NOVÉ MESTO. V priemere osem až desať minút trvá v Bratislave záchranke, kým dorazí k pacientovi. Srdciari však potrebujú pomoc okamžite.
Ak niekomu náhle zlyhá srdce, každá minúta bez pomoci znižuje jeho šance na prežitie o desať percent. Desiata minúta teda môže byť osudná.
V Bratislave budú môcť prvú pomoc srdciarom poskytovať aj okoloidúci. Na troch miestach totiž budú automatické defibrilátory.
V pondelok ich nainštalujú na Kuchajde, pri lanovke na Železnej studienke a v tržnici na Trnavskom mýte.
Väčšia nádej
Defibrilátor
Ako funguje
- hlasová a textová
nápoveda v slovenčine
určuje krok za krokom
– udáva počet masáží srdca
a odpočítava sekundy; - sám zmeria odpor pacienta
a na základe toho stanoví vhodnú výšku výboja; - zelené svetlo určí, či je
pripravený; - celý proces záchrany
nahráva do pamäte.
„Zaznamenali sme tam vyšší výskyt zdravotných komplikácií u návštevníkov než v iných lokalitách mestskej časti,“ povedal hovorca Nového Mesta Marek Tettinger.
Prístroj podľa neho dokáže pomôcť pri resuscitácii už pred príchodom záchrannej zdravotnej služby.
„V prípade, že v blízkosti týchto miest dôjde k náhlemu srdcovému zlyhaniu, sa šanca na prežitie zvýši z piatich na 70 percent,“ tvrdí Ingrid Gubáňová z firmy, od ktorej Nové Mesto kúpi tri defibrilátory za šesťtisíc eur.
Aj Ingrid Takáčová, hlavná lekárka z operačného strediska záchrannej zdravotnej služby, hovorí, že zariadenia môžu určite pomôcť. A s ovládaním by podľa nej nemali mať veľké problémy ani okoloidúci.
„Sú to automatické defibrilátory, ktoré sú určené pre laickú verejnosť,“ hovorí.
Prístroj má totiž jednoduché ovládanie a hlasový návod vedie každým krokom. „Aby ľudia vedeli poskytnúť prvú pomoc, kým príde tá odborná,“ hovorí lekárka.
Prístroje budú v bezpečnostných skrinkách s alarmom, aby ich nezničili vandali či zlodeji. Budú umiestnené tam, kde ich budú mať pod dohľadom zamestnanci mestskej časti.
Prenosný defibrilátor.
FOTO - Pharmacare
Život už zachránili
Defibrilátory sú v Bratislave aj v niektorých nákupných centrách, v hoteli pri Eurovei, vlastnia ich aj väznice, sú na štadiónoch.
Už pred troma rokmi prenosný defibrilátor zachránil život 31-ročného Martina z Košíc. Po tom, čo v práci odpadol, ho objavil kolega.
V budove sa nachádzal defibrilátor, tak ho použil. Záchranka dorazila až po 14 minútach. To už mohlo byť neskoro, pacient mohol mať ťažko poškodený mozog.
Slováci rovnako ako ostatní Európania najviac zomierajú na choroby obehovej sústavy, medzi ktoré patrí aj infarkt. Zhubné nádory sú druhé v poradí.
Viac o zdravotnom stave Bratislavčanov si prečítajte tu