.
BRATISLAVA. Obyvatelia reštituovaných bytov by chceli do novely zákona o ukončení a spôsobe usporiadania niektorých nájomných vzťahov k bytom zapracovať požiadavku, aby sa nepreverovali majetkové pomery pri posudzovaní žiadostí o náhradné bývanie. Uviedol to na členskej schôdzi predseda občianskeho združenia Právo na bývanie Kristián Straka. Ako uviedol bratislavský primátor Milan Ftáčnik, ak by mesto nemuselo skúmať majetok obyvateľov reštituovaných bytov, žiadosti o náhradné bývanie by vedeli posúdiť do pol roka.
Byt, alebo peniaze
Nájomníci ďalej žiadajú finančné odškodnenie ako alternatívu k náhradnému bývaniu. Podľa občianskeho združenia Právo na bývanie by finančné odškodnenie prijalo 81 percent obyvateľov týchto bytov. Primátor Milan Ftáčnik si však myslí, že otázka finančného odškodnenia je na dlhšiu diskusiu s vládou.
Podľa združenia Právo na bývanie novela, ktorá prichádza do parlamentu, nerieši práve tieto body, na ktoré poukazujú. Preto občianske združenie plánuje na stredu verejné protestné zhromaždenie pred úradom vlády, kde chcú upozorniť na problémové body novely. Primátor hlavného mesta si myslí, že dostať do novely návrh, aby nemuseli posudzovať majetkové pomery žiadateľov o náhradné bývanie, je reálne. Ako ďalej dodal je to len otázkou dobrej vôle.
Podľa slov bratislavského primátora po marcovej diskusii pripravilo mesto základný návrh a požiadali poslanca NR SR Maroša Kondróta, aby návrh predložil do parlamentu. Ako ďalej uviedol, akútne problémy sa budú riešiť tzv. malou novelou zákona, ktorú môže podať poslanec. Otázka preverovania majetku a finančného odškodnenia by sa potom vyriešila tzv. veľkou novelou.
Návrh na novelu zákona o ukončení a spôsobe usporiadania niektorých nájomných vzťahov k bytom je na programe 7. schôdze Národnej rady Slovenskej Republiky. Podľa novely budú môcť nájomníci reštituovaných bytov podať výpoveď, ak im ju vlastník bytu - reštituent nedal a mať tak zo zákona nárok na náhradný byt. Nájomníci môžu výpovede podávať od účinnosti zákona do konca decembra. V tej istej lehote môže dať aj vlastník bytu výpoveď nájomníkovi.
Podľa nového zákona budú môcť nájomníci reštituovaných bytov podávať žiadosti o náhradné bývanie do konca apríla.
K prvému aprílu bolo obyvateľom z reštituovaných bytov doručených 799 výpovedí. Žiadosti o náhradné bývanie podalo 433 z nich. Podľa slov primátora Milana Ftáčnika k 17. septembru bolo posúdených 74 žiadostí.
Počet žiadateľov nie je zatiaľ kompletný
Ako uviedol predseda správnej rady Spoločnosti pre rozvoj bývania Oliver Kríž, po dohode s Milanom Ftáčnikom začali hľadať riešenia v otázke náhradného bývania pre obyvateľov reštituovaných bytov. Ako ďalej povedal, o konkrétnych projektoch nechce hovoriť, pretože ešte nie je stanovený počet ľudí, ktorí budú potrebovať náhradné byty.
Podľa slov Olivera Kríža mesto požiadalo Spoločnosť pre rozvoj bývania o projekty v širšom centre mesta tak, aby bolo bývanie relevantnou náhradou. Náhradné bývanie pre obyvateľov z reštituovaných bytov, ktorým bol priznaný nárok, musí byť zabezpečené do roku 2016.
Viac o probléme si prečítajte tu: Bez bytu zostanú stovky ľudí