Najviac majú záujem o vianočku, sortiment sa však mení.
BRATISLAVA. Aj chudobnejší Petržalčania zistili, ako chutia krevety či údený losos. Takýto tovar sa totiž objavil v regáloch sociálnej výdajne, ktorá funguje už rok.
„Spočiatku bol slabý záujem, pretože niečo také ešte nejedli,“ vraví petržalská hovorkyňa Mária GrebeňováLaczová. To sa zmenilo, keď im k tovaru pribalili aj recepty.
Hitom je vianočka
Keď výdajňu otvorili, sortiment bol chudobnejší. Napríklad mali iba jeden druh čaju. Dnes podľa hovorkyne ľudia dostanú od chleba a pečiva, z ktorého sa najviac rozchytá vianočka, aj salámy, šunky, syry, jogurty, sladkosti, šaláty, mäso i hotové jedlá.
Fakty
Výdajňa
- využíva ju 350
Petržalčanov s príjmom
do 300 eur; - nákup je na čipové karty, vydali ich 133;
- 42 percent z nich
majú rodiny s deťmi; - 33 percent osamelí ľudia;
- 25 percent seniori.
Vedúca oddelenia sociálnych vecí a rodiny v Petržalke Alena Halčáková však vraví, že výdajňa nemôže suplovať bežné obchody. Jej ponuka totiž závisí od toho, čo jej daruje obchodný reťazec. Potraviny sú tak každý deň iné.
„Ide o sortiment, u ktorého sa blíži lehota ukončenia trvanlivosti, alebo tovar s poškodeným obalom, prípadne ho uvoľnia pre vyprázdňovanie skladov,“ hovorí. Potraviny Petržalke poskytuje zatiaľ iba Metro. Ostatné reťazce tvrdili, že im to zákon neumožňuje, považovali to za nesprávne, alebo tvrdili, že všetko predajú so zľavou. Koľko potravín vyhodia, neprezradil nikto. Niektorí však odvtedy názor zmenili.
Pridávajú sa
„Začneme odoberať tovar už aj od Kauflandu. Po vlaňajšej medializácii na jeseň verbálne záujem prejavilo Terno, k zmluve zatiaľ nedošlo. Rokovali sme aj s Tescom,“ povedala hovorkyňa.
Halčáková podotýka, že nemôže ísť o pokazené potraviny, musia byť hygienicky v poriadku. Niektorí návštevníci sa však anonymne sťažovali, že dostali skysnuté jogurty. Tie potraviny, ktoré sa neminú, výdajňa nevyhadzuje. Daruje ich bezdomovcom.
Výdajňa sa nachádza na Rovniankovej ulici 12.
FOTO - SME
Rozšírili otváracie hodiny
Niektorí ľudia chceli byť vo výdajni medzi prvými, aby si odniesli domov čo najviac, tak chodili aj o ôsmej hodine ráno. Petržalka však tvrdí, že potraviny dávajú tak, aby sa ušlo každému, kto počas dňa príde.
Otvárajú však až o 10.00 hod na dve hodiny. Oddelenie sociálnych vecí a rodiny petržalského miestneho úradu tiež počet prevádzkových dní zvýšilo z dvoch na tri (utorok, stredu a štvrtok).
Bližšie informácie sú na webovej stránke Mestskej časti Bratislava-Petržalka.
Reportáž zo sociálnej výdajne si prečítajte tu: Jedlo za body láka, tovar však chýba.
Autor: him