOTO - AUTORKA
Chýbajú im povolenia
Hausbóty síce majú povolenia na kotvenie, majitelia však nesmú upravovať brehy, stavať prístrešky, dláždiť povrch a podobne, vysvetlil piknikujúcim bývalý prednosta obvodného úradu životného prostredia v Bratislave Michal Drotován, ktorý na situáciu na Jarovskom ramene upozornil na svojom blogu.
Ján Kaľavský z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia zas skupinke porozprával o prírode na ramene a vtákoch, ktoré na jeho brehoch žili, no po úpravách už žiť nebudú.
Nepovolené úpravy štátnych pozemkov už po druhý raz vyšetruje polícia. Pôvodne sa jej nepodarilo vypátrať, kto škody spôsobil. Register plavidiel, kam spadajú aj hausbóty, je od roku 2010 neverejný.
V lete však dostala od bratislavského obvodného úradu životného prostredia ďalšie trestné oznámenie pre ohrozovanie a poškodzovanie životného prostredia v okolí Jarovského ramena.
Prednosta úradu Patrick Lutter vyčíslil, že pravdepodobne nepovolenými úpravami bol zničený biotop európskeho významu na troch plochách s výmerou 5121 štvorcových metrov, čím vznikla škoda 183 536 eur.
„Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nie je možné v súčasnosti poskytnúť o prípade bližšie informácie,“ povedal policajný hovorca František Peczár.
Priznal však, že polícia má právo nahliadnuť do neverejného registra vlastníkov plavidiel, a môže si z neho robiť aj kópie.
Viac o vyšetrovaní si prečítajte tu: Polícia neúspešne bojuje s hausbótmi na Dunaji