BRATISLAVA. Sú dni, keď sem nepríde nikto a ak aj niekto príde, zväčša sú to cudzinci. Prezrádza pokladníčka dobre ukrytého múzea hudobného skladateľa Johanna Nepomuka Hummela (1778 – 1837). Schované je vo dvore na Klobučníckej. Vstúpiť sa dá len cez hudobnú predajňu.
O tom, že múzeum zaujíma ľudí zo zahraničia, aj o tom, že nezaujíma domácich, svedčia zápisky
v návštevnej kronike. Nemčina poráža slovenčinu.
Napriek jazyku sa však všetci návštevníci zhodujú. Hoci je výstava len v dvoch malých miestnostiach a predizbe, návštevníci svorne vyzdvihujú jej atmosféru.
Na zabudnuté múzeum v renesančnom záhradnom domci, ktorý prežil a kedysi susedil s rodným domom Hummela, upozorňuje grafická dizajnérka Pavlína Morháčová. Zaradila ho na svoju mapu takzvaných kultových miest Bratislavy.
Klavír a cesta
Čaro má už samotný dvor Klobučníckej 2, bežne neprístupné miesto. S múzeom je tu ukrytý aj barokový reliéf korunovácie Panny Márie na dome. Keďže návštevníci tam nie sú, obklopí vás ticho.
Preruší ho až jemná hudba, keď sa blížite ku vchodu do domu. Klavírne tóny vychádzajú z malého magnetofónu v neveľkej miestnosti.
Ak si ho odmyslíte, dá sa preniesť v čase – dobové hudobné nástroje, nábytok, noty a dokumenty. Kto to nevie, zistí, že Hummel bol Mozartovým žiakom a podobne ako Mozart v detstve so svojím otcom koncertoval v európskych mestách.
V Bratislave žil Hummel len niekoľko rokov, keď mal osem rokov, rodina sa presťahovala do Viedne.
Ticho v múzeu
Múzeum je súčasťou mestského múzea v Bratislave, otvorili ho v roku 1937, keď si mesto pripomínalo sté výročie úmrtia skladateľa a slávneho bratislavského rodáka. Pokladníčka prezrádza, že ľudí od návštevy troch malých miestností asi odrádza aj vysoké vstupné. Za malú prehliadku zaplatí dospelý návštevník 3,30 eura.
Múzeum však upozorňuje, že lístok platí aj do Múzea Arthura Fleischmanna. Ďalšie múzeum bratislavského rodáka, kde vás víta ticho.
Prečítaj si viac o kultových miestach a aj rozhovor s Pavlínou Morháčovou.
Zabudnutý dvor pred múzeum na Klobučníckej.
Hummelov klavír je dnes exponát.
Klavírna hudba vychádza z rádia.
Renesančný dom s múzeom a barokovým reliéfom.