Ak sa čierna stavba niekedy odstráni, tak ide zväčša o prístrešok či terasu.
BRATISLAVA. V hlavnom meste je množstvo čiernych stavieb, len stavebný úrad v najväčšej mestskej časti Petržalka ich eviduje 20. Hoci stoja bez povolenia, nezbúrajú ich. Ak sa čierna stavba niekedy odstráni, tak ide zväčša o prístrešok či terasu.
V Petržalke začali bez povolenia stavať napríklad letnú terasu na Holíčskej ulici. Ako TASR povedala petržalská hovorkyňa Mária Grebeňová-Laczová, po štátnom stavebnom dohľade stavebník tvrdil, že vybavuje potrebné doklady. Terasu však dostaval, využíva ju, no povolenie stále nemá. Stavebný úrad ho teda vyzýva ďalej. Čierna je aj stavba pre odťahovú službu na Macharovej ulici.
Stavebník síce podal žiadosť o dodatočné stavebné povolenie, ale neskoro. Stavebný úrad mu dal pokutu a nariadil stavbu odstrániť. "Odvolali sa a spis bol odstúpený na Krajský stavebný úrad," dodala hovorkyňa.
V Ružinove majú so stavebníkmi rôzne skúsenosti. Bytový dom na Solivarskej ulici začal majiteľ stavať až vtedy, keď platné stavebné povolenie už vypršalo. "Nariadili sme mu zastaviť stavebné práce, momentálne je na pozemku jama," uviedla ružinovská hovorkyňa Miroslava Štrosová.
Viac si prečítajte tu: Zastavili čiernu stavbu pri Štrkovci
Štrosová tvrdí, že načierno stoja aj rodinné domy na Kaštielskej a Krajnej ulici. Pri prvom dome stavebník len ohlásil stavbu, povolenie nemal. Pri druhom síce povolenie mal, ale na niečo iné. Úrad mu ho vydal na rodinný dom, stavebník postavil bytový.
"Zamietli sme mu žiadosť o zlúčenie konaní zmena stavby pred dokončením a kolaudačné konanie," dodala Štrosová. Bez povolenia sa podľa jej slov robia aj úpravy v bytoch.
Na cudzom pozemku
Už päť rokov sa v Novom Meste ťahá prípad, v ktorom nevie stavebník dosiahnuť majetkovo-právne vysporiadanie príjazdovej komunikácie do svojho dokončeného rodinného domu. Podľa novomestského hovorcu Mareka Tettingera, práve stavby na cudzom pozemku bez súhlasu jeho vlastníka sú spolu so stavbami, ktoré porušujú územný plán, najzávažnejšími v mestskej časti.
"Tento rok stavebný úrad dodatočne povolil sedem stavieb s ich následnou kolaudáciou a tiež štyri rozostavené neskolaudované stavby," hovorí Tettinger. Aj hovorca Starého Mesta Tomáš Halán TASR potvrdil, že stavebný úrad eviduje niekoľko čiernych stavieb a na všetkých konanie stále prebieha. Pri stavbe na Beblavého ulici pod hradom stavebník napríklad požiadal o predĺženie lehoty na predloženie dokladov a čaká sa tiež na vyjadrenie pamiatkarov.
Nechce sa im vybavovať
Mestské časti tvrdia, že vo väčšine prípadov stavebníci o povolenie buď ani nepožiadajú, alebo začnú stavať bez neho. "Každý stavebník potrebuje na vydanie stavebného povolenia množstvo kladných stanovísk dotknutých orgánov, ich vybavovanie je zdĺhavé a náročné. Stavebníkovi preto často dôjde trpezlivosť a začne stavať. Z problému viní stavebné úrady, ale tie len dodržujú prísny zákon, ktorý treba novelizovať," hovorí o probléme starosta Devínskej Novej Vsi Milan Jambor.
V mestských častiach sa zhodujú, že k zbúraniu čiernej stavby väčšinou nepríde. "Radi by sme to dosiahli, situáciu ale komplikuje nejasný stavebný zákon, zdĺhavé odvolacie konania, súdne konania, prípadne zrušenie našich rozhodnutí," hovorí Štrosová o rozhodnutiach Krajského stavebného úradu. Ten povolil napríklad bytový dom na Beckovskej ulici, ktorý v mestskej časti zamietli.
V Novom Meste momentálne prebieha konanie o nariadení odstránenia stavby v troch prípadoch. Verdikt stále nepadol. "Neznamená to však, že tieto konania budú ukončené nariadením odstránenia stavby," poznamenal Tettinger.
K rýchlejšiemu odstráneniu stavby bez stavebného povolenia dochádza podľa Grebeňovej-Laczovej len v prípade, ak ide o malú drevenú stavbu, napríklad o prístrešok alebo terasu. "Pokiaľ ide o murované stavby, ktoré náš stavebný úrad v zmysle zákona nariadil odstrániť, ich stavebníci sa vždy odvolali na vyšší orgán a konanie o týchto prípadoch nie sú dodnes ukončené," dodala.