BRATISLAVA. Dočasne by sa mohol používať ako chodník pre peších a cyklistov, navrhujú ľudia na sociálnej sieti. Chcú, aby mal električkový tunel, ktorý je už od februára zatvorený a jeho sprevádzkovanie sa stále posúva, aspoň nejaké využitie.
Z histórie
Tunel
- 1949 – 1981 – tunel pre cestnú dopravu, najprv i chodcov;
- 1952 – 1981 – v tuneli
aj autobusy MHD; - 29. augusta 1983 – uvedenie električkovej trate.
Zdroj: Matej Kavacký – Príbeh tunela
Opravy prasklín v tuneli v týchto dňoch stoja, pre kontrolu Úradu pre verejné obstarávanie, tvrdí vedenie dopravného podniku.Ak by peších a cyklistov pustili dnu, oživili by sa podľa diskutujúcich aj obchody a prevádzky na Kapucínskej, ktoré dnes krachujú.
Niektorí cyklisti aj chodci neostali len pri úvahách, cez tunel si skracujú cestu do práce.
Pred vchodom tunela stojí dopravná značka zákaz chodcom, cyklistom a autám. Neodradila ich.
Osvetlená cesta
„Včera som to tiež vyskúšal,“ píše jeden z cyklistov. „Asi to začnem využívať, na konci tunela stáli policajti, na chvíľu som zneistel, keďže je tam zákaz, ale nevšímali si ma.“
Vstupu do tunela nebráni nič, nad hlavami síce visia kamery, ktoré majú priestor osemstometrovej rúry pod Hradom monitorovať, no cestu luxusne osvetľujú svetlá v tuneli.
Prekračujeme zopár mlák a niekoľko odpadkov. Dokazujú, že napriek zákazu nie sme jedinými návštevníkmi.
Teraz však v tuneli počuť len výrazný cengot električiek, ktoré musia tunel obchádzať po nábreží a jemné kvapky vody, keďže presakovanie v tuneli neodstránili ani veľké opravy pred dvomi rokmi.
Úniková chodba
Smerujeme od River Parku do Starého Mesta. Zastavujeme sa pri dverách s nápisom Exit. Hoci je tunel nefunkčný, na jemné potlačenie sa otvoria. Pred nami je chodba. Má 134 metrov a slúži ako únikový východ z tunela, vyjsť sa dá až na Palisádach.
Na stene tunela vidíme opravované miesta a aj diery, asi prieskumné vrty, ktoré dopravný podnik robil. Obhliadky doterajších prác v tuneli a odborného komentára sme sa zo strany dopravného podniku zatiaľ nedočkali.
Za stovku
Tunel kamerami monitoruje dispečing dopravného podniku, mestská a ani štátna polícia záznamy nemá.
Tatiana Kurucová, bratislavská policajná hovorkyňa, povedala, že všetci účastníci cestnej premávky sú povinní rešpektovať dopravné značky. Ak to nerobia dopúšťajú priestupku. „V blokovom konaní im hrozí sankcia 60 eur, v správnom konaní 100 eur,“ dodala Kurucová.
Hovorkyňa dopravného podniku Agáta Staneková vraví, že prípady porušenia zákazu vstupu ohlasujú polícii. „Napríklad v noci z 1. na 2. augusta takto policajné hliadky pokutovali niekoľko chodcov a cyklistov.“
Na otázku, či je prechod tunelom pre praskliny vo vnútri nebezpečný, dopravný podnik zatiaľ neodpovedal.
Riziko: zlodeji a cencúle
Kedysi, keď tunel slúžil ako cestný, mohli chodci využívať chodník v tunelovej rúre aj núdzový východ na Palisády. Električka cez neho prešla prvý raz 29. augusta 1983. Ani pri poslednej veľkej rekonštrukcii pred dvomi rokmi však dopravný podnik nad vrátením chodcov do tunela nerozmýšľal. Dôvodom boli bezpečnostné predpisy.
Matej Kavacký vo svojom trojdielnom texte o histórii tunela publikovanom na imhd.sk píše, že peší boli z cestného tunela vylúčení v minulosti pre nárast dopravy, nedostatočné vetranie tunela a údajne aj prepadávanie chodcov zlodejmi. Rizikom boli aj cencúle ktoré v zime vznikli zo zatekajúcej vody.
Garáže nad tunelom
Električkový tunel zavreli zatvorili 2. februára, keď v ňom počas silných mrazov objavili praskliny. Prvá etapa opráv stála 670-tisíc, po prieskume georadarom však objavili v tuneli ďalšie praskliny.
Celá oprava môže vyjsť podľa Ľubomíra Belfiho, generálneho riaditeľa dopravného podniku, až na 2 milióny eur. Posunul sa termín dokončenia rekonštrukcie, dopravný podnik najnovšie nehovorí o septembri ale o konci roka.
Belfi pripustil, že by praskliny v tuneli, mohli vzniknúť aj stavebnou činnosťou nad ním. „Podľa odborníkov je logické, že keď tam niekto hĺbi studne a stavia garáže, môže sa to narušiť. Treba si uvedomiť, že to bol tunel stavaný za vojny.“
Vedenie mesta si však myslí, že rekonštrukciu zanedbali. Viac tu: Mesto rieši, či tunel nevytunelovali
Za dverami exit je núdzový východ.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Chodba končí na Palisádoch.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Chodba na únik je osvetlená, dvere nie sú zamknuté.
Tunel má dĺžku 800 metrov.
V tuneli vidno práce na ostení.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Za porušenie zákazu hrozí pokuta.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA